Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Lek stosuje się w rozpuszczaniu cholesterolowych kamieni żółciowych o średnicy nie przekraczającej 15 mm, przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, u pacjentów, u których pomimo obecności kamieni czynność pęcherzyka żółciowego jest zachowana. Leczenie objawowe pierwotnej marskości żółciowej wątroby, pod warunkiem, że nie występuje niewyrównana marskość wątroby.
Dawkowanie
Rozpuszczanie kamieni żółciowych: 8–10 mg/kg masy ciała na dobę w 2 dawkach podzielonych (masa ciała do 60 kg przyjmować 500 mg na dobę tj. 2 tabletki 1 raz na dobę, wieczorem; masa ciała 61–80 kg przyjmować 750 mg na dobę tj. 3 tabletki na dobę (1 tabletkę rano, 2 tabletki wieczorem); masa ciała 81–100 kg przyjmować 1000 mg na dobę tj. 4 tabletki na dobę (1 tabletkę rano, 3 tabletki wieczorem); masa ciała większa niż 100 kg przyjmować 1250 mg na dobę, tj. 5 tabletek na dobę (2 tabletki rano, 3 tabletki wieczorem).
Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 5–10 mg/kg masy ciała na dobę jednorazowo lub w dawkach podzielonych.
Działanie
Po podaniu doustnym kwasu ursodeoskycholowego wysycenie żółci cholesterolem zmniejsza się w następstwie zahamowania wchłaniania cholesterolu w jelicie i zmniejszenia wydzielania cholesterolu do żółci. Złogi cholesterolowe stopniowo rozpuszczają się, prawdopodobnie na skutek rozpraszania się cholesterolu i tworzenia ciekłych kryształków. Działanie kwasu ursodeoskycholowego w chorobach wątroby i dróg żółciowych polega na zastępowaniu lipofilnych, detergentopodobnnych, toksycznych kwasów żółciowych prze hydrofilny i nietoksyczny kwas ursodeoskycholowy o właściwościach cytoprotekcyjnych, na poprawie czynności wydzielniczej hepatocytów oraz na regulowaniu procesów immunologicznych. Po podaniu doustnym kwas ursodeoskycholowy jest szybko wchłaniany. Wchłonięciu ulega 60-80% podanej dawki. Wchłonięty kwas ursodeoskycholowy jest niemal w całości sprzęgany w wątrobie z aminokwasami glicyną i tauryną, a następnie wydzielany do żółci. Ok. 60% leku jest metabolizowane w trakcie pierwszego przejścia przez wątrobę. Część kwasu ursodeoskycholowego jest rozkładana przez bakterie jelitowe do kwasy 7-ketolitocholowego i kwasu litocholowego, który działa hepatotoksycznie u zwierząt. U ludzi wchłaniana jest bardzo mała ilość kwasu litocholowego. Po wchłonięciu ulega on detoksykacji poprzez siarkowanie w wątrobie, następnie jest wydzielany do żółci i ostatecznie wydalany z kałem. T0,5 kwasu ursodeoskycholowego wynosi 3,5-5,8 dni.
Skład
Lek zawiera substancję: kwas ursodeoksycholowy w dawce 250 mg
Działania niepożądane
Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym często jasne stolce, biegunka; bardzo rzadko silny ból w prawym górnym kwadrancie brzucha (u chorych z pierwotną marskością żółciową). Bardzo rzadko zwapnienie kamieni żółciowych, u chorych z pierwotną marskością żółciową możliwe nasilenie objawów choroby (ustępujące zwykle po zaprzestaniu stosowania preparatu). Bardzo rzadko pokrzywka.
Interakcje
Preparaty zmniejszające stężenie lipidów (np. cholestyramina, kolestypol) oraz preparaty zobojętniające sok żołądkowy, zawierające wodorotlenek glinu lub krzemian magnezu, mogą zmniejszać wchłanianie kwasu ursodeoksycholowego, a przez to osłabiać jego działanie; jeśli stosowanie tych leków jest konieczne, preparat należy przyjmować co najmniej 2 godziny po lub nie mniej niż 2 godziny przed przyjęciem tych leków.
Kwas ursodeoksycholowy może zwiększać wchłanianie doustnych preparatów cyklosporyny; należy monitorować stężenie cyklosporyny we krwi; w razie konieczności lekarz dostosuje jej dawkowanie.
Preparat może zmniejszać wchłanianie cyprofloksacyny.
Preparat zmniejsza stężenie maksymalne równolegle przyjmowanej nitrendypiny oraz ogólnoustrojową ekspozycję na nitrendypinę; może osłabiać działanie farmakologiczne dapsonu (prawdopodobnie skutkiem wpływu na metabolizm tych leków).
Kwas ursodeoksycholowy może zwiększać aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450; należy zachować ostrożność stosując preparat równolegle z lekami metabolizowanymi przy udziale tego enzymu (konieczne może być dostosowanie dawkowania tych leków przez lekarza).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną i (lub) substancje pomocnicze. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego. Preparatu nie należy stosować, jeśli pęcherzyk żółciowy jest niewidoczny na zdjęciu rentgenowskim, jeśli występują zwapnienia w obrębie złogów, jeśli czynność skurczowa pęcherzyka żółciowego jest zaburzona lub jeśli często występuje kolka żółciowa.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.