Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Preparat jest stosowany:
-pomocniczo w leczeniu astmy u chorych na astmę przewlekłą o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, u których efekty leczenia za pomocą wziewnych kortykosteroidów i stosowanych doraźnie krótko działających beta–mimetyków są niezadowalające
-w zapobieganiu astmie, w której skurcz oskrzeli jest wywołany głównie przez wysiłek fizyczny.
Dawkowanie
Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u osób w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosuje się następujące dawki:
Dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia:
Astma lub astma i występujący jednocześnie sezonowy alergiczny nieżyt nosa: 1 tabletka 10 mg 1 raz na dobę, podawana wieczorem. Preparat może być przyjmowany niezależnie od posiłków.
Dzieci 6. do 14. roku życia:
1 tabletka 5 mg 1 raz na dobę, podawana wieczorem. Preparat należy przyjąć 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Dzieci 2. do 5. roku życia:
1 tabletka 4 mg 1 raz na dobę, podawana wieczorem. Preparat należy przyjąć 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku.
Nie ma danych dotyczących skuteczności działania i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci do ukończenia 2. roku życia.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest montelukast. Należy on do grupy leków o działaniu przeciwzapalnym zwanych antagonistami receptora leukotrienowego. Mechanizm działania montelukastu polega na hamowaniu aktywacji receptorów leukotrienowych znajdujących się w drogach oddechowych. Aktywacja tych receptorów przez leukotrieny będące mediatorami stanu zapalnego prowadzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń w błonie śluzowej oskrzeli, obrzęków, nasilenia wydzielania śluzu oraz do skurczu oskrzeli. Leukotrieny uwalniane są w drogach oddechowych z komórek tucznych (mastocytów) i granulocytów kwasochłonnych (eozynofili). Preparat hamuje działanie leukotrienów. Łagodzi objawy zapalne takie jak obrzęk i podrażnienie, hamuje wydzielanie nadmiernej ilości gęstego śluzu, wstrzymuje gromadzenie się komórek stanu zapalnego (w tym eozynofili) a także działa rozszerzająco na oskrzela i poprawia wentylację płuc. Przeciwdziała skurczom oskrzeli wywołanym przez wysiłek fizyczny.
Skład
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg montelukastum
Działania niepożądane
Jak każdy lek, również Promonta może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić: bóle głowy, senność, ból brzucha, wzmożone pragnienie. Do rzadkich działań niepożądanych, lub działań niepożądanych, których częstotliwość nie została określona należą: zawroty głowy, zaburzenia snu, osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, parestezje, drażliwość, omamy, pobudzenie, zachowania agresywne, niepokój, drgawki, kołatania serca, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, bóle stawów i mięśni, kurcze mięśni, zwiększona skłonność do krwawień, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka), nacieki eozynofilów w wątrobie. Do rzadkich ale ciężkich działań niepożądanych należą: reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego (ciężka pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy ust, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie i/lub przełykanie i inne). Jeżeli zauważysz pojawianie się objawów reakcji anafilaktycznej powinieneś natychmiast przerwać stosowanie preparatu i niezwłocznie szukać pomocy lekarskiej. Rzadko może wystąpić zwiększenie aktywności aminotranferaz w surowicy (ALT, AST), cholestatyczne zapalenie wątroby. Rzadko, u niektórych osób stosujących preparat może wystąpić układowa eozynofilia niekiedy z objawami klinicznymi zapalenia naczyń, co odpowiada rozpoznaniu zespołu Churga i Strauss.
Interakcje
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Należy zachować ostrożność, szczególnie u dzieci, podczas równoległego stosowania preparatu i leków takich jak: fenytoina, fenobarbital i ryfampicyna (a także innych leków metabolizowanych z udziałem izoenzymu 3A4 cytochromu P 450). Montelukast można stosować równolegle z innymi lekami zwykle stosowanymi w profilaktyce i długotrwałym leczeniu astmy. Preparat w dawkach terapeutycznych nie wpływa w sposób klinicznie istotny na farmakokinetykę następujących leków: teofilina, prednizon, prednizolon, doustne środki antykoncepcyjne (etynyloestradiol i noretindron), terfenadyna, digoksyna i warfaryna. Nie uważa się, że montelukast znacząco zmienia metabolizm leków takich jak np. paklitaksel, rozyglitazon i repaglinid.
Przeciwwskazania
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.