Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisWskazaniaMiejscowe leczenie ropnego bakteryjnego zapalenia spojówek, wywołanego przez szczepy wrażliwe na moksyfloksacynę.
DziałanieSubstancją czynną leku Vigamox jest antybiotyk moksyfloksacyna w stężeniu 5mg/ml w postaci chlorowodorku moksyfloksacyny. To substancja antybiotyczna z grupy chemicznej flurorochinolonów. Jej mechanizm działania polega na blokowaniu enzymów bakteryjnych odpowiedzialnych za syntezę DNA – gyrazy DNA i topoizomerazy IV. Bakterie na skutek jej działania nie mogą się namnażać. Moksyfloksacyna działa na wiele gatunków bakterii. Zwalcza bakterie tlenowe takie jak: Corynebacterium (w tym Corynebacterium diphteriae – maczugowiec błonicy), Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc), Streptococcus pyogenes (powodujący anginę), Streptococcus viridans (paciorkowiec zieleniejący), Enterobacter cloacae, Haemophilus influenzae (powodująca zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), Klebsiella oxytoca (pałeczka mogąca wywoływać szereg różnych chorób), Moraxella catarhalis (kolonizująca błony śluzowe układów oddechowego i moczowo-płciowego), Serratia marcescens (pałeczka krwawa mogąca wywoływać zapalenie spojówek, wnętrza oka, rogówek i przewodu łzowego). Moksyfloksacyna działa również na bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes (wywołujące trądzik) i inne drobnoustroje, np. chlamydie.
DawkowanieDorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci: 1 kropla do chorego oka lub oczu, 3 razy na dobę (rano, po południu i na noc). Stosowanie kropli powinno być kontynuowane przez dalsze 2-3 dni, lub tak długo, jak zaleci to lekarz.
Skład1 ml kropli do oczu zawiera:
5 mg substancji czynnej moksyfloksacyny (w postaci 5,45 mg chlorowodorku moksyfloksacyny)
substancje pomocnicze: sodu chlorek, kwas borowy, woda oczyszczona. Ponadto do leku dodane są niewielkie ilości wodorotlenku sodu i kwasu solnego w celu utrzymania w normie jego kwasowości (wartości pH).
Działania niepożądaneDo częstych działań niepożądanych należą reakcje miejscowe w postaci bólu i podrażnienia oka. Niezbyt często pojawić się mogą bóle głowy, suchość, przekrwienie i świąd oka, obrzęk powiek, zaburzenia smaku, krwawienia spojówek i punkcikowate zapalenie rogówki. Ze względu na fakt, iż lek może rzadko spowodować nieprawidłowości w widzeniu tj. niewyraźne widzenie, zmniejszona ostrość widzenia i przemęczenie wzroku, lek Vigamox może mieć wpływ na zdolność kierowania pojazdami i obsługi urządzeń mechanicznych. Reakcja organizmu na lek może być indywidualna, mogą się pojawić również np. zawroty głowy, dlatego na początku stosowania kropli Vigamox należy obserwować, czy nie występuje któreś z działań niepożądanych upośledzających sprawność psychomotoryczną.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.