Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Dawkowanie
Doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Najlepsze wyniki leczenia są uzyskiwane, jeśli lek stosuje się po wcześniejszym wypróżnieniu. Uwaga! Zawiesinę wstrząsnąć przed użyciem. Po podaniu zawiesiny doodbytniczej należy pozostać jeszcze co najmniej 30 minut w pozycji leżącej na lewym boku, aby lek mógł równomiernie rozprowadzić się po całym jelicie grubym. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Substancją czynną leku jest mesalazyna (inna nazwa to kwas aminosalicylowy), pochodna kwasu salicylowego. Lek o działaniu przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Mesalazyna zapobiega także syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie powstających wolnych rodników. Wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne na błonę śluzową jelita i tkankę podśluzówkową. Mesalazyna i jej metabolity wydalane są częściowo z moczem a częściowo z kałem. Mesalazyna i jej metabolity przenikają przez łożysko i do pokarmu kobiecego.
Skład
Lek zawiera substancję: mesalazyna w dawce 1000 mg
Działania niepożądane
Wysypka, skurcz oskrzeli, zapalenie nerek, zapalenie osierdzia, zapalenie trzustki, nudności, bóle brzucha, biegunka, zmiany morfologii krwi. Po podaniu doobytniczym niekiedy mogą wystąpić: świąd odbytu, uczucie dyskomfortu, parcie na stolec. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Interakcje
Preparat może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, pochodnych kumaryny (np. warfaryny). Stosowany równolegle z glikokortykosteroidami może nasilać działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. Preparat może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika. Mesalazyna może osłabiać działanie probenecydu, sulfinpirazonu, furosemidu i spironolaktonu oraz ryfampicyny. Mesalazyna może zwiększać toksyczność metotreksatu. Jeżeli w okresie leczenia stosowana jest merkaptopuryna, tioguanina lub azatiopryna mogą wystąpić zaburzenia hematologiczne (leukopenia) i nasilenie zahamowanie czynności szpiku kostnego.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na kwas salicylowy i jego pochodne.
Nie można także stosować preparatu jeżeli występują:
· ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby
· skaza krwotoczna
· choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.