Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Lek Victoza jest stosowany jako samodzielny lek przeciwcukrzycowy w przypadku, gdy stosowanie tylko diety i wysiłku fizycznego nie wystarcza do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi, u pacjentów, którzy nie mogą stosować metforminy.
Lek Victoza jest stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w przypadku, gdy te leki nie wystarczają do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi. Należą do nich doustne leki przeciwcukrzycowe (takie jak metformina, pioglitazon, pochodne sulfonylomocznika, inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2) i (lub) insulina.
Działanie
Lek Victoza zawiera substancję czynną
liraglutyd. Pomaga on zmniejszać stężenie cukru we krwi, gdy jest ono zbyt duże. Spowalnia również przejście pokarmu przez żołądek, a także może pomóc w zapobieganiu chorobom serca.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Dawka początkowa wynosi 0,6 mg raz na dobę, przez co najmniej tydzień.
- Lekarz poinformuje, kiedy należy zwiększyć dawkę do 1,2 mg raz na dobę.
- Lekarz może później zalecić zwiększenie dawki do 1,8 mg raz na dobę, jeśli nie osiągnie się odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi po zastosowaniu dawki 1,2 mg.
Lek podawany jest we wstrzyknięciu pod skórę (podskórnie). Nie wolno wstrzykiwać go ani do żyły, ani do mięśnia.
Najlepsze miejsca do samodzielnego wstrzyknięcia to przednia część ud, brzuch lub ramię.
Można samodzielnie wykonac wstrzyknięcie o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Po wybraniu najbardziej dogodnej pory dnia zaleca się wstrzykiwanie leku Victoza w przyblizeniu o tej samej porze.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na liraglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników leku;
- u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Środki ostrożnościJeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poinformować lekarza. Leku Victoza nie powinno się stosować w okresie ciąży, gdyż nie wiadomo, czy może mieć on szkodliwy wpływ na płód.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, dlatego nie należy stosować tego leku podczas karmienia piersią.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Skład
- Substancja czynna: Liraglutyd.
1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.
- Pozostałe składniki: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol oraz woda do wstrzykiwań.
Działania niepożądane
Ciężkie działania niepożądane:Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
- Hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi). Objawy zapowiadające małe stężenie cukru we krwi mogą się pojawić nagle i mogą zaliczać się do nich: zimne poty, chłodna blada skóra, ból głowy, kołatanie serca, nudności, uczucie silnego głodu, zaburzenia widzenia, senność, uczucie osłabienia, nerwowość, niepokój, stan splątania, zaburzenie koncentracji, drżenie.
Lekarz udzieli informacji na temat, jak leczyć objawy spowodowane małym stężeniem cukru we krwi i jak się zachować w przypadku pojawiania się objawów zapowiadających ten stan.
Wystąpienie powyższych objawów jest bardziej prawdopodobne, jeżeli stosowana jest równocześnie pochodna sulfonylomocznika lub insulina. Lekarz może zmniejszyć dawkę tych leków przed zastosowaniem leku Victoza.
Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
- Ciężka reakcja uczuleniowa (reakcja anafilaktyczna), w tym dodatkowe objawy, takie jak: trudności z oddychaniem, obrzęk gardła i twarzy, przyspieszone bicie serca, itd. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z tych objawów, natychmiast należy zwrócić się o pomoc medyczną i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
- Niedrożność jelita – ciężka postać zaparcia, któremu towarzyszą takie objawy jak ból brzucha, wzdęcia, wymioty, itd.
Bardzo rzadko(mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- Stany zapalne trzustki (zapalenie trzustki). Zapalenie trzustki może mieć poważny przebieg, potencjalnie zagrażający życiu. Należy zaprzestać stosowania leku Victoza i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniżej wymienionych ciężkich działań niepożądanych:
silne i uporczywe bóle brzucha (w okolicy żołądka) mogące promieniować do pleców, a także nudności i wymioty, ponieważ mogą to być objawy zapalenia trzustki.
Inne działania niepożądane:Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- Nudności. Zwykle przemijające.
- Biegunka. Zwykle przemijająca.
Często:Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przed otwarciemPrzechowywać w lodówce (2°C - 8°C). Nie zamrażać.
Podczas stosowaniaWstrzykiwacz można przechowywać do jednego miesiąca w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce (2°C - 8°C). Nie zmrażać.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.