Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisVabinxo 160 mg + 1,5 mg jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia) u osób dorosłych. Lekarz może przepisać lek Vabinxo, jeśli pacjent przyjmuje już walsartan i indapamid w tej samej dawce, ale w postaci oddzielnych tabletek.
Lek Vabinxo zawiera dwie substancje czynne: walsartan i indapamid.
Walsartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi. Angiotensyna II jest substancją obecną w organizmie, która powoduje zwężenie naczyń, a co za tym idzie, podwyższenie ciśnienia krwi. Działanie leku polega na blokowaniu działania angiotensyny II, co prowadzi do rozkurczenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.
Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych powoduje zwiększenie ilości moczu wytwarzanego przez nerki. Jednakże, indapamid różni się od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje on tylko nieznaczne zwiększenie ilości wytwarzanego moczu.
Tabletki Vabinxo są przeznaczone do stosowania przez osoby dorosłe.
DawkowanieZalecane dawkowanie:
Jedna tabletka na dobę, najlepiej rano. Lek Vabinxo należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia.
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Należy połykać je w całości, popijając wodą.
Nie należy ich kruszyć ani żuć.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie należy przyjmować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie na walsartan, indapamid, jakikolwiek inny sulfonamid lub którykolwiek z pozostałych składników,
- jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub stan zwany encefalopatią wątrobową (choroba degeneracyjna mózgu),
- jeśli pacjentka jest w ciąży dłużej niż 3 miesiące (lepiej także unikać stosowania leku Vabinxo we wczesnym okresie ciąży,
- jeśli pacjent ma cukrzycę lub zaburzenia czynności nerek i jest leczony lekiem obniżającym ciśnienie tętnicze zawierającym aliskiren,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek,
- jeśli u pacjenta występuje małe stężenie potasu we krwi.
Środki ostrożnościNależy powiedzieć lekarzowi o ciąży, podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Vabinxo we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go zażywać po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może powodować poważne uszkodzenia u dziecka.
Sportowcy powinni wziąć pod uwagę, że ten lek zawiera substancję czynną, która może dawać wynik dodatni w testach antydopingowych.
Przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów, używania narzędzi lub obsługiwania urządzeń mechanicznych, lub wykonywania innych czynności wymagających koncentracji, pacjent powinien upewnić się, jaki wpływ ma niego lek Vabinxo. Podobnie jak wiele innych leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, lek Vabinxo może powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji. W takiej sytuacji należy zrezygnować z prowadzenia pojazdu lub wykonywania innych czynności wymagających koncentracji.
Skład- Substancjami czynnymi leku są walsartan i indapamid. Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 160 mg walsartanu i 1,5 mg indapamidu.
- Pozostałe składniki:
- warstwa walsartanu: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian.
- warstwa indapamidu: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, karbomery, żelaza tlenek żółty (E 172).
Działania niepożądaneJeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z następujących działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- obrzęk naczynioruchowy i (lub) pokrzywka. Obrzęk naczynioruchowy charakteryzuje się obrzękiem skóry kończyn lub twarzy, obrzękiem warg lub języka, błon śluzowych gardła lub dróg oddechowych, co powoduje duszność lub trudności w przełykaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. (Bardzo rzadko - mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów).
- ciężkie reakcje skórne, w tym nasilona wysypka, zaczerwienienie skóry całego ciała, nasilony świąd, powstawanie pęcherzy, łuszczenie i obrzęk skóry, zapalenie błon śluzowych (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka) lub inne reakcje alergiczne. (Bardzo rzadko - mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów).
- zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca. (Bardzo rzadko - mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów).
- zapalenie trzustki, które może powodować silny ból w nadbrzuszu, promieniujący do pleców oraz bardzo złe samopoczucie. (Bardzo rzadko - może wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów).
- choroba mózgu spowodowana przez schorzenie wątroby (encefalopatia wątrobowa). (Częstość nieznana).
- zapalenie wątroby. (Częstość nieznana).
