Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Uwaga! jest to lek reglamentowany, dostępny jedynie na receptę zniżkową. Lek Viregyt K zawiera chlorowodorek amantadyny (potocznie zwany amantadyną) w dawce 100 mg. Substancja czynna w większości wchłaniana jest z przewodu pokarmowego. Największy poziom jej stężenia w osoczu uzyskuje się w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia preparatu, który organizm wydala zazwyczaj w całości z moczem. Szybkość procesu zależna jest od PH płynu wytwarzanego przez nerki, składającego się z wody, soli mineralnych i szkodliwych dla ustroju produktów przemiany materii.
Niniejszy środek leczniczy stosuje się w zmniejszaniu negatywnych skutków choroby Parkinsona i schizofrenii oraz w zwalczaniu zakażenia wirusem grypy typu A. Ze względu na silne działanie, jego wydanie pacjentowi możliwe jest jedynie za okazaniem ważnej recepty, wystawionej przez lekarza, na podstawie udokumentowanych schorzeń.
• Choroba Parkinsona.
• Zakażenia wirusem grypy typu A.
Dawkowanie
Podawać doustnie. U osób z zaburzeniem czynności nerek należy zmniejszyć dawkę w zależności od klirensu kreatyniny: >35 ml/min 100 mg/d, 15–35 ml/min 100 mg co 2–3 dni, <15 ml/min lek przeciwwskazany.
Działanie
Preparat Viregyt K wyróżnia podwójne działanie:
● dopaminergiczne,
● przeciwwirusowe.
W pierwszym przypadku istotna jest funkcja samej dopaminy - głównego neuroprzekaźnika w mózgu, wytwarzanego przez neurony. Dzięki właściwemu pobudzeniu receptorów umożliwia regulację podstawowych procesów życiowych. Jej zaburzenia w prawidłowym wytwarzaniu, wydzielaniu oraz wykorzystaniu przez organizm są bezpośrednią przyczyną niektórych chorób ośrodkowego układu nerwowego (Parkinson, schizofrenia) oraz skłonności do zażywania narkotyków, między innymi kokainy i amfetaminy. Leczenie i zminimalizowanie objawów wymienionych schorzeń i uzależnień jest możliwe poprzez stosowanie leków dopaminergicznych, np. Viregytu K.
W kontekście przeciwwirusowym preparat ma wpływ na materiał genetyczny wirusów, poprzez zahamowanie ich replikacji. W związku z tym stosowany jest w zwalczaniu grypy typu A.
Chlorowodorek amantadyny, czyli substancja wchodząca w skład leku Viregyt K nie znajduje się jeszcze na liście środków leczniczych przeznaczonych dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo na ustabilizowanie się zagrażającemu życiu stanu zdrowia chorego po zażyciu tabletki z amantadyną. Mimo to podanie określonej dawki preparatu według własnego uznania nie jest zalecane, gdyż w dalszym ciągu trwają badania naukowe i kliniczne dotyczące skuteczności organicznego związku chemicznego z grupy amin w walce z nowym, niebezpiecznym szczepem koronawirusa.
Skład
Lek zawiera substancję: amantadyna (chlorowodorek amantadyny) w dawce 100 mg.
Działania niepożądane
Nudności, bezsenność, zawroty głowy, nerwowość, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, zaburzenia oddawania moczu, omamy, ból głowy, wymioty, anoreksja, zaparcie lub biegunka, suchość błon śluzowych jamy ustnej, spadki ciśnienia tętniczego krwi występujące podczas zmiany pozycji na pionową, obrzęki obwodowe, zaburzenia pamięci, depresja, drgawki, niewydolność serca, podrażnienie oczu, nadciśnienie, zmiany obrazu krwi, psychozy, zaburzenia mowy,skórne reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło. U pacjentów w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów, u których w przeszłości występowały drgawki istnieje ryzyko wystąpienia stanu splątania oraz drgawek.
Interakcje
Jednoczesne stosowanie amantadyny i leków przeciwcholinergicznych lub lewodopy może nasilać splątanie, omamy, koszmary nocne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub inne atropinopodobne działania niepożądane. Obserwowano reakcje psychotyczne u pacjentów otrzymujących amantadynę i lewodopę. W pojedynczych przypadkach zgłaszano nasilenie objawów psychotycznych u pacjentów otrzymujących amantadynę jednocześnie z lekiem neuroleptycznym. Jednoczesne podawanie amantadyny i leków lub substancji (np. alkoholu) działających na OUN może powodować addycyjne działanie toksyczne na OUN - zalecana jest ścisła obserwacja pacjenta. Stosowanie amantadyny ze złożonymi lekami moczopędnymi (hydrochlorotiazyd + leki moczopędne oszczędzające potas) może prowadzić do zwiększenia jej stężenia we krwi i nasilenia toksyczności (splątanie, omamy, ataksja, drgawki kloniczne mięśni).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, choroba wrzodowa żołądka w wywiadzie, ciężka choroba nerek, ciąża, okres karmienia piersią. Nie stosować u osób, u których występują drgawki.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.