Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
WskazaniaLek Tiaprid PMCS jest stosowany w leczeniu zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku lub w przypadku przewlekłego uzależnienia od alkoholu, w tym w leczeniu objawów odstawiennych po nagłym przerwaniu spożywania alkoholu. Lek jest także stosowany w przypadku ciężkich postaci nieprawidłowych ruchów (pląsawica Huntingtona).
Dawkowanie
Leczenie zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem: zazwyczaj stosowana dawka to 200–400 mg (2-4 tabletki) na dobę, podawane w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.
Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu objawów podczas przewlekłego uzależnienia od alkoholu to 300 mg do 400 mg (3-4 tabletki) na dobę, podawane w trzech dawkach podzielonych. W przypadku ciężkich postaci nieprawidłowych ruchów dawka ustalana jest indywidulanie w szerokim zakresie dawkowania od 300 mg do 1200 mg (3-12 tabletek). Ponieważ osoby w podeszłym wieku są bardzo wrażliwe na działanie tiaprydu, należy dokładnie przestrzegać dawkowania ustalonego przez lekarza. Stosowanie u dzieci i młodzieży Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 100–150 mg na dobę, maksymalnie do 300 mg na dobę. W każdym przypadku lekarz ustali odpowiednią dawkę, liczbę tabletek, które należy przyjmować na dobę oraz czas trwania leczenia. U pacjentów z niewydolnością nerek lekarz zmniejszy dawkę leku.
Działanie
Tiapryd jest wybiórczym antagonistą receptorów dopaminergicznych D2, z nieznacznym powinowactwem do receptorów dopaminergicznych D1. Charakteryzuje się przede wszystkim efektywnym działaniem wobec uprzednio "uczulonych" receptorów dopaminergicznych. Właściwości przeciwlękowe dowodzą liczne przeprowadzone badania stresu na zwierzętach, również z zespołem odstawienia alkoholu etylowego. Preparat pozytywnie oddziałuje na stopień czujności u osób w wieku zaawansowanym.
Skład
1 tabletka zawiera:
111,1 mg substancji czynnej tiaprydu chlorowodorku, co odpowiada 100 mg tiaprydu
pozostałe składniki leku to: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna granulowana, powidon 25, sól karboksymetyloskrobi sodowej (typ A), krzemionka koloidalna, bezwodna i magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Często (mogą wystąpić do 1 na 10 osób):
Tiapryd może zwiększać stężenie hormonu prolaktyny (hormon) w osoczu. Może to prowadzić do mlekotoku (wytwarzanie i wydzielanie się mleka z piersi poza okresem laktacji), zatrzymanie miesiączki, powiększenie piersi u mężczyzn, zaburzenia miesiączkowania i (lub) zaburzenia wzwodu.
Senność, bezsenność, pobudzenie, obojętność.
Zawroty głowy/zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, ból głowy.
Choroba Parkinsona i podobne objawy: drżenie, wzmożone napięcie mięśniowe, ograniczona aktywność ruchowa i zwiększone wydzielanie śliny. Objawy te są zazwyczaj odwracalne po podaniu leku przeciw parkinsonizmowi (leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona – hamujące działanie acetylocholiny w mózgu i zwiększające działanie dopaminy).
Osłabienie, uczucie wyczerpania.
Niezbyt często (mogą wystąpić do 1 na 100 osób):
Niepokój ruchowy, zaburzenia napięcia mięśni (skurcze, przykurcze mięśni szyi, niezamierzone ruchy gałek ocznych, skurcze mięśni żwaczy). Objawy te są zazwyczaj odwracalne po podaniu leku przeciw parkinsonizmowi.
Wytwarzanie i wydzielanie mleka z piersi poza okresem laktacji, brak miesiączki, powiększenie i ból piersi, impotencja.
Zwiększenie masy ciała.
Rzadko (mogą wystąpić do 1 na 1000 osób):
Ostre zaburzenia ruchowe. Objaw ten jest najczęściej przemija po podaniu leków przeciw parkinsonizmowi.
Dodatkowo w spontanicznych doniesieniach zgłaszano następujące działania niepożądane:
Nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia, neutropenia, agranulocytoza).
Zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hiponatremia), uczucie osłabienia, uczucie wyczerpania i dezorientacji (zespół niewłaściwego wydzielania hormonu antydiuretycznego).
Dezorientacja, omamy.
Utrata przytomności, krótkotrwała utrata przytomności (omdlenie), skurcze.
Zgłaszano późną dyskinezę (charakteryzująca się rytmicznymi, mimowolnymi ruchami przede wszystkim języka i (lub) mięśni twarzy) po przyjmowaniu neuroleptyku powyżej 3 miesięcy. Podawanie leków przeciw parkinsonizmowi jest nieskuteczne lub może nawet nasilać objawy. Tak, jak w przypadku innych neuroleptyków, zgłaszano złośliwy zespół neuroleptyczny, który może być śmiertelnym powikłaniem.
Wydłużenie odstępu QT, zaburzenia rytmu serca (komorowe zaburzenia rytmu serca, takie jak torsades de pointes, przyspieszenie czynności komór serca), które mogą prowadzić do migotania komór lub zatrzymania serca i nagłej śmierci.
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, (choroba, charakteryzujący się tworzeniem się zakrzepów krwi w określonym miejscu w krążeniu krwi, a następnie przemieszczaniu się ich do płuc), w tym przypadki zatorowości płuc (zamknięcie tętnicy płucnej przez skrzep, który dostał się do krążenia płucnego), czasami kończące się zgonem oraz zakrzepica żył głębokich (skrzepy krwi w żyłach).
Zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, zazwyczaj podczas szybkiego wstawania.
Zapalenie płuc niewywołane zakażeniem (zachłystowe zapalenie płuc).
Zaparcia, zatkanie jelita (niedrożność jelit).
Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Wysypka, w tym wysypka rumieniowa (czerwona wysypka), wysypka grudkowa (nierówne, uniesione grudki) i pokrzywka.
Zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej we krwi, rozpad mięśni szkieletowych (rabdomioliza).
Zespół odstawienia u noworodków.
Upadki.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Tiaprid PMCS:
jeśli pacjent ma uczulenie na tiapryd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
jeśli u pacjenta występuje rzadka choroba nadnerczy, zwana guzem chromochłonnym nadnerczy, powodująca bóle głowy, uderzenia gorąca i okresowe zwiększenie ciśnienia tętniczego,
jeśli pacjent przyjmuje lewodopę w leczeniu choroby Parkinsona (choroba objawiająca się silnym drżeniem i sztywnością mięśni),
jeśli u pacjenta występuje rak mózgu, wytwarzający prolaktynę i (lub) rak piersi.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.