Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisWskazania:Stany niedoboru żelaza, niedokrwistość pokrwotoczna, dzieci w okresie skoku pokwitaniowego, kobiety ciężarne i karmiące, osoby w podeszłym wieku, dawcy krwi.
DziałanieLeczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Leczenie utajonego niedoboru żelaza. Profilaktyka i leczenie niedoboru żelaza w okresie ciąży. P.o., przed posiłkiem lub podczas posiłku, w zależności od tolerancji przewodu pokarmowego; tabletki połykać w całości. Tabletek nie wolno przyjmować w pozycji leżącej. Dorośli i młodzież po 12. rż. 1 tabl. 2 ×/d, w niedokrwistości z niedoboru żelaza dawkę można zwiększyć do 3–4 tabl./d w 2 daw. podz. U kobiet w ciąży profilaktycznie 1 tabl. 1 ×/d, leczniczo 1 tabl. 2 razy dziennie. Leczenie należy prowadzić do momentu normalizacji stężenia hemoglobiny we krwi, następnie, w celu uzupełnienia rezerw żelaza w organizmie, kontynuować przez kilka mies. W przypadku długotrwałej utraty żelaza (np. obfite krwawienia menstruacyjne) schemat leczenia długookresowego ustalać indywidualnie.
DawkowanieDoustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 2 tabl. na dobę (w dawkach podzielonych, rano i wieczorem). W niedokrwistości z niedoboru żelaza dawkę można zwiększyć do 3 lub 4 tabl. na dobę w dawkach podzielonych (rano i wieczorem). W okresie ciąży: profilaktycznie 1 tabl. na dobę; leczniczo 2 tabl. na dobę (po 1 tabl. rano i wieczorem). Leczenie należy prowadzić do czasu normalizacji stężenia hemoglobiny u pacjenta. W celu uzupełnienia rezerw żelaza w organizmie leczenie należy kontynuować przez następne kilka miesięcy. Indywidualny schemat leczenia długookresowego - leczenie ciągłe lub z przerwami - jest często stosowany w przypadku długotrwałej utraty żelaza (np. w przypadkach obfitych krwawień menstruacyjnych). Leku nie wolno podawać niemowlętom oraz dzieciom poniżej 12 lat. Sposób podania. Tabletek nie należy ssać, żuć ani trzymać w ustach, lecz połknąć w całości, popijając wodą. Należy je przyjmować przed posiłkiem lub podczas posiłku, w zależności od tolerancji przewodu pokarmowego. Tabletek nie należy przyjmować w pozycji leżącej.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, zwężenie przełyku i/lub inne zmiany utrudniające pasaż w obrębie przewodu pokarmowego, nadmiar żelaza (hemochromatoza, hemosyderoza), wielokrotne przetoczenia krwi, niedokrwistość niezwiązana z niedoborem żelaza. Nie stosować u niemowląt i dzieci do 12. rż.
Skład1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg żelaza (II) w postaci siarczanu oraz 60 mg kwasu askorbowego.
Działania niepożądaneNiekiedy nudności, biegunka lub zaparcia, bóle brzucha, zawroty głowy. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
InterakcjeZe względu na zmniejszanie przez żelazo wchłaniania i (lub) dostępności biologicznej należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z: cyprofloksacyną, lewofloksacyną, moksyfloksacyną (w przypadku jednoczesnego stosowania należy zapewnić odstęp - ok. 6 h), mykofenolanem mofetylu, norfloksacyną, ofloksacyną, alendronianem, kaptoprylem, klodronianem, ryzedronianem lub tetracykliną (należy zapewnić odstęp - minimum 3 h). Podczas jednoczesnego stosowania leku z następującymi preparatami może wystąpić konieczność modyfikacji dawki: leki zobojętniające kwas solny (należy zapewnić możliwie najdłuższy odstęp - minimum 2 h), lewodopa (należy zapewnić możliwie najdłuższy odstęp), metylodopa (należy zapewnić możliwie najdłuższy odstęp), penicylamina lub hormony tarczycy (należy zapewnić odstęp - ok. 2 h). Wchłanianie żelaza może być gorsze jeśli lek przyjmuje się w trakcie posiłków: z kawą, herbatą, jajami, nabiałem, pełnoziarnistym pieczywem, płatkami zbożowymi i innymi potrawami bogatymi w naturalny błonnik roślinny.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.