Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisPierwsza faza leczenia gruźlicy, tj. leczenie intensywne (pierwsze 2 miesiące) w skojarzeniu z ryfampicyną i izoniazydem; zwiększa to skuteczność leczenia, przyspiesza odprątkowanie i zmniejsza liczbę nawrotów. Leczenie gruźlicy płuc i gruźlicy pozapłucnej, wywołanej przez prątki oporne na główne chemioterapeutyki przeciwgruźlicze (izoniazyd lub ryfampicynę), zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi.
DziałaniePyrazynamid jest lekiem przeciwprątkowym zaliczanym do grupy pierwszego rzutu. Odgrywa ważną rolę w pierwszej fazie leczenia, ze względu na zakwaszenie miejsca leczenia (wywołane rozwojem komórek bakteryjnych); im niższe pH tym silniejsze działanie leku. Pyrazynamid jest prolekiem, który przekształcany jest do aktywnej pochodnej kwasu pirazynowego przez bakteryjny enzym nikotynamidazę, powstała pochodna wykazuje działanie przeciwko Mycobacterium tuberculosis. Szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 1-2 h, a kwasu pirazynowego po 4-5 h. Dobrze przenika do płynów ustrojowych i wszelkich tkanek - do wątroby, płuc i płynu mózgowo-rdzeniowego, w którym osiąga 87-105% wartości stężeń w surowicy. Przenika do makrofagów oraz osiąga duże stężenie w wydzielinie płucnej i oskrzelowej. Przenika także przez łożysko i do mleka kobiecego. T0,5 wynosi 9-10 h. Przeważająca część dawki jest wydalana w ciągu 24 h z moczem w postaci metabolitów i tylko 4% w stanie nie zmienionym.
DawkowanieDoustnie. Zwykle stosuje się 20-30 mg/kg mc. w jednej dawce dobowej. U dorosłych najczęściej podaje się 1,5 g raz na dobę. Nie podawać dawki > 2g na dobę. Specjalne grupy pacjentów. Dawkę należy zmniejszyć w przypadku niewydolności nerek. Sposób podania. Lek należy popić wodą.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niewydolność wątroby. Dna moczanowa. Porfiria. Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
SkładLek zawiera substancję: pyrazynamid w dawce 500 mg
Działania niepożądaneHepatotoksyczność zależna od dawki. Stosowanie dawki 1,5 g na dobę może uszkadzać miąższ wątroby i powodować wystąpienie żółtaczki (zwiększa się aktywność AlAT i AspAT we krwi). Lek może wywołać nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi, dnę moczanową. Ponadto mogą wystąpić: nudności, wymioty, brak łaknienia; niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość syderoblastyczna, trombocytopenia; lekki ból stawów i mięśni; złe samopoczucie, odczyny alergiczne (wysypka skórna, pokrzywka, świąd). Rzadko: zaburzenia mechanizmu krzepnięcia krwi; trądzik; gorączka; nadwrażliwość na światło; porfiria; trudności w oddawaniu moczu; śródmiąższowe zapalenie nerek.
InterakcjeU chorych na cukrzycę, otrzymujących insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe, pirazynamid utrudnia kontrolę stężenia glukozy we krwi. Przy jednoczesnym stosowaniu allopurynolu, kolchicyny, probenecydu czy sulfinpirazonu należy dostosować dawki leków, ponieważ pyrazynamid podwyższa stężenie kwasu moczowego we krwi i zmniejsza skuteczność leczenia dny. Lek może zmniejszać stężenie cyklosporyny, co może być przyczyną niedostatecznej immunosupresji - należy monitorować stężenie cyklosporyny i ewentualnie korygować dawki. Probenecyd hamuje wydalanie pyrazynamidu. Jednoczesne stosowanie lewofloksacyny może spowodować wystąpienie działań niepożądanych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego, żołądka, jelit, ośrodkowego układu nerwowego oraz skóry.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.