Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Wartości odżywcze
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Rybelsus tabletki 7 mg to lek na cukrzycę typu 2 przeznaczony do stosowania u pacjentów dorosłych (w wieku 18 lat i powyżej) w przypadku, gdy stosowanie tylko diety i wysiłku fizycznego nie wystarcza:
- sam — u pacjentów, którzy nie mogą stosować metforminy (innego leku przeciwcukrzycowego)
lub
- z innymi lekami przeciwcukrzycowymi — w przypadku gdy inne leki nie wystarczają do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi. Mogą to być leki przyjmowane doustnie lub we wstrzyknięciach, jak np. insulina.
Ważne jest, aby kontynuować stosowanie diety i wysiłku fizycznego zgodnie z planem zaleconym przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.
Działanie
Tabletki na cukrzycę Rybelsus zawierają substancję czynną
semaglutyd. Ten lek stosuje się w celu zmniejszenia stężenia cukru we krwi.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecana dawka leku Rybelsus:- Dawka początkowa to jedna tabletka 3 mg raz na dobę przez jeden miesiąc.
- Po upływie jednego miesiąca lekarz zwiększy dawkę leku do 7 mg raz na dobę.
- Lekarz może zwiększyć dawkę do 14 mg raz na dobę, jeśli u pacjenta nie dojdzie do osiągnięcia odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi po zastosowaniu dawki 7 mg raz na dobę.
Nie należy zmieniać dawki bez zalecenia lekarza.
Nie zaleca się przyjmowania dwóch tabletek zawierających dawkę 7 mg w celu osiągnięcia działania dawki 14 mg, ponieważ nie zostało to zbadane.
Sposób stosowania:- Tabletki leku Rybelsus należy przyjmować na pusty żołądek o dowolnej porze dnia.
- Tabletkę leku Rybelsus należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody (do 120 ml). Tabletki nie należy dzielić, zgniatać ani żuć, ponieważ nie wiadomo czy wpływa to na wchłanianie semaglutydu.
- Po przyjęciu tabletki leku Rybelsus należy odczekać co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem lub napojem w danym dniu, lub przed przyjęciem innych leków doustnych. Skrócenie tego czasu poniżej 30 minut spowoduje zmniejszenie wchłaniania semaglutydu.
Przeciwwskazania
Leku nie należy przyjmować:- jeśli pacjent ma uczulenie na semaglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- u pacjentów z cukrzycą typu 1 (kiedy organizm nie wytwarza w ogóle insuliny);
- u pacjentów z cukrzycową kwasicą ketonową. Jest to powikłanie cukrzycy, w którym występuje duże stężenie cukru we krwi, trudności w oddychaniu, stan splątania, uczucie silnego pragnienia, słodki zapach z ust lub słodki albo metaliczny posmak w ustach.
Środki ostrożnościW trakcie stosowania tego leku pacjent może mieć nudności lub wymioty; możliwe jest również wystąpienie biegunki. Są to działania niepożądane, które mogą powodować odwodnienie pacjenta (utratę płynów). Należy pić odpowiednią ilość płynów w celu uniknięcia odwodnienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów z chorobą nerek. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Ten lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa jego stosowania w tej grupie wiekowej.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Skład
- Substancją czynną leku jest semaglutyd. Każda tabletka zawiera 7 mg semaglutydu.
- Pozostałe składniki to: sól sodowa kwasu salkaprozowego, powidon K90, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Ciężkie działania niepożądane:Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
- powikłania wynikające z cukrzycowej choroby oczu (retinopatii cukrzycowej).
Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, na przykład zaburzenia widzenia, należy powiadomić o tym lekarza.
Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
- ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne). Pacjent musi uzyskać natychmiast pomoc
medyczną i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy i gardła, świszczący oddech, przyspieszone bicie serca, blada i chłodna skóra, zawroty głowy lub uczucie osłabienia.
- stan zapalny trzustki (ostre zapalenie trzustki), mogący powodować silny ból brzucha i pleców, który nie ustępuje. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
Adres producenta
Novo Nordisk A/S
Novo Allé,
DK-2880 Bagsværd,
Dania.
Podmiot odpowiedzialny
Novo Nordisk A/S
Novo Allé,
DK-2880 Bagsværd,
Dania.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.