Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisWskazania do stosowaniaChoroba Parkinsona, parkinsonizm polekowy oraz inne postacie zespołu Parkinsona. Preparat jest stosowany celem zmniejszenia wzmożonego napięcia mięśniowego pochodzenia ośrodkowego i obwodowego, w zapobieganiu nocnym skurczom mięśni oraz w ich leczeniu. Wskazaniem do stosowania pridinolu jest także ślinotok występujący w przebiegu różnych schorzeń. Prócz tego lek stosowany jest w przygotowaniu do zabiegów rehabilitacyjnych i w czasie ich przeprowadzania.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek należy stosować w czasie posiłków.
Uwaga! W trakcie leczenia pridinolem nie należy spożywać napojów zawierających alkohol.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na lek lub jakikolwiek inny preparat o właściwościach cholinolitycznych, jaskrę, przerost gruczołu krokowego (lub inne trudności związane z oddawaniem moczu), chorujesz na padaczkę, masz chore serce, choroby jelit.
SkładSubstancją czynną leku jest prydynolu chlorowodorek.
Działania niepożądaneNajczęściej występuje suchość w ustach oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. zaparcia). Może wystąpić zatrzymanie lub zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Rzadko obserwowano ropne zapalenie ślinianek powstałe na skutek zahamowania wydzielania śliny, wysypki skórne, niedrożność porażenną jelit oraz poszerzenie okrężnicy (megacolon).
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną. Należy zachować więc ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.
InterakcjeNależy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.Należy unikać równoczesnego stosowania dwóch leków cholinolitycznych (np. prydynol, orfenadryna, triheksyfenidyl) w leczeniu parkinsonizmu ze względu na możliwość nasilenia działań niepożądanych obu leków.Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. imipramina, doksepina), leki przeciwhistaminowe (leki stosowane w uczuleniach) (np. loratadyna, cetyryzyna), atropina i leki o zbliżonym działaniu, dyzopiramid, neuroleptyki z grupy fenotiazyny (np. chloropromazyna, perazyna), amantadyna i chinidyna nasilają działanie cholinolityczne prydynolu.Metoklopramid zmniejsza działanie prydynolu na ruchy przewodu pokarmowego.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.