Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
OpisLek Tibolone Aristo 2,5 mg jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Zawiera tybolon, syntetyczny hormon płciowy. Lek Tibolone Aristo jest stosowany w leczeniu objawów po menopauzie u kobiet u których od wystąpienia ostatniej naturalnej miesiączki upłynęło co najmniej 12 miesięcy.
Lek Tibolone Aristo tabletki jest stosowany w celu:Łagodzenia objawów występujących po menopauzie.
W okresie menopauzy ilość estrogenów produkowanych przez organizm kobiety zmniejsza się. Może to wywoływać objawy, takie jak np. uderzenia gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Lek Tibolone Aristo łagodzi te objawy po menopauzie. Lek Tibolone Aristo zostanie przepisany tylko wówczas, gdy powyższe objawy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie pacjentki.
DawkowanieJaką dawkę leku Tibolone Aristo należy przyjmować i jak częstoLekarz przepisze najmniejszą dawkę, do stosowania przez najkrótszy możliwy okres czasu, która będzie kontrolować objawy choroby. Jeśli pacjentka uważa, że lek działa za silnie lub za słabo, powinna zwrócić się do lekarza.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosowana dawka to jedna tabletka na dobę po posiłku, przyjmowana najlepiej o tej samej porze każdego dnia.
W okresie stosowania leku Tibolone Aristo nie należy przyjmować leków zawierających progestagen.
Jak przyjmować lek Tibolone Aristo Tabletki należy przyjmować z niewielką ilością wody lub innego napoju, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.
Co należy uwzględnić przed rozpoczęciem stosowania leku Tibolone AristoJeśli menopauza wystąpiła naturalnie, należy rozpocząć przyjmowanie leku Tibolone Aristo
najwcześniej 1 rok po ostatniej naturalnej miesiączce. Jeśli jajniki zostały usunięte chirurgicznie, można rozpocząć stosowanie leku Tibolone Aristo natychmiast.
Jeśli pacjentka chce rozpocząć przyjmowanie leku Tibolone Aristo, a występują u niej nieregularne lub nieoczekiwane krwawienia z dróg rodnych, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem, aby przed rozpoczęciem stosowania leku Tibolone Aristo wykluczyć chorobę nowotworową.
Jeśli pacjentka chce zmienić leczenie z leku zawierającego estrogen i progestagen i zamierza rozpocząć przyjmowanie leku Tibolone Aristo powinna poradzić się lekarza co należy zrobić w takiej sytuacji.
Jak długo należy przyjmować lek Tibolone AristoLekarz wybierze jak najkrótszy możliwy okres stosowania leku.
Zwykle objawy ulegają złagodzeniu w ciągu kilku tygodni.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Tibolone AristoW przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Tibolone Aristo należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Objawy toksyczności są mało prawdopodobne, nawet jeśli pacjentka przyjęła jednocześnie kilka tabletek. W przypadku ostrego przedawkowania mogą wystąpić nudności, wymioty i krwawienie z odstawienia. Należy skontaktować się z lekarzem w celu leczenia tych objawów.
Pominięcie przyjęcia leku Tibolone AristoJeśli pacjentka zapomni przyjąć tabletkę o zwykłej porze, powinna przyjąć ją jak najszybciej, o ile nie upłynęło więcej niż 12 godzin od momentu, w którym lek powinien być planowo przyjęty. W takim przypadku należy pominąć opuszczoną tabletkę i przyjąć następną tabletkę o zwykłej porze.
Nie należy stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jeśli konieczny jest zabieg chirurgicznyJeśli u pacjentki planowany jest zabieg chirurgiczny, należy powiedzieć chirurgowi o przyjmowaniu leku Tibolone Aristo. Konieczne może być odstawienie leku Tibolone Aristo około 4 do 6 tygodni przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepuNależy zapytać lekarza, kiedy będzie można ponownie rozpocząć przyjmowanie leku Tibolone Aristo.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieKiedy nie przyjmować leku Tibolone Aristo- Jeśli pacjentka ma lub miała w przeszłości rak piersi, lub jeśli istnieje podejrzenie raka piersi.
- Jeśli pacjentka ma nowotwór zależny od estrogenów, np. rak błony śluzowej macicy (endometrium) lub jeśli występuje podejrzenie takiego nowotworu.
- Jeśli u pacjentki występuje krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.
- Jeśli u pacjentki występuje nadmierny rozrost błony śluzowej wyścielającej jamę macicy (rozrost endometrium), który nie jest leczony.
- Jeśli u pacjentki występują lub występowały w przeszłości zakrzepy krwi w żyłach (zakrzepica), np. w nogach (zakrzepica żył głębokich) lub w płucach (zatorowość płucna).
- Jeśli pacjentka ma zaburzenia krzepnięcia krwi (np. niedobór białka C, białka S lub antytrombiny).
- Jeśli u pacjentki występują lub występowały w przeszłości choroby spowodowane obecnością skrzepów krwi w tętnicach, takie jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub dusznica bolesna.
- Jeśli pacjentka ma lub miała w przeszłości choroby wątroby a wyniki badań czynności wątroby nie powróciły do wartości prawidłowych.
- Jeśli pacjentka ma rzadką chorobę krwi, zwaną porfirią, która jest przekazywana w rodzinie (jest chorobą dziedziczną).
- Jeśli pacjentka ma uczulenie na tybolon lub którykolwiek z pozostałych składników leku Tibolone Aristo.
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę.
- Jeśli pacjentka karmi piersią.
Skład- Substancją czynną leku jest tybolon. Jedna tabletka zawiera 2,5 mg tybolonu.
- Pozostałe składniki to: Laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, askorbylu palmitynian, magnezu stearynian.
Działania niepożądaneCzęsto występujące działania niepożądane, które obserwowano w badaniach klinicznych (dotyczą do 1 na 10 pacjentek):
- krwawienie lub plamienie z pochwy
- ból brzucha
- zwiększenie masy ciała
- ból piersi
- nienaturalny wzrost włosów
- problemy dotyczące pochwy, np. zwiększona ilość wydzieliny, świąd i podrażnienie
- pogrubienie błony śluzowej macicy
- zakażenie grzybicze pochwy (np. kandydoza)
- ból w miednicy
- zmiany w tkance szyjki macicy
- zapalenie warg sromowych i pochwy (tzw. zapalenie sromu i pochwy)
- nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (dotyczą do 1 na 100 pacjentek):
- trądzik
- bolesność sutków lub piersi
zakażenia grzybicze.
Inne działania niepożądane, które zostały zgłoszone po wprowadzeniu tybolonu do obrotu:
- zawroty głowy, ból głowy, migrena
- depresja
- problemy skórne, np. wysypka lub świąd
- utrata widzenia lub niewyraźne widzenie
- zaburzenia żołądka i jelit
- zatrzymanie płynów
- ból stawów lub mięśni
- zmiany w parametrach czynności wątroby.
PrzechowywanieLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.