Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLek jest wskazany w leczeniu:
· nadciśnienia tętniczego samoistnego (monoterapia lub leczenie skojarzone z tiazydowymi lekami moczopędnymi i beta-blokerami)
· zastoinowej niewydolności serca (leczenie skojarzone z lekami moczopędnymi i/lub glikozydami naparstnicy).
DziałanieChinapryl jest prolekiem, który ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu - chinaprylatu - inhibitora konwertazy angiotensyny (ACE) działającego w osoczu i tkankach. ACE katalizuje konwersję angiotensyny I do angiotensyny II, która jest silnym związkiem obkurczającym naczynia. Zahamowanie ACE powoduje zmniejszenie stężenia angiotensyny II i zmniejszenie uwalniania aldosteronu; prawdopodobnie zahamowaniu ulega również metabolizm bradykininy. Chinapryl nie wywiera wpływu na profil lipidów i nie wywiera negatywnego wpływu na metabolizm glukozy. Chinapryl zmniejsza opór obwodowy i nerkowy. Nie stwierdza się istotnych klinicznie zmian w przepływie nerkowym krwi i szybkości przesączania kłębuszkowego. Chinaprylat powoduje obniżenie ciśnienia krwi w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej. Biodostępność wynosi 30-40%. Maksymalne stężenie chinaprylatu we krwi uzyskuje się po ok. 2 h. W 97% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 3 h.
DawkowaniePreparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Preparat przyjmuje się w pojedynczej dawce lub w 2 dawkach podzielonych, niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać popijając wodą. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli:
Nadciśnienie tętnicze samoistne (monoterapia): u chorych nie przyjmujących leków moczopędnych początkowo 10 lub 20 mg na dobę. W zależności od skuteczności leczenia lekarz może zwiększać dawkę (z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi zmianami dawkowania) do dawki podtrzymującej wynoszącej 20–40 mg na dobę, przyjmowanej w dawce pojedynczej lub w 2 dawkach podzielonych. Dawka maksymalna wynosi 40 mg na dobę, choć w badaniach klinicznych u niektórych pacjentów stosowano dawki do 80 mg na dobę.
Nadciśnienie tętnicze samoistne (leczenie skojarzone z lekami moczopędnymi): dawka początkowa wynosi 5 mg na dobę. Następnie lekarz stopniowo, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych, będzie zwiększał dawkę, aż do uzyskania pożądanego działania klinicznego.
Zastoinowa niewydolność serca (w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i/lub glikozydami naparstnicy): dawka początkowa wynosi 5 mg 1–2 razy na dobę. Po przyjęciu dawki chory powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza ze względu na ryzyko wystąpienia niedociśnienia tętniczego. Lekarz dostosuje dawkę na podstawie indywidualnej reakcji chorego na leczenie. Dawka skuteczna wynosi zwykle 10–40 mg na dobę w 2 dawkach podzielonych.
U osób z zaburzeniami czynności nerek konieczna jest indywidualna modyfikacja dawkowania. Jeżeli klirens kreatyniny jest większy niż 60 ml/min maksymalna dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę. Jeżeli klirens kreatyniny jest mniejszy niż 60 ml/min ale większy niż 30 ml/min zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg na dobę. Jeżeli klirens kreatyniny jest mniejszy niż 30 ml/min ale większy niż 10 ml/min zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę. W poszczególnych przypadkach odpowiednio dostosowaną dawkę ustala lekarz. W tej grupie chorych leczenie może być prowadzone tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. Jeżeli klirens kreatyniny jest mniejszy niż 10 ml/min nie zaleca się stosowania preparatu.
U osób w podeszłym wieku lekarz ustali zalecaną dawkę początkową; zwykle 10 mg 1 raz na dobę.
Dzieci:
Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i nie należy go stosować w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inny inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE). Nie możesz także stosować preparatu jeżeli:
· kiedykolwiek wystąpił u Ciebie obrzęk naczynioruchowy lub występuje wrodzony (dziedziczny) obrzęk naczynioruchowy
· występuje upośledzenie odpływu krwi z lewej komory serca (np. zwężenie zastawki aortalnej, zwężenie drogi odpływu).
Preparat jest przeciwwskazany w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży.
