Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Cukrzyca wymagająca leczenia insuliną.
Dawkowanie
Indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem na insulinę. U dzieci należy dążyć do uzyskania normoglikemii, najbardziej właściwa jest insulinoterapia czynnościowa. U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby dawkę insuliny należy odpowiednio zmniejszyć. U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 70 lat) nie należy dążyć do uzyskania normoglikemii; zaleca się algorytm 2 wstrzyknięć insuliny, utrzymanie glikemii poniżej progu nerkowego jest często wystarczające. Pacjenci z otyłością mogą wymagać zwiększonych dawek insuliny.
Preparat podaje się podskórnie w okolicę brzucha, pośladki, udo lub górną część ramienia. Należy zmieniać miejsca iniekcji w obszarze jednego regionu anatomicznego tak, aby to samo miejsce było wykorzystywane nie częściej niż raz w miesiącu.
Działanie
Preparat jest dwufazową zawiesiną insuliny ludzkiej otrzymywanej metodą rekombinacji DNA bakterii E. coli; zawiera insulinę ludzką rozpuszczalną - krótkodziałającą i izofanową - o pośrednim czasie działania. Insulina zmniejsza stężenie glukozy w surowicy poprzez hamowanie wytwarzania glukozy w wątrobie (glukogenolizy i glukoneogenezy) oraz nasilenie transportu glukozy do komórek mięśniowych i tłuszczowych oraz zwiększenie wewnątrzkomórkowego zużycia glukozy. Insulina hamuje lipolizę i pobudza syntezę kwasów tłuszczowych, zmniejsza tworzenie ciał ketonowych. Hormon pobudza syntezę białek i hamuje ich rozpad w mięśniach i innych tkankach organizmu. Po podaniu podskórnym początek działania występuje w ciągu ok. 30 min, maksimum działania - po 2-8 h, całkowity czas działania do 24 h.
Skład
Lek zawiera substancję: insulina ludzka, insulina dwufazowa
Działania niepożądane
Najczęściej: hipoglikemia. Często: miejscowa reakcja alergiczna. W miejscu podania insuliny mogą wystąpić: zaczerwienienie, obrzęk, świąd, ból, krwiak. Niezbyt często: lipodystrofia, hipertrofia (niekiedy w miejscach odległych od miejsca podania insuliny). Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne.
Interakcje
Działanie hipoglikemizujące insuliny mogą nasilać: doustne leki przeciwcukrzycowe, β-adrenolityki, inhibitory MAO, salicylany, analogi somatostatyny (np. oktreotyd), etanol. Działanie hipoglikemizujące insuliny mogą osłabiać: estrogeny (w tym doustne środki antykoncepcyjne, HTZ), hormony tarczycy, związki litu, danazol, sympatykomimetyki, kwas nikotynowy, glikokortykosteroidy, fenytoina.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, chyba że jest to częścią programu odczulania. Hipoglikemia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.