Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Reumatoidalne zapaleniu stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba reumatyczna oraz inne stany zapalne tkanki łącznej i mięśni oraz średnio ciężkich i ciężkich bólach pochodzenia niereumatycznego, także w bolesnych miesiączkach.
Dawkowanie
Doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Nie należy stosować u dzieci poniżej 15 roku życia. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie pacjentów nie zostało ustalone.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest ketoprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ketoprofen przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie ketoprofenu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Ketoprofen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból, sztywność stawów). Hamuje agregację płytek krwi. Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Preparat jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych związanych z chorobami reumatycznymi i niereumatycznymi. Ketoprofen jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Po zastosowaniu doodbytniczym maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 45–60 minut po podaniu. Ketoprofen przenika powoli do płynu maziowego i przestrzeni stawowych (torebki stawowej, błony maziowej i tkanek ścięgnistych). Ketoprofen przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.
Skład
Lek zawiera substancję: ketoprofen w dawce 100 mg
Działania niepożądane
Nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Może uczynnić chorobę wrzodową. Stosowany długo w postaci czopków może wywołać pieczenie lub ból w odbycie . Reakcje uczuleniowe. U osób uczulonych na aspirynę może wystąpić napad astmy oskrzelowej.
Przy stosowaniu leku w postaci czopków dolegliwości żołądkowe pojawiają sie rzadziej niż przy stosowaniu postaci doustnych.
Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zawroty głowy, senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Interakcje
Nie należy stosować preparatu z poniżej wymienionymi lekami:
kwasem acetylosalicylowym (nazywanym potocznie aspiryną) stosowanym w dużych dawkach, salicylanami lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym inhibitorami COX-2, takimi jak np. celekoksyb, etorykoksyb (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego)
lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, heparyna (możliwe nasilenie działania; zwiększenie ryzyka krwotoku; jeżeli równoległe stosowanie jest konieczne niezbędny jest ścisły nadzór lekarza)
litem (możliwe zwiększenie stężenia litu i nasilenie jego działań toksycznych; zaleca się kontrolę stężenia litu we krwi)
metotreksatem w dawkach większych niż 15 mg na tydzień (możliwe zwiększenie stężenia metotreksatu i nasilenie jego działań toksycznych, niekiedy ciężkie zatrucia prowadzące do śmierci; w przypadku rozpoczynania stosowania metotreksatu w dawce większej niż 15 mg na tydzień należy zaprzestać stosowania ketoprofenu co najmniej 12 godzin przed przyjęciem metotreksatu; przyjmowanie ketoprofenu można wznowić po 12 godzinach od zakończenia stosowania metotreksatu).
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania ketoprofenu z:
lekami moczopędnymi, np. furosemidem oraz lekami przeciwnadciśnieniowymi, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny, antagonistami angiotensyny oraz beta-blokerami takimi jak np. propranolol (możliwe zmniejszenie skuteczności ich działania; zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki; należy zadbać o odpowiednie nawodnienie chorego i kontrolować czynność nerek)
metotreksatem w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień (możliwe zwiększenie stężenia metotreksatu i nasilenie jego działań toksycznych; raz w tygodniu należy kontrolować pełną morfologię krwi; w razie zmian czynności nerek oraz u chorych w podeszłym wieku badania należy wykonywać częściej)
kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego)
lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak tyklopidyna, klopidogrel, abcyksymab, eptifybatyd, iloprost, tyrofiban (zwiększone ryzyko krwawienia)
pentoksyfiliną (zwiększone ryzyko krwawienia)
lekami trombolitycznymi (zwiększone ryzyko krwawienia)
fenytoiną (ryzyko nasilenia jej działania)
antybiotykami z grupy chinolonów (zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek)
sulfonamidami (ketoprofen nasila działanie sulfonamidów)
lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas lub innymi lekami powodującymi hiperkaliemię takimi jak np. sole potasu, heparyny drobnocząsteczkowe, trimetoprim (ryzyko hiperkaliemii)
cyklosporyną i takrolimusem (zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki; ryzyko hiperkaliemii)
probenecydem i sulfinpirazonem (nasilenie i wydłużenie czasu działania ketoprofenu)
doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, pochodnymi sulfonylomocznika (ryzyko nasilenia ich działania)
glikozydami nasercowymi np. digoksyną (ryzyko zwiększenia niewydolności serca i zwiększenia stężenie glikozydów nasercowych we krwi).
Przed zastosowaniem ketoprofenu, kobiety z wkładkami wewnątrzmacicznymi powinny skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Lek jest wskazany w leczeniu objawowym:
• chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów
• choroby zwyrodnieniowej stawów
• ostrych stanów zapalnych narządu ruchu (zapalenie ścięgna, urazy)
• bólów kostno-mięśniowych o nasileniu niewielkim do umiarkowanego, niezależnie od ich pochodzenia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.