Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w przebiegu jaskry otwartego kąta oraz w nadciśnieniu wewnątrzgałkowym.
Dawkowanie
Miejscowo, do worka spojówkowego. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zaleca się stosowanie leku wieczorem. Uwaga! Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym nałożeniem. Uwaga! Nieotwarte butelki przechowywać w lodówce (2°C – 8°C). Po pierwszym otwarciu: nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Po 4 tygodniach od otwarcia butelkę należy wyrzucić, bez względu na stopień wykorzystania zawartości.
Działanie
Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych na jaskrę z otwartym kątem przesączania oraz u pacjentów z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe u dzieci i młodzieży oraz jaskra wieku dziecięcego.
Skład
Lek zawiera substancję: latanoprost w dawce 0,05 mg/ml
Działania niepożądane
Bardzo często: zwiększenie pigmentacji tęczówki, podrażnienie oka (włączając uczucie obecności ciała obcego w oku), zmiany w wyglądzie rzęs (ciemnienie, pogrubienie, wydłużenie, zwiększenie ilości). Często: łagodne do umiarkowanego przekrwienie spojówek, przemijające punkcikowate ubytki nabłonka, w większości nie dające objawów, zapalenie brzegów powiek, ból oka. Niezbyt często: obrzęk powiek, wysypka. Rzadko: zapalenie tęczówki lub zapalenie błony naczyniowej oka, obrzęk plamki, objawowy obrzęk i ubytki rogówki, obrzęk okołooczodołowy, ciemnienie skóry powiek, miejscowe reakcje skórne na powiekach, zmiany kierunku wyrastania rzęs, co może powodować drażnienie oka, pojawienie się podwójnego rzędu rzęs na otworach gruczołów tarczkowych, zaostrzenie przebiegu dławicy u pacjentów z dławicą w wywiadzie, astma, zaostrzenie astmy, duszność, ból w klatce piersiowej. Lek może powodować przemijające pogorszenie widzenia. W przypadku wystąpienia nieostrego widzenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi osoby dorosłej lub dziecka, lub farmaceucie o wszystkich lekach (lub kroplach do oczu) przyjmowanych przez osobę dorosłą lub dziecko obecnie lub ostatnio, również tych, które wydawane są bez recepty, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża, okres karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.