Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Substancją czynną leku Sumatriptan Sun 3 mg/0,5 ml jest sumatryptan. Należy do grupy leków zwanej agonistami receptora 5HT1.
Sumatriptan zastrzyki stosuje się w doraźnym leczeniu migrenowego bólu głowy. Objawy migreny mogą być spowodowane chwilowym obrzękiem naczyń krwionośnych w obrębie głowy. Uważa się, że działa on poprzez obkurczenie tych naczyń krwionośnych.
Dawkowanie
Lek Sumatriptan SUN zwykle wstrzykuje się w udo lub ramię.
Należy uważnie przeczytać rozdział „Jak należy stosować wstrzykiwacz” znajdujący się na końcu ulotki.
Wstrzykiwacz podaje dawkę leku tuż pod skórę szybko i bezboleśnie. Wstrzyknięcia NIE wolno wykonywać w żaden inny sposób niż pokazany w ulotce.
NIE należy wstrzykiwać leku Sumatriptan SUN do żyły.
Leku Sumatriptan SUN NIE należy używać, aby zapobiec atakowi migreny.
Należy użyć wstrzykiwacza przy pierwszych objawach ataku migreny (chociaż będzie on równie skuteczny, jeśli zostanie użyty w dowolnym momencie trwania ataku).
Jeżeli objawy migreny znikną, ale powrócąJeśli po podaniu pierwszej dawki leku objawy migreny znikną, ale powrócą, można użyć drugiego wstrzykiwacza w dowolnym momencie w ciągu 24 godzin, pod warunkiem, że minęła co najmniej godzina od pierwszego wstrzyknięcia. Nie należy używać więcej niż dwóch wstrzykiwaczy w ciągu 24 godzin.
Jeśli objawy migreny nie ustępująNie należy stosować drugiej dawki w czasie tego samego ataku. Lek można jednak zastosować podczas następnego ataku w dowolnym momencie jego trwania w ciągu najbliższych 24 godzin, pod warunkiem, że minie co najmniej godzina od pierwszego wstrzyknięcia. Nie należy stosować więcej niż dwóch wstrzykiwaczy w ciągu 24 godzin.
Jeśli zastrzyk nie złagodzi objawów migreny można przyjąć zwykłe leki przeciwbólowe, pod warunkiem, że nie zawierają one ergotaminy ani jej pochodnych. Po zażyciu tego leku należy odczekać co najmniej sześć godzin przed przyjęciem jakichkolwiek leków zawierających ergotaminę lub jej pochodne.
Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)Sumatryptanu nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Stosowanie u osób starszych (w wieku powyżej 65 lat)Doświadczenie stosowania sumatryptanu u osób w wieku powyżej 65 lat jest niewielkie, dlatego zwykle nie jest on przepisywany w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Sumatriptan SUN
- jeśli pacjent ma uczulenie na sumatryptan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli u pacjenta występują problemy z sercem lub przeszedł zawał mięśnia sercowego
- jeśli pacjent ma problemy z krążeniem w rękach i nogach
- jeśli u pacjenta wystąpił udar lub mini udar (zwany także przemijającym atakiem niedokrwiennym)
- jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby
- jeśli pacjent ma umiarkowane, ciężkie lub łagodne niekontrolowane nadciśnienie krwi
- z innymi lekami stosowanymi w leczeniu migreny zawierającymi ergotaminę lub podobnymi lekami, takimi jak metysergid, dowolny tryptan lub agonista 5-HT
- z lekami z grupy IMAO (inhibitory monoaminooksydazy) lub jeśli pacjent przyjmował IMAO w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Skład
- Substancją czynną leku jest sumatryptan. Każdy wstrzykiwacz zawiera bursztynian sumatryptanu w ilości odpowiadającej 3 mg sumatryptanu.
Działania niepożądane
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób)
- przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia
- kłucie/pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk, zasinienie i krwawienie w miejscu wstrzyknięcia
Często (może dotyczyć mniej niż 1 na 10 osób)
- zaczerwienienie twarzy (trwające kilka minut), zawroty głowy, uczucie osłabienia, zmęczenie, senność
- krótkotrwałe wzrosty ciśnienia krwi wkrótce po zastosowaniu leku
- mdłości (nudności) lub wymioty - gdy nie są one częścią ataku migreny
- ból, nietypowe odczucia, w tym mrowienie, drętwienie, uczucie gorąca lub zimna, ciężkości, ucisku lub nacisku. Objawy te zwykle szybko ustępują, ale mogą być intensywne i dotyczyć dowolnej części ciała, w tym klatki piersiowej czy gardła. Jeśli objawy te utrzymują się lub są szczególnie dokuczliwe, zwłaszcza ból w klatce piersiowej lub w okolicy serca rozprzestrzeniający się na ramiona, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ w pojedynczych przypadkach takie objawy były spowodowane zawałem serca
- skrócenie oddechu
- bóle mięśni
Bardzo rzadko (może dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 osób)
- zaburzenia czynności wątroby: jeśli pacjent wykonał badanie krwi w celu sprawdzenia funkcji wątroby i zastosował sumatryptan należy poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ lek może wpłynąć na wartość wyników
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
- drżenie, skurcze mięśni, mimowolne ruchy gałek ocznych
- zaburzenia widzenia, w tym uczucie migotanie przed oczami, podwójne widzenie i osłabienie widzenia. Odnotowano również przypadki trwałego uszkodzenia wzroku.
- obniżenie ciśnienia krwi, które może prowadzić do omdlenia, szczególnie podczas wstawania
- spowolnienie lub przyspieszenie akcji serca, kołatanie serca (uczucie szybkiego bicia serca), zmiany rytmu serca
- biegunka
- sztywność karku
- bóle stawów
- niepokój, nadmierna potliwość
- U pacjenta, który miał ostatnio uraz lub u którego występuje stan zapalny (jak reumatyzm lub zapalenie jelita grubego), może wystąpić ból lub pogorszenia bólu w miejscu urazu lub stanu zapalnego.
- trudności w przełykaniu.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.