Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisWrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, w niektórych innych zapaleniach stawów, gdy leczenie innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi jest nieskuteczne.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest sulfasalazyna, pochodna kwasu aminosalicylowego. Lek o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Po podaniu doustnym, ta część leku, która nie jest wchłaniana w jelicie cienkim i dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny (związek z grupy sulfonamidów) i mesalazyny (kwasu 5-aminosalicylowego). Uważa się, że powstająca lokalnie mesalazyna jest w głównej mierze odpowiedzialna za działanie preparatu w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Mesalazyna zapobiega także syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie powstających wolnych rodników. Powstająca miejscowo sulfapirydyna przypuszczalnie ogranicza odpowiedź immunologiczną hamując działanie limfocytów cytotoksycznych. Mechanizm działania leku w reumatoidalnym zapaleniu stawów nie został w pełni wyjaśniony. Metabolity sulfasalazyny wydalane są częściowo z moczem a częściowo z kałem. Sulfasalazyna i sulfapirydyna przenikają przez łożysko i do pokarmu kobiecego.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku,popijając obficie wodą, tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać. Lek zaczyna działać po około 6-8 tygodniach stosowania. Leczenie podtrzymujące trwa około roku. Uwaga! W trakcie leczenia zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, aby zapobiec krystalurii i tworzeniu się kamieni. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne sulfonamidy, salicylany lub ich pochodne.
Nie można także stosować preparatu jeżeli występuje:
· ostra porfiria
· granulocytopenia
· niedrożność dróg moczowych
· niedrożność jelit.
Nie stosować u dzieci do 2. roku życia.
SkładLek zawiera substancję: sulfasalazyna w dawce 500 mg
Działania niepożądaneBól głowy, gorączka, utrata apetytu, bóle brzucha, nudności, zaburzenia żołądkowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zmiany obrazu krwi. Dlatego zalecane jest przed rozpoczęciem leczenia oraz co 2 tygodnie w czasie pierwszych 3 miesięcy leczenia należy kontrolować obraz krwi (włącznie z rozmazem białych krwinek) i czynność wątroby. Przez kolejne 3 miesiące należy przeprowadzać okresowe badania kontrolne co 4 tygodnie. Następnie obraz krwi i czynność wątroby należy kontrolować co 3 miesiące. Ponadto podczas leczenia występują: zmiany skórne takie jak wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, przemijająca oligospermia. Rzadziej: zawroty głowy, stany depresyjne, szum w uszach. Sporadycznie reakcje nadwrażliwości, choroba posurowicza, obrzęk twarzy, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie wątroby, sinica, złuszczające zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło, zmiany skóry wywołane czynnikami toksycznymi, łysienie, liszaj płaski, włókniejące zapalenie pęcherzyków płucnych, duszność, kaszel, bóle stawów i mięśni, zespół nerczycowy, białkomocz, krwiomocz, kryształy w moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie osierdzia, neuropatia obwodowa. Uwaga! Sulfasalazyna może powodować żółte zabarwienie skóry i moczu. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
InterakcjeSulfasalazyna może zmniejszać wchłanianie digoksyny i kwasu foliowego. Może wystąpić niedobór kwasu foliowego.
Preparat może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych oraz leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.