Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLeczenie depresji u osób dorosłych.
DziałanieLek przeciwdepresyjny. Działanie tianeptyny charakteryzuje się wpływem na lęk związany z depresją oraz wpływem na zaburzenia nastroju. Tianeptyna zajmuje pośrednie miejsce między lekami przeciwdepresyjnymi działającymi stymulująco a lekami przeciwdepresyjnymi działającymi uspokajająco. Wykazuje działanie na zaburzenia somatyczne, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, związane z lękiem i zaburzeniami nastroju. Tianeptyna nie wpływa na sen i czujność oraz nie działa na układ cholinergiczny (brak działań przeciwcholinergicznych). Wchłanianie z przewodu pokarmowego jest szybkie i całkowite. Wiąże się z białkami osocza w ok. 94%. Tianeptyna w bardzo dużym stopniu metabolizowana jest w wątrobie w procesie β-oksydacji i N-demetylacji. Nie ulega biotransformacji przy udziale cytochromu P450. Jedynie 8% leku w postaci niezmetabolizowanej wydalane jest przez nerki. T0,5 wynosi 2,5 h, metabolity są wydalane głównie z moczem. T0,5 w fazie eliminacji u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 70 lat) oraz w grupie pacjentów z niewydolnością nerek wydłuża się o 1 h. U pacjentów z niewydolnością wątroby, uzależnionych od alkoholu, z marskością lub bez marskości wątroby, parametry farmakokinetyczne nie ulegają zmianie.
DawkowanieDoustnie. Dorośli: 1 tabl. (12,5 mg) 3 razy na dobę (rano, w południe i wieczorem), przed posiłkami. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie należy stosować. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów uzależnionych od alkoholu, z lub bez marskości wątroby. U pacjentów powyżej 70 rż. oraz w przypadku niewydolności nerek dawkę należy zmniejszyć do 2 tabl. na dobę.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na sól sodową tianeptyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W skojarzeniu z nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO). Po stosowaniu inhibitorów MAO należy odczekać 2 tyg. przed rozpoczęciem leczenia tianeptyną. Należy odstawić tianeptynę przynajmniej 24 h przed zastosowaniem inhibitora MAO.
Skład1 tabl. zawiera: 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.
Działania niepożądaneCzęsto: jadłowstręt, koszmary senne, bezsenność, senność, zawroty głowy, ból głowy, omdlenie, drżenia, tachykardia, skurcze dodatkowe, ból w klatce piersiowej, uderzenia gorąca, duszność, ból żołądka, ból brzucha, uczucie suchości błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, ból mięśniowy, ból lędźwiowy, osłabienie, uczucie ściśniętego gardła. Niezbyt często: nadużywanie i uzależnienie od leku (w szczególności u osób w wieku poniżej 50 lat z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie), wysypka grudkowo-plamista lub rumieniowa, świąd, pokrzywka. Częstość nieznana: hiponatremia, przypadki myśli lub zachowań samobójczych, stan splątania, omamy, zaburzenia pozapiramidowe, dyskinezy, trądzik, w wyjątkowych przypadkach zapalenie pęcherzowe skóry, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby (które w wyjątkowych przypadkach może być ciężkie).
InterakcjeZe względu na ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, hipertermii, drgawek lub zgonu, nie zaleca się stosowania tianeptyny z nieodwracalnymi inhibitorami MAO (iproniazyd).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.