Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLek jest wskazany:
· w zapobieganiu obrzękom i w leczeniu obrzęków i przesięków w przebiegu niewydolności serca
· w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego (tylko preparat w postaci tabletek 5 mg).
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest torasemid. Jest to substancja o silnym działaniu moczopędnym, powodująca zwiększenie objętości wydalanego moczu. Torasemid powoduje zahamowanie zwrotnego wchłaniania jonów sodu i chloru, co skutkuje nasileniem wydalania sodu i chloru z moczem i zwiększeniem objętości wydalanej wody. Zwiększonemu wydalaniu sodu towarzyszy zwiększone wydalanie potasu. Torasemid nazywany jest diuretykiem pętlowym, ponieważ działa w obszarze pętli nefronu (tzw. pętli Henlego). Dodatkowo, działanie torasemidu prowadzi prawdopodobnie do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego. Lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego i obrzęków. Po doustnym przyjęciu torasemid jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany, maksymalne stężenie we krwi występuje po około 1–2 godzinach po przyjęciu preparatu.
DawkowanieDorośli:
Nadciśnienie tętnicze: 2,5 mg 1 raz na dobę. W razie potrzeby lekarz zwiększy dawkę do 5 mg 1 raz na dobę. Dawki większe niż 5 mg na dobę nie prowadzą do dalszego obniżenia ciśnienia tętniczego. Działanie przeciwnadciśnieniowe rozpoczyna się w pierwszym tygodniu stosowania preparatu, pełne działanie przeciwnadciśnieniowe uzyskuje się po około 12 tygodniach stosowania preparatu.
Obrzęki: początkowo 5 mg 1 raz na dobę. W razie konieczności lekarz może stopniowo zwiększyć dawkę do 20 mg 1 raz na dobę. W przypadku ostrego obrzęku płuc dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę. Dawka maksymalna 20 mg na dobę.
Osoby z zaburzeniami czynności wątroby powinny w okresie leczenia pozostawać pod szczególnym nadzorem lekarskim ze względu na ryzyko zwiększenia stężenia torasemidu we krwi.
U chorych w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowywania dawkowania.
Dzieci:
Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci ze względu na brak doświadczenia dotyczącego stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować leku jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na pochodne sulfonylomocznika. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie:
· obniżone ciśnienie tętnicze
· zaburzenia czynności nerek z bezmoczem
· ciężkie zaburzenia czynności wątroby z zaburzeniami świadomości (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa)
· zmniejszenie objętości krwi krążącej (hipowolemia)
· zmniejszenie stężenia sodu i potasu we krwi
· zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego (np. spowodowane rozrostem gruczołu krokowego)
· dna moczanowa
· zaburzenia automatyzmu i przewodzenia impulsów w sercu (np. blok zatokowo-przedsionkowy, blok przedsionkowo-komorowy II stopnia lub blok całkowity)
· zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej
· zaburzenia morfologii krwi (np. małopłytkowość lub niedokrwistość u pacjentów bez zaburzeń czynności nerek)
· zaburzenia czynności nerek spowodowane związkami nefrotoksycznymi
a także,
· jeżeli równolegle stosujesz sole litu lub antybiotyki z grupy aminoglikozydów czy cefalosporyn.
Preparatu nie wolno stosować w ciąży o ile w opinii lekarza nie jest to bezwzględnie konieczne. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Nie stosować u dzieci do 12. roku życia.
SkładSubstancją czynną leku jest torasemid. Każda tabletka zawiera 10 mg torasemidu. Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krzemu dwutlenek koloidalny, magnezu stearynian.
Działania niepożądaneZaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, niski poziom potasu we krwi, bóle i zawroty głowy, spadki ciśnienia, osłabienie, senność, stany splątania, utrata apetytu, kurcze mięśniowe, zwiększenie stężenia kwasu moczowego, glukozy i lipidów w osoczu, zaostrzenie objawów kwasicy metabolicznej, powikłania zakrzepowe i zaburzenia krążenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, suchość w jamie ustnej. W przypadku przedawkowania zalecane jest leczenie objawowe. Lek może zaburzać zdolność reagowania w stopniu upośledzającym prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych (dotyczy to szczególnie początkowego okresu leczenia, w przypadku zastąpienia innego leku oraz w przypadku jednoczesnego spożycia alkoholu).
InterakcjeJeżeli preparat stosowany jest równolegle z lekami przeciwnadciśnieniowymi lub innymi lekami mogącymi obniżać ciśnienie tętnicze (niektóre leki przeciwdepresyjne, nasenne, uspokajające, neuroleptyki, barbiturany, opioidy, baklofen) może wystąpić nasilenie działania przeciwnadciśnieniowego.
Stosowanie preparatu równolegle z inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) lub stosowanie leków w okresach następujących po sobie bezpośrednio może spowodować wystąpienie nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego; konieczne może być aby lekarz dostosował dawkowanie leków.
Preparat może powodować zmniejszenie stężenia potasu i/lub magnezu we krwi i w ten sposób nasilać toksyczność stosowanych równolegle glikozydów nasercowych. U chorych stosujących glikozydy nasercowe należy zachować ostrożność i kontrolować stężenie potasu oraz wykonywać badania EKG.
Preparat może zmniejszyć skuteczność doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny i może być konieczne dostosowanie ich dawkowania przez lekarza.
Należy zachować ostrożność, jeżeli diuretyki stosowane są równolegle z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. indometacyna, ibuprofen) ponieważ leki te mogą osłabiać przeciwnadciśnieniowe działanie diuretyków. Niesteroidowe leki przeciwzapalne a także probenecyd mogą wpływać na działanie moczopędne i przeciwnadciśnieniowe torasemidu.
Preparat może nasilać toksyczność salicylanów u osób przyjmujących je w dużych dawkach.
Preparat, zwłaszcza stosowany w dużych dawkach, może nasilać toksyczne działania antybiotyków aminoglikozydowych, cisplatyny i cefalosporyn.
Preparat może nasilać działanie stosowanych równolegle leków zwiotczających mięśnie oraz działanie teofiliny.
Równoległe stosowanie preparatu z kortykosteroidami lub lekami przeczyszczającymi może zwiększać ryzyko hipokaliemii i nasilać ją.
Preparat może zwiększać stężenie litu we krwi i nasilać jego toksyczne działanie. Nie należy stosować soli litu w okresie stosowania preparatu.
Preparat może wpływać na reaktywność tętnic na leki obkurczające naczynia (np. adrenalina, noradrenalina).
Preparaty wiążące kwasy żółciowe takie jak cholestyramina i inne żywice mogą zmniejszać wchłanianie preparatu i osłabiać jego działanie.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.