Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZakażenia dróg oddechowych, zakażenia układu moczowo-płciowego, zakażenia przewodu pokarmowego, zakażenia skóry, zakażenia oczu. Ponadto borelioza wczesna, ziarniniak pachwinowy, listerioza, bruceloza, riketsjoza
DziałanieAntybiotyk tetracyklinowy o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Wywiera silne działanie bakteriostatyczne w wyniku hamowania biosyntezy białka bakterii. Do szczepów wrażliwych należą: bakterie Gram-dodatnie (Streptococcus haemolyticus α i β, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Propionibacterium acnes, bakterie Gram-ujemne (Neisseria gonorrhoeae, Haemophillus influenzae, Brucella spp.), inne drobnoustroje (Rickettsia spp., Chlamydia spp., Mycoplasma spp., Ureaplasma spp.). Do szczepów średnio wrażliwych należą: bakterie Gram-dodatnie (Bacillus anthracis, Listeria monocytogenes), bakterie Gram-ujemne (Escherichia coli, Enterobacter spp., Bacteroides spp., Klebsiella spp., Salmonella spp., Shigella spp.). Do szczepów zazwyczaj opornych należą: Enterococcus spp., Pseudomonas spp., Proteus spp., Serratia spp. i Providencia spp. Doksycyklina całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego i podlega efektowi pierwszego przejścia; mleko i inne pokarmy nie mają wpływu na jej wchłanianie. Wiąże się odwracalnie z białkami osocza (80-90%). Dobrze przenika do tkanek i płynów ustrojowych z wyjątkiem płynu mózgowo-rdzeniowego. Stężenie w płynie mózgowo-rdzeniowym stanowi 10-20% stężenia w surowicy, jednak zwiększa się w stanach zapalnych opon mózgowych. Doksycyklina kumuluje się w kościach i zębach. Jest metabolizowana w nieznacznym stopniu. T0,5 we krwi po jednorazowym podaniu wynosi 16-18 h, po wielokrotnym podaniu 22-23 h. Wydala się z moczem w postaci niezmienionej (40%) oraz z kałem w postaci nieaktywnego chelatu (20-40%).
DawkowanieDoustnie, podczas posiłku lub tuż po nim, popijając szklanką płynu. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek nie powinien być stosowany u dzieci do 12 roku życia.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na jakiekolwiek tetracykliny. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są także ciężkie zaburzenia czynności wątroby oraz ciężka niewydolność nerek współistniejąca z niewydolnością wątroby.
Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Skład1 tabl. zawiera 100 mg doksycykliny w postaci jednowodzianu. Preparat zawiera laktozę.
Działania niepożądaneW mniejszym stopniu niż inne tetracykliny odkłada się w szkliwie zębów i tkance kostnej. Może wywołać reakcje uczuleniowe (głównie w postaci nadwrażliwości na światło i wysypki skórnej), przejściowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), nadkażenia drożdżakami i opornymi bakteriami. Podczas kuracji należy unikać silnego nasłonecznienia.
InterakcjeTetracyklin nie należy stosować jednocześnie z substancjami zobojętniającymi sok żołądkowy ani z solami żelaza ze względu na tworzenie się nieaktywnych biologicznie chelatów. Jednoczesne podawanie tetracykliny i jonów żelaza prowadzi do zaburzenia wchłaniania obu substancji. Węgiel aktywowany, wymienniki jonowe oraz związki podwyższające pH w żołądku wpływają na wchłanianie tetracyklin. Są one gorzej rozpuszczalne w wyższych wartościach pH. Tetracykliny nasilają działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, gdyż wydłużają czas protrombinowy; może zajść konieczność dostosowania dawki leku zmniejszającego krzepliwość krwi. Tetracykliny mogą działać antagonistycznie w stosunku do antybiotyków o działaniu bakteriobójczym, w tym antybiotyków β-laktamowych - nie należy ich stosować jednocześnie. Jednoczesne stosowanie z metoksyfluoranem, stosowanym w znieczuleniu wziewnym, może powodować uszkodzenie nerek. Doksycyklina może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych poprzez zmniejszanie stężenia estriolu w osoczu (krwawienia międzymiesiączkowe, rzadko może dojść do ciąży). U pacjentów przyjmujących substancje indukujące enzymy wątrobowe (np. barbiturany i ich pochodne, karbamazepina, fenytoina, alkohol) T0,5 doksycykliny może ulec znacznemu skróceniu. Łączne podawanie z cyklosporyną może prowadzić do zwiększenia stężenia cyklosporyny w osoczu (w przypadku podawania tych dwóch leków w skojarzeniu wymagana jest ścisła kontrola lekarza).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.