Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Choroba Parkinsona i objawowy parkinsonizm – we wczesnej fazie jako jedyny lek, w fazach późniejszych w skojarzeniu z lewodopą lub z lewodopą i karbidopą.
Dawkowanie
Doustnie. Zaleca się połykać tabletki, popijając niewielką ilością płynu. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz prowadzący. Niestosowanie się do zaleceń lekarza i przyjęcie większej dawki selegiliny jest niebezpieczne, gdyż po spożyciu pokarmów zawierających duże ilości tyraminy takich, jak sery fermentowane, ciasto drożdżowe, czerwone wino, piwo, może wystąpić znaczne nadciśnienie, pobudzenie psychoruchowe, ból głowy, senność. Jeżeli takie objawy wystąpią, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jednoczesne stosowanie selegiliny i nieselektywnych inhibitorów MAO lub inhibitora MAO-A (moklobemid) wymaga bezwzględnego unikania potraw z dużą zawartością tyraminy. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci nie zostały ustalone.
Działanie
Selektywny, nieodwracalny inhibitor monoaminooksydazy typu B (MAO-B). Spowalnia metabolizm dopaminy w mózgu zależny od MAO-B oraz hamuje jej wychwyt zwrotny w synapsie, co prowadzi do zwiększenia stężenia i wydłużenia działania dopaminy (zarówno endogennej jak i egzogennej). Poprzez zwiększenie stężenia dopaminy w mózgu nasila i wydłuża działanie lewodopy, umożliwiając zmniejszenie jej dawki. W badaniach klinicznych wykazano, że selegilina pozwala na zmniejszenie dawek lewodopy średnio o ok. 30% (niezależnie od tego czy lewodopa podawana jest z inhibitorem dekarboksylazy, czy też bez). Po podaniu doustnym selegilina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 0,5 h. Biodostępność wynosi średnio ok. 10%. Szybko przenika do tkanek, w tym do mózgu. W 75-85% wiąże się z białkami. Jest szybko i całkowicie metabolizowana w wątrobie do czynnych metabolitów: N-desmetylodeprenylu, l-metamfetaminy i l-amfetaminy. T0,5 wynosi 1,6 h, zaś metabolitów 2-20 h. Metabolity są wydalane głównie z moczem (tylko ok. 15% leku eliminowane jest z kałem). Działanie selegiliny rozpoczyna się ok. 1 h po podaniu doustnym pojedynczej dawki i utrzymuje się przez 1-3 dni.
Skład
Lek zawiera substancję: selegilina w dawce 5 mg
Działania niepożądane
Uczucie suchości w jamie ustnej, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (głównie nudności), niepokój, przejściowe łagodne zaburzenia snu. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.
Interakcje
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie selegiliny z: inhibitorami MAO (może powodować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia), selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) i inhibitorami zwrotnego wychwytu noradrenaliny i serotoniny (SNRI) ze względu na możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego; fluoksetyną (należy zachować 14-dniową przerwę po stosowaniu selegiliny i co najmniej pięciotygodniowy odstęp od zakończenia stosowania fluoksetyny do rozpoczęcia stosowania selegiliny); sympatykomimetykami (z powodu ryzyka nadciśnienia); petydyną; trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (sporadycznie zgłaszano nasilone toksyczne działanie na o.u.n. - zespół serotoninowy, czasem powiązane z nadciśnieniem, niedociśnieniem i nadmierną potliwością). Nie zaleca się równoczesnego stosowania selegiliny z: doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ skojarzenie takie może zwiększyć dostępność biologiczną selegiliny; produktami leczniczymi o wąskim indeksie terapeutycznym, jak np. leki zawierające naparstnicę i/lub leki przeciwzakrzepowe (wymaga to ostrożności i szczegółowego monitorowania). Dotychczas nie stwierdzono, by przyjmowanie dużych ilości pokarmów zawierających tyraminę (m.in długo dojrzewające sery, bób, drożdże, wędzone i marynowane mięso, drób oraz ryby, wędliny typu salami, przejrzałe owoce, wino, piwo) w trakcie leczenia selegiliną w zalecanych dawkach powodowało zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Jednak w czasie jednoczesnego stosowania selegiliny i moklobemidu należy unikać spożywania pokarmów zawierających duże ilości tyraminy z powodu ryzyka wystąpienia tzw. "zespołu reakcji na ser" (polegającego na nagłym zwiększeniu ciśnienia tętniczego krwi). Selegilina stosowana jednocześnie z lewodopą może nasilać działania niepożądane lewodopy, szczególnie w przypadku stosowania dużych dawek tego leku (nasilenie tych objawów udaje się zmniejszyć redukując dawkę lewodopy).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, równoległe stosowanie leków z grupy SSRI lub SNRI, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, sympatykomimetyków, inhibitorów MAO albo opioidów, okres karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.