Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisPreparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:
· zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u dorosłych po przebytej planowej aloplastyce całkowitej stawu kolanowego lub biodrowego
· prewencja udarów i zatorowości systemowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków z jednym lub więcej następujących czynników ryzyka:
o przebyty udar
o przemijający napad niedokrwienny lub zatorowość systemowa
o frakcja wyrzutowa lewej komory serca poniżej 40%
o objawowa niewydolność serca równa bądź większa od II klasy wg NYHA
o wiek powyżej 75 lat
o wiek powyżej 65 lat z towarzyszącą mu cukrzycą, chorobą wieńcową lub nadciśnieniem tętniczym.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest eteksylan dabigatranu. Jest on silnym kompetycyjnym, odwracalnym, bezpośrednim inhibitorem trombiny. Zahamowanie trombiny zapobiega powstawaniu zakrzepów poprzez uniemożliwienie przemiany fibrynogenu w fibrynę; dabigatran hamuje również wolną trombinę, trombinę związaną z fibryną oraz indukowaną fibryną aktywację płytek krwi. Siła działania przeciwzakrzepowego jest proporcjonalna do stężenia dabigatranu w osoczu. Po doustnym eteksylan dabigatranu ulega szybkiej i całkowitej przemianie do dabigatranu. Pokarm nie wpływa na dostępność biologiczną dabigatranu, natomiast wydłuża czas do uzyskania stężenia maksymalnego o 2 h. Dostępność biologiczna może zwiększyć się o 75%, jeśli peletki są przyjmowane bez otoczki kapsułki, dlatego należy połykać kapsułki w całości, bez otwierania. Dabigatran wydalany jest w 85% z moczem, głównie w postaci niezmienionej, a w 6% z kałem.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki należy przyjmować w całości. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwiePrzeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min), czynne istotne krwawienie, zmiany narządowe wiążące się z ryzykiem znacznego krwawienia (w tym owrzodzenia przewodu pokarmowego obecnie lub w przeszłości, nowotwory złośliwe, niedawno przebyty uraz mózgu lub rdzenia kręgowego albo zabieg chirurgiczny mózgu, rdzenia kręgowego lub okulistyczny, niedawno przebyte krwawienie śródczaszkowe, stwierdzone lub podejrzewane żylaki przełyku, malformacje tętniczo-żylne, tętniaki naczyniowe lub istotne nieprawidłowości naczyń rdzenia kręgowego lub mózgu), choroba wątroby lub zaburzenia jej czynności o potencjalnym niekorzystnym wpływie na przeżycie, leczenie skojarzone ze stosowanymi układowo ketokonazolem, cyklosporyną, itrakonazolem, dronedaronem i takrolimusem, okres karmienia piersią, wszczepienie sztucznej zastawki serca wymagające leczenia przeciwzakrzepowego.
Nie należy stosować preparatu w skojarzeniu z jakimikolwiek lekami przeciwzakrzepowymi, z wyjątkiem okoliczności związanych z zamianą innego leku na dabigatran lub odwrotnie albo w przypadku podawania heparyny niefrakcjonowanej w dawkach niezbędnych do podtrzymania drożności cewników w naczyniach centralnych żylnych lub naczyniach tętniczych.
Skład1 kaps. twarda zawiera 150 mg eteksylanu dabigatranu (w postaci mezylanu).
Działania niepożądaneNajczęstszym działaniem niepożądanym jest krwawienie.
Często mogą wystąpić: niedokrwistość, krwawienie z nosa, krwotok z przewodu pokarmowego, ból brzucha, biegunka, niestrawność, nudności, nieprawidłowe parametry czynności wątroby, nieprawidłowa czynność wątroby, krwotok z dróg moczowo-płciowych.
Niezbyt często mogą wystąpić: zmniejszenie stężenia hemoglobiny, małopłytkowość, nadwrażliwość na lek, wysypka, świąd, krwotok śródczaszkowy, krwiak, krwotok, krwioplucie, krwawienie z odbytnicy, krwawienie z guzków krwawniczych, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, zapalenie żołądka i przełyku, choroba refluksowa przełyku, wymioty, dysfagia, zwiększona aktywność AST i ALT, krwotok podskórny, krwiomocz, krwotok po urazach, krwotok w miejscu nacięcia.
Rzadko mogą wystąpić: zmniejszony hematokryt, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, hiperbilirubinemia, wylew krwi do stawu, krwotok w miejscu wstrzyknięcia lub w miejscu wprowadzenia cewnika.
Ponadto, z nieznana częstością, mogą wystąpić: skurcz oskrzeli, zawał serca.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.