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy przerwać przyjmowanie leku Vabinxo i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- małe stężenie potasu we krwi,
- reakcje alergiczne, głównie dermatologiczne, takie jak wysypki skórne u pacjentów ze skłonnościami do reakcji nadwrażliwości lub z astmą,
- czerwona, uwypuklająca się wysypka.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):
- małe stężenie sodu we krwi, co może powodować odwodnienie i obniżenie ciśnienia tętniczego,
- uczucie wirowania (zawroty głowy pochodzenia błędnikowego),
- kaszel,
- wymioty,
- ból brzucha,
- czerwone punkciki na skórze (plamica),
- impotencja (niezdolność osiągnięcia lub utrzymania erekcji),
- zmęczenie.
Działania niepożądane występujące rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów):
- małe stężenie chlorków we krwi,
- małe stężenie magnezu we krwi,
- ból głowy,
- uczucie mrowienia i drętwienia (parestezje),
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak nudności, zaparcia),
- suchość w jamie ustnej.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- zmiany w liczbie komórek krwi, takie jak trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi powodujące łatwiejsze powstawanie siniaków i krwawienie z nosa), leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych, co może powodować występowanie niewyjaśnionej gorączki, ból gardła lub inne objawy grypopodobne – w przypadku ich pojawienia należy skontaktować się z lekarzem) i niedokrwistość (zmniejszenie liczby krwinek czerwonych).
- duże stężenie wapnia we krwi,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- nieprawidłowa czynność wątroby,
- choroby nerek (wywołujące uczcie zmęczenia, zwiększoną częstość oddawania moczu, świąd, nudności, obrzęk kończyn).
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zmniejszenie stężenia hemoglobiny oraz zmniejszenie liczby krwinek czerwonych we krwi (co w ciężkich przypadkach może prowadzić do niedokrwistości),
- zwiększenie stężenia potasu we krwi (w ciężkich przypadkach może wywoływać kurcze mięśni i zaburzenia rytmu serca),
- nagła utrata przytomności (omdlenia),
- krótkowzroczność,
- niewyraźne widzenie,
- zaburzenia widzenia,
- osłabienie wzroku lub ból oczu na skutek podwyższonego ciśnienia (możliwe objawy gromadzenia się płynu w unaczynionej błonie otaczającej oko – nadmiernego nagromadzenia płynu między naczyniówką a twardówką – lub ostrej jaskry zamkniętego kąta),
- zaburzenia rytmu serca widoczne w EKG,
- fioletowo-czerwone plamy, gorączka, świąd (objawy zapalenia naczyń krwionośnych),
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (może wskazywać na uszkodzenie wątroby), włączając zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi (w ciężkich przypadkach może powodować żółty kolor skóry i oczu),
- w przypadku występowania tocznia rumieniowatego układowego (choroba układu immunologicznego prowadząca do zapalenia i zniszczenia stawów, ścięgien i narządów, wraz z następującymi objawami: wysypki skórne, zmęczenie, utrata apetytu, zwiększenie masy ciała i ból stawów) może nastąpić nasilenie się objawów,
- zgłaszano również przypadki reakcji nadwrażliwości na światło (zmiany w wyglądzie skóry) po narażeniu na słońce lub sztuczne światło UVA,
- wysypka skórna,
- świąd skóry,
- ból mięśni,
- zwiększenie stężenia kreatyniny w surowicy (może wskazywać na zaburzenia czynności nerek),
- zwiększenie stężenia glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą,
- zwiększenie stężenia kwasu moczowego, substancji, która może powodować wystąpienie lub nasilenie dny moczanowej (bolesność stawu lub stawów, szczególnie stóp).
PrzechowywanieLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
Adres producentaKRKA, d.d., Novo mesto,
Šmarješka cesta 6,
8501 Novo mesto,
Słowenia.
Podmiot odpowiedzialnyKRKA, d.d., Novo mesto,
Šmarješka cesta 6,
8501 Novo mesto,
Słowenia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.