Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisStany depresyjne przebiegające z lękiem, niepokojem, napięciem i zaburzeniami snu. Nerwice układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Zaburzenia okresu przekwitania.
DziałanieOpipramol to lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające i poprawiające nastrój, ma natomiast słabsze właściwości przeciwdepresyjne. Podany w godzinach wieczornych ułatwia zasypianie.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu. Uwaga! Leczenie należy prowadzić jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Lek należy odstawiać stopniowo w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów z odstawienia. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwiePrzeciwwskazaniami do stosowania preparatu są:
· ostre zatrucie alkoholem, lekami psychotropowymi, nasennymi lub przeciwbólowymi
· ostre zatrzymanie moczu
· ostre delirium (majaczenie alkoholowe)
· nie leczona jaskra z zamykającym się kątem przesączania
· rozrost gruczołu krokowego z zaleganiem moczu
· porażenne niedrożność jelita
· wcześniej istniejący blok przedsionkowo-komorowy wyższego stopnia lub nadkomorowe i komorowe zaburzenia przewodzenia
· równoległe lub do 14 dni od ich odstawienia stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy (np. selegilina, moklobemid).
SkładOpipramol
Działania niepożądaneUkład nerwowy: ból i zawroty głowy, niepokój, zaburzenia snu, stany splątania; bardzo rzadko drgawki pochodzenia mózgowego, zaburzenia libido i potencji. Układ pokarmowy: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty); bardzo rzadko zaburzenia czynności wątroby. Układ krążenia: rzadko obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, w pojedynczych przypadkach podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto: zaburzenia oddawania moczu, skórne reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka), obrzęki, zaburzenia smaku, kołatanie serca. W pojedynczych przypadkach zmiany obrazu krwi i wypadanie włosów. Opipramol może upośledzać sprawność psychomotoryczną, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność prowadząc pojazdy i obsługując urządzenia mechaniczne w ruchu.
InterakcjeNależy zachować ostrożność podczas równoległego stosowania leków z grupy neuroleptyków, leków nasennych i uspokajających, a także podczas znieczulenia ogólnego; istnieje ryzyko nadmiernego hamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego.
Działanie silnych leków o działaniu cholinolitycznym (np. fenotiazyny, leki stosowane w chorobie Parkinsona) może ulec nasileniu pod wpływem opipramolu.
Równoległe stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) jest przeciwwskazane, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, który stanowi zagrożenie zdrowia i życia chorego.
Podczas równoległego stosowania fluwoksaminy lub fluoksetyny lekarz może zalecić zmniejszenie dawki opipramolu.
Równoległe stosowanie z alkoholem może powodować senność.
Leczenie opipramolem można rozpocząć po 14 dniach od zakończenia stosowania inhibitorów monoaminooksydazy (np. moklobemid, selegilina); inhibitory MAO można wprowadzić do leczenia po 14 dniach od odstawienia opipramolu.
Równoległe stosowanie laków z następujących grup może powodować, że będą one wzajemnie z opipramolem wpływać na swoje stężenia we krwi:
· beta-adrenolityki (np. propranolol)
· leki przeciwarytmiczne klasy Ia
· trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
· leki wpływające na metabolizm wątrobowy.
Barbiturany i leki przeciwdrgawkowe mogą zmniejszać stężenie opipramolu we krwi i osłabiać jego działanie. Lekarz może zalecić zwiększenie jego dawki.
Neuroleptyki (np. risperidon, haloperidol) mogą zwiększać stężenie opipramolu we krwi, może być konieczne zmniejszenie dawki przez lekarza.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.