Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie endometriozy.
Dawkowanie
Doustnie. 1 tabl. raz dziennie o tej samej porze dnia. Tabletki należy przyjmować codziennie, bez przerwy. Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu poprzedniego opakowania. Leczenie można rozpocząć w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy przerwać każdą hormonalną antykoncepcję. Jeżeli stosowanie antykoncepcji jest wymagane, należy zastosować metodę niehormonalną (np. barierową). Brak doświadczenia w leczeniu endometriozy u pacjentek, u których stosowano preparat >15 mies. Skuteczność preparatu może być zmniejszona w przypadku pominięcia tabletki a także wymiotów i (lub) biegunki (jeśli występują w ciągu 3-4 h po zażyciu leku). W przypadku pominięcia jednej lub więcej tabletek, należy jak najszybciej zażyć tylko 1 tabletkę, a następnie kontynuować przyjmowanie preparatu w ciągu kolejnych dni o zwykłej porze. Tabletka niewchłonięta z powodu wymiotów lub biegunki powinna być również zastąpiona1 tabletką. Preparatu nie należy stosować u pacjentek z chorobą wątroby. Brak danych wskazujących na konieczność dostosowania dawkowania u pacjentek z zaburzeniami czynności nerek.Preparat można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Działanie
Pochodna nortestosteronu o działaniu przeciwandrogennym. Powinowactwo dienogestu do receptora progesteronowego ludzkiej macicy stanowi ok. 10% powinowactwa progesteronu. Mimo tego, in vivo wykazuje silne działanie progestegenne. Nie wykazuje działania androgennego, mineralokortykosteroidowego i glikokortykosteroidowego. Zmniejsza wytwarzanie endogennego estradiolu i tym samym tłumi jego oddziaływanie troficzne na endometrium eutropowe i ektopowe. W przypadku ciągłego podawania prowadzi do wytworzenia środowiska enokrynnego z niedoborem estrogenów i nadmiarem gestagenów, powodując początkową przemianę wydzielniczą (decydualizację) z następową atrofią struktur endometrium. Lek hamuje owulację u większości pacjentek, jednak nie jest preparatem antykoncepcyjnym. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax po 1,5 h. Biodostępność wynosi ok. 91%. Wiąże się z albuminami surowicy (w ok. 90%); nie wiąże się z globuliną wiążącą hormony płciowe (SHBG) ani globuliną wiążącą kortykosteroidy (CBG). Jest całkowicie metabolizowany, głównie z udziałem CYP3A4 i wydalany w postaci metabolitów z kałem i moczem (3:1). T0,5 w końcowej fazie eliminacji wynosi 9-10 h. Stan stacjonarny zostaje osiągnięty po 4 dniach leczenia.
Skład
1 tabl. zawiera 2 mg dienogestu. Preparat zawiera laktozę.
Działania niepożądane
Często: wzrost masy ciała, obniżony nastrój, problemy ze snem, nerwowość, utrata zainteresowania seksem lub zmiany nastroju, ból głowy lub migrena, nudności, ból brzucha, wzdęcia, rozdęty brzuch lub wymioty, trądzik lub wypadanie włosów, ból pleców, dyskomfort piersi, torbiel jajnika lub uderzenia gorąca, krwawienie z dróg rodnych, w tym plamienie, osłabienie lub drażliwość.Niezbyt często: niedokrwistość, utrata masy ciała lub zwiększenie apetytu, lęk, depresja lub nagłe zmiany nastroju, zachwianie równowagi autonomicznego układu nerwowego (kontroluje podświadome funkcje organizmu, np. pocenie się) lub zaburzenia uwagi, zespół suchego oka, szumy uszne, nieswoiste problemy z krążeniem lub kołatanie serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, uczucie duszności, biegunka, zaparcia, dyskomfort brzucha, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie dziąseł, sucha skóra, nadmierne pocenie się, ciężki świąd całego ciała, występowanie owłosienia typu męskiego (hirsutyzm), łamliwość paznokci, łupież, zapalenie skóry, nieprawidłowy wzrost włosów, reakcja nadwrażliwości na światło lub problemy z pigmentacją, ból kości, kurcze mięśni, ból i (lub) uczucie ciężkości ramion i rąk lub nóg i stóp, zakażenie dróg moczowych, pleśniawki pochwy, suchość okolicy narządów płciowych, upławy, ból w obrębie miednicy, zapalenie zanikowe narządów płciowych z upławami (zanikowe zapalenie sromu i pochwy) lub guzek lub guzki piersi, obrzęk z powodu zatrzymania płynów Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Interakcje
Leki indukujące metabolizm wątrobowy: fenytoina, barbiturany, prymidon, karbamazepina, ryfampicyna oraz prawdopodobnie oksykarbazepina, topiramat, felbamat, gryzeofulwina, newirapina, preparaty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum, zwiększają klirens hormonów płciowych i osłabiają skuteczność preparatu, mogą także prowadzić do zmian w profilu krwawienia z macicy. Maksymalna indukcja enzymów mikrosomalnych pojawia się po 2-3 tyg. stosowania leków i może utrzymywać się co najmniej przez 4 tyg. po zaprzestaniu leczenia. Ryfampicyna może znamiennie zmniejszać ekspozycję na dienogest (nawet o 83%).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Choroba tętnic i układu sercowo-naczyniowego, występująca w przeszłości lub obecnie (np. zawał mięśnia sercowego, udar naczyniowy mózgu, choroba niedokrwienna serca). Cukrzyca ze zmianami naczyniowymi. Występująca obecnie lub w przeszłości ciężka choroba wątroby, do czasu powrotu parametrów czynności wątroby do normy. Występujące obecnie lub w przeszłości guzy wątroby (łagodne lub złośliwe). Stwierdzone lub podejrzewane zmiany złośliwe zależne od hormonów płciowych. Niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.