Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Objawowe leczenie łagodnej do średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować wieczorem, bezpośrednio przed pójściem spać. Tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić jej rozpaść się, następnie połknąć popijając wodą lub bez popicia. Uwaga! Nie należy spożywać alkoholu w okresie leczenia. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Objawowe leczenie łagodnej i umiarkowanie ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera. Dorośli. P.o., wieczorem, tuż przed snem. Tabletki ulegajace rozpadowi w jamie ustnej przed połknięciem należy położyć na języku i poczekać do rozpuszczenia, można popić wodą. Leczenie można podejmować tylko wówczas, gdy możliwa jest regularna kontrola przyjmowania leku przez pacjenta. Początkowo 5 mg 1 ×/d co najmniej przez 1 mies. Następnie w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 10 mg 1 ×/d. Maks. zalecana dawka 10 mg/d. Należy regularnie oceniać korzyści kliniczne ze stosowania leku. Leczenie podtrzymujące można kontynuować tak długo, jak długo utrzymuje się korzystne działanie leku; w razie braku skuteczności rozważyć przerwanie leczenia. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością nerek. W przypadku łagodnej lub umiarkowanej niewydolności wątroby dawkę zwiększać w zależności od indywidualnej tolerancji. Brak danych dotyczących stosowania leku u osób z ciężką niewydolnością wątroby.
Skład
Lek zawiera substancję: donepezil w dawce 5 mg
Działania niepożądane
Bardzo często: biegunka, nudności; ból głowy. Często: przeziębienie, jadłowstręt, omamy, pobudzenie, agresywne zachowanie, omdlenia, zawroty głowy, bezsenność, wymioty, niestrawność, wysypka, świąd, kurcze mięśni, nietrzymanie moczu, zmęczenie, ból, wypadek. Niezbyt często: drgawki, bradykardia, krwotok z przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy, niewielkie zwiększenie aktywności mięśniowej CK w surowicy. Rzadko: objawy pozapiramidowe, blok zatokowo-przedsionkowy, blok przedsionkowo-komorowy, zaburzenia czynności wątroby (w tym zapalenie wątroby). Bardzo rzadko: rabdomioliza, złośliwy zespół neuroleptyczny. Rabdomiolizę notowano niezależnie od złośliwego zespołu neuroleptycznego i w ścisłym związku czasowym z rozpoczęciem leczenia donepezilem lub zwiększeniem jego dawki. U pacjentów badanych w kierunku omdleń lub napadów padaczkowych należy wziąć pod uwagę możliwość bloku serca lub zahamowania zatokowego. Omamy, pobudzenie i agresywne zachowanie ustępowały po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia. W przypadkach niewyjaśnionego zaburzenia czynności wątroby, należy rozważyć odstawienie preparatu.
Interakcje
Donepezyl oraz żaden z jego metabolitów nie hamują metabolizmu teofiliny, warfaryny, cymetydyny i digoksyny. Digoksyna i cymetydyna nie zmieniają metabolizmu donepezylu. Ketokonazol i chinidyna (inhibitory odpowiednio CYP3A4 i CYP2D6) hamują metabolizm donepezylu, zwiększając stężenie leku we krwi - w badaniu u zdrowych ochotników po podaniu ketokonazolu nastąpiło zwiększenie o ok. 30% stężenia donepezylu. Również inne inhibitory CYP3A4 (np. itrakonazol i erytromycyna) i inhibitory CYP2D6 (np. fluoksetyna) mogą hamować metabolizm donepezylu. Leki pobudzające izoenzymy, np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina oraz alkohol mogą zmniejszać stężenie donepezylu we krwi. Donepezyl może wchodzić w interakcje z lekami o działaniu antycholinergicznym. Może wystąpić synergizm działania w przypadku jednoczesnego stosowania leków, takich jak pochodne sukcynylocholiny, inne leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, agoniści cholinergiczni lub leki β-adrenolityczne, które wywierają wpływ na przewodnictwo w sercu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne piperydyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.