Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Wtórny brak miesiączki, krwawienia z macicy o podłożu hormonalnym, przerost błony śluzowej macicy.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Syntetyczna pochodna progesteronu. Hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych (FSH i LH), zmniejsza stężenia ACTH i hydrokortyzonu we krwi, zmniejsza stężenie testosteronu we krwi obwodowej, zmniejsza stężenie estrogenów (zarówno w wyniku hamowania FSH, jak i indukcji enzymatycznej reduktazy wątrobowej, co prowadzi do zwiększenia klirensu testosteronu i związanego z nim zmniejszenia konwersji androgenów do estrogenów) w krwi obwodowej. Zmienia fazę proliferacyjną błony śluzowej macicy w fazę wydzielniczą. Stwierdzano działania androgenne i anaboliczne. Nie wykazuje aktywności estrogenowej. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w ciągu 2-4 h. Pokarm zwiększa biodostępność medroksyprogesteronu, nie zwiększa okresu półtrwania. Wiąże się z białkami osocza w 90%. Wydala się głównie z moczem. T0,5 wynosi ok. 17 h.
Skład
Lek zawiera substancję: medroksyprogesteron w dawce 10 mg
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości (np. reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne, obrzęk naczynioruchowy), wydłużony okres braku owulacji, obrzęki i (lub) zatrzymanie płynów, zmiany masy ciała, bezsenność, depresja, ból i zawroty głowy, nerwowość, senność, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, nudności, żółtaczka, trądzik, łysienie, hirsutyzm, świąd, wysypka, pokrzywka, nieprawidłowe krwawienie z macicy (nieregularne, nadmiernie obfite, zbyt skąpe), brak miesiączki, nadżerka szyjki macicy, mlekotok, bolesność piersi, tkliwość piersi, uczucie zmęczenia, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, gorączka, nieprawidłowa wydzielina z szyjki macicy, zmniejszona tolerancja glukozy. Ponadto mogą wystąpić objawy odpowiadające depresji przedmiesiączkowej.
Interakcje
Aminoglutetymid znacznie zmniejsza stężenie medroksyprogesteronu we krwi.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża lub jej podejrzenie, krwawienia z dróg rodnych lub moczowych o nieustalonej etiologii, choroba zakrzepowa żył, udar mózgu w wywiadzie, ciężka niewydolność wątroby, potwierdzony nowotwór złośliwy piersi lub narządów rodnych albo ich podejrzenie, poronienie zatrzymane. Nie stosować jako testu diagnostycznego ciąży.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.