Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Lek Thiogamma 600 mg jest stosowany w leczeniu bólu i parestezji (objawy czuciowe takie jak pieczenie, kłucie, swędzenie lub mrowienie) w cukrzycowym uszkodzeniu nerwów (polineuropatia).
Działanie
Substancją czynną tabletek Thiogamma jest
kwas tioktynowy. Substancja ta jest wytwarzana naturalnie w organizmie ludzi i zwierząt.
Kwas tioktynowy ma wpływ na wiele procesów metabolicznych. Ponadto kwas tioktynowy działa jako przeciwutleniacz.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Leczenie polineuropatii cukrzycowej powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w rozpoznawaniu i leczeniu neuropatii, według obowiązujących standardów.
Zazwyczaj zalecana dawka:Jeżeli lekarz nie przepisze inaczej, zazwyczaj dawka dobowa wynosi 1 tabletkę powlekaną leku.
Thiogamma (co odpowiada 600 mg kwasu tioktynowego) przyjmowaną na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednoczesne spożywanie pożywienia może zaburzyć wchłanianie kwasu tioktynowego do krwi.
Tabletkę należy przyjmować na pusty żołądek. Połknąć w całości, popijając wodą.
Podstawowym wymaganiem leczenia polineuropatii cukrzycowej jest optymalna kontrola metaboliczna cukrzycy.
Czas trwania leczenia:Ponieważ polineuropatia cukrzycowa jest chorobą przewlekłą, stosowanie leku Thiogamma może zostać zlecone na stałe. Lekarz zadecyduje o tym jak długo należy przyjmować lek.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- w przypadku alergii (nadwrażliwości) na kwas tioktynowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Thiogamma.
Środki ostrożnościNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Lek Thiogamma należy przyjmować około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Tabletki należy przyjmować z odpowiednią ilością wody na pusty żołądek.
Podczas stosowania leku Thiogamma należy bezwzględnie unikać spożywania alkoholu.
Alkohol zwiększa ryzyko postępu choroby, może powodować uszkodzenia nerwów i osłabić działanie leku Thiogamma. Odnosi się to również do okresów między leczeniem.
Brak danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Thiogamma u kobiet w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody zapobiegania ciąży.
Ponieważ nie są dostępne wyniki badań klinicznych u dzieci i młodzieży, nie należy stosować leku Thiogamma w tej grupie pacjentów.
Skład
- Aktywną substancją jest kwas tioktynowy.
Jedna tabletka powlekana zawiera 600 mg kwasu tioktynowego.
Rdzeń tabletki: hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, talk, dimetykon (lepkość n=350), magnezu stearynian;
Otoczka: makrogol 6000, hypromeloza, talk, sodu laurylosiarczan.
Działania niepożądane
Często: zawroty głowy, nudności.
Bardzo rzadko: zaburzenia smaku, wymioty, ból żołądka i jelit, biegunka, reakcje alergiczne jak wysypka skórna, pokrzywka i świąd, nadmierne obniżenie stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia), opisano następujące objawy: zawroty głowy, obfite pocenie się, bóle głowy, zaburzenia widzenia.
Częstość niezana: wstrząs, zaburzenia dotyczące hormonów regulujących stężenie glukozy we krwi z widocznym, zmniejszeniem we krwi tych stężeń (autoimmunologiczny zespół insulinowy).
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.