Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Szczepionka Twinrix Adult przeznaczona jest do uodparniania wcześniej nieuodpornionych dorosłych i młodzieży od 16 roku życia włącznie, narażonych na zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu A i typu B.
Dawkowanie
Domięśniowo, najlepiej w okolicę mięśnia naramiennego. Wyjątkowo, u osób z małopłytkowością (trombocytopenią) lub zaburzeniami krzepnięcia, Twinrix Adult można podawać podskórnie.Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Standardowy schemat szczepienia podstawowego składa się z 3 dawek szczepionki. Pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki. W wyjątkowych przypadkach u dorosłych, np. przed podróżą, gdy wymagane jest szybkie przeprowadzenie szczepienia pierwotnego w czasie jednego miesiąca lub dłuższym przed wyjazdem i nie ma możliwości zastosowania schematu 0, 1, 6 miesięcy, można podać domięśniowo trzy dawki szczepionki w dniach 0, 7, 21. W przypadku zastosowania takiego schematu zaleca się podanie czwartej dawki po 12 miesiącach od podania pierwszej dawki. Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Twinrix Adult nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Skład
- Substancjami czynnymi szczepionki są:
Wirus Hepatitis A (inaktywowany)1,2 720 jednostek ELISA
Antygen powierzchniowy Hepatitis B3,4 20 mikrogramów
1Namnażany w hodowli ludzkich komórek diploidalnych (MRC-5)
2Adsorbowany na wodorotlenku glinu, uwodnionym 0,05 miligrama Al3+
3Uzyskiwany z hodowli komórek drożdży
(Saccharomyces cerevisiae) z wykorzystaniem
technologii rekombinacji DNA
4Adsorbowany na fosforanie glinu 0,4 miligrama Al3+
- Pozostałe składniki szczepionki Twinrix Adult to: chlorek sodu, woda do wstrzykiwań.
Działania niepożądane
Bardzo często: ból i zaczerwienienie w miejscu podania, zmęczenie, bóle głowy. Często: obrzęk w miejscu podania, inne reakcje w miejscu podania (takie jak krwiak, świąd, zasinienienie), złe samopoczucie, objawy żołądkowo-jelitowe, biegunka, nudności. Niezbyt często: zawroty głowy, wymioty, ból brzucha, ból mięśni, zakażenia górnych dróg oddechowych, gorączka. Rzadko: uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, ból stawów, zmniejszenie apetytu, niedociśnienie, choroba grypopodobna, dreszcze, wysypka, świąd, osłabienie czucia skórnego, parestezje. Jest mało prawdopodobne, że szczepionka stosowana zgodnie z zaleceniami wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Przeciwwskazania
jeśli pacjent ma uczulenie na
- substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników wchodzących w skład tej
szczepionki (wymienionych w punkcie 6).
- neomycynę.
Wśród objawów uczulenia należy wymienić swędzącą wysypkę skórną, trudności w
oddychaniu, obrzęk twarzy lub języka;
• jeśli kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na którąkolwiek szczepionkę przeciwko
wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
• jeśli występuje wysoka gorączka (temperatura ciała powyżej 38,0°C). Łagodna infekcja, taka
jak np. przeziębienie, nie powinna być przeciwwskazaniem do szczepienia, ale najpierw należy
powiedzieć o tym lekarzowi.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.