Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Działania niepożądane
OpisWskazania do stosowania:Ślepota zmierzchowa, wysuszenie spojówek, choroby skóry z nadmiernym rogowaceniem i łuszczeniem naskórka, rybia łuska, łuszczyca, łysienie plackowate, łojotok i zapalenie łojotokowe skóry, trądzik pospolity, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, kamica nerkowa.
DziałanieWitamina A stosowana jest w leczeniu objawów awitaminozy (kseroftalmii), takich jak niedowidzenie zmierzchowe, sucho, rogowacenie i owrzodzenie rogówki oraz keratomalacja. Witamina A stosowana jest take w klinicznie uzasadnionej profilaktyce (np. u niemowlt i dzieci z zaburzeniami wchłaniania) oraz pomocniczo w leczeniu odry, chorób skóry z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem naskórka (łuszczyca, trdzik, rybia łuska), chorób przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.
Pomocniczo w geriatrii, okulistyce, miażdżycy, zaburzeniach czynności gruczołów płciowych męskich i zaburzeniach okresu przekwitania, w nadmiernym rogowaceniu naskórka.
DawkowanieDawkowanie i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Natomiast profilaktycznie 1-2 kapsułki na dobę (2500j.m-6000j.m witaminy A).
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na witaminę A lub pozostałe składniki preparatu, nadmiar witaminy A w organizmie, zespół złego wchłaniania tłuszczów. Jeżeli przyjmujesz cholestyraminę, doustne leki przeciwzakrzepowe. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią.
Działania niepożądaneDługotrwałe zażywanie dużych dawek witaminy A może prowadzić do objawów przedawkowania (zmęczenie, osłabienie, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie wątroby).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.