SkładLek zawiera substancję: chinapryl w dawce 20 mg
Działania niepożądaneCzęsto (≥1/100, <1/10): nerwowość, bezsenność lub senność, zmęczenie, obniżenie nastroju, ból i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia snu, niedociśnienie tętnicze, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, osutka, ból w klatce piersiowej. Niezbyt często (≥1/1000, <1/100): małopłytkowość, parestezje, kołatanie serca, dławica piersiowa, tachykardia, rozszerzenie naczyń, niestrawność, ból brzucha, brak łaknienia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia, zaburzenia trawienia, świąd, pokrzywka, pęcherzyca, złuszczające zapalenie skóry, nadmierna potliwość, łysienie, nadwrażliwość na światło, osłabienie. Rzadko (≥1/10 000, <1/1000): depresja, splątanie, neuropatia, niedowidzenie, zaburzenia widzenia, szumy uszne, skurcz oskrzeli, nasilenie objawów astmy oskrzelowej, nieżyt błony śluzowej nosa, zmieniony smak, zaparcie, bóle mięśni i stawów, zapalenie trzustki, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia czynności nerek, hiperkaliemia, obrzęk naczynioruchowy (częściej występuje u pacjentów rasy czarnej), agranulocytoza. Bardzo rzadko (<1/10 000): zaburzenia rytmu, zawał serca, incydent naczyniowo-mózgowy, omdlenia, objaw Raynauda, niedrożność jelit, rumień wielopostaciowy, łuszczyca, oddzielanie się paznokci od łożyska. Ponadto może wystąpić zmniejszenie stężenia hemoglobiny, wartości hematokrytu, zwiększenie stężenia kreatyniny i mocznika we krwi, zapalenie naczyń i ginekomastia. Opisywano złożony zespół objawów, który może obejmować jeden lub więcej objawów, takich jak gorączka, zapalenie błon surowiczych, zapalenie naczyń, bóle mięśniowe, ból i zapalenie stawów, dodatnie miano przeciwciał przeciwjądrowych, zwiększone OB, eozynofilia, leukocytoza.
InterakcjeJednoczesne przyjmowanie tetracykliny i chinaprylu zmniejsza wchłanianie tetracykliny. Chinapryl zwiększa stężenie litu we krwi i nasila jego toksyczność - należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania i kontrolować stężenie litu we krwi. Leki z grupy NLPZ mogą osłabiać przeciwnadciśnieniowe działanie inhibitorów ACE oraz nasilać hiperkaliemię z jednoczesnym pogorszeniem czynności nerek, szczególnie u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Allopurynol, leki cytostatyczne, leki immunosupresyjne, kortykosteroidy stosowane ogólnie lub prokainamid stosowane jednocześnie z inhibitorami ACE zwiększają ryzyko wystąpienia leukopenii. Alkohol, barbiturany lub neuroleptyki stosowane jednocześnie z chinaprylem mogą nasilać niedociśnienie ortostatyczne. Leki zobojętniające mogą zmniejszać biodostępność preparatu. U pacjentów przyjmujących leki moczopędne, po włączeniu do terapii chinaprylu może wystąpić objawowe niedociśnienie, szczególnie na początku leczenia chinaprylem. Leki moczopędne oszczędzające potas (spironolakton, triamteren, amiloryd), preparaty potasu uzupełniające jego niedobór lub substytuty soli kuchennej zawierające potas stosowane jednocześnie z chinaprylem, mogą powodować hiperkaliemię - jeżeli wskazane jest jednoczesne podawanie tych leków, należy zachować ostrożność i często kontrolować stężenie potasu we krwi. Nie wykazano istotnych interakcji farmakokinetycznych podczas jednoczesnego stosowania chinaprylu z propranololem, hydrochlorotiazydem, digoksyną, cymetydyną, warfaryną i atorwastatyną. Chinapryl stosowany ze środkami znieczulenia ogólnego może powodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron w wyniku jednoczesnego zastosowania inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu jest związana z większą częstością występowania zdarzeń niepożądanych, takich jak: niedociśnienie, hiperkaliemia oraz zaburzenia czynności nerek (w tym ostra niewydolność nerek) w porównaniu z zastosowaniem leku z grupy antagonistów układu renina-angiotensyna-aldosteron w monoterapii.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.