Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisPolvertic jest stosowany do leczenia chorób ucha wewnętrznego (w tym choroby Menier’a) oraz schorzeń objawiających szumami w uszach, zawrotami głowy oraz narastającym upośledzeniem słuchu. Może być stosowany również w objawowym leczeniu zawrotów głowy, które mają pochodzenie przedsionkowe.
DziałanieSubstancją czynną Polverticu jest betahistyna, która ma zdolność do zmieniania przepływu krwi w uchu wewnętrznym oraz bezpośredniego oddziaływania na komórki nerwowe jądra przedsionkowego. Przyczynia się również do wzrostu stopnia przepuszczalności nabłonka płucnego, a u części pacjentów może prowadzić do niewielkiego obniżenia ciśnienia tętniczego.
Po zastosowaniu doustnym ulega prawie całkowitemu wchłonięciu z przewodu pokarmowego, a swoje najwyższe stężenie w surowicy osiąga po upływie około 1 h od podania.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Lek przyjmować najlepiej podczas posiłku.
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku.
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku):
12-24 mg dwa razy na dobę, przyjmowane w czasie posiłku.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na dichlorowodorek betahistyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,zdiagnozowany guz chromochłonny nadnerczy, astmę oskrzelową, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy,rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy (preparat zwiera laktozę).
Gdy przyjmujesz leki przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe), salbutamol. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.
SkładBetahistine
Działania niepożądaneRzadko zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, dyspepsja. Bardzo rzadko: wysypki skórne, świąd. Ponadto może wystąpić ból głowy, sporadycznie senność.
Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.