Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisWskazania:
Pilocarpinum WZF 2% jest stosowany w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia w oku (oczach) i leczenia jaskry (z otwartym kątem lub z wąskim kątem).
Lek powoduje zwężenie źrenicy.
DawkowanieMiejscowo do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Przed zastosowaniem kropli należy zdjąć soczewki kontaktowe, ponownie można je założyć po co najmniej 15 minutach od podania. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie stosować leku Pilocarpinum WZF 2%:
Jeśli pacjent ma uczulenie na pilokarpiny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku
Jeśli u pacjenta nie jest wskazane zwężenie źrenic, np. w niektórych stanach zapalnych oka (ostre i przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej) oraz w niektórych postaciach jaskry wtórnej.
Jeśli u pacjenta występuje lub w przeszłości występowała choroba oczu zwana odwarstwieniem siatkówki lub stany sprzyjające odwarstwieniu siatkówki.
Jeśli pacjentka karmi piersią.
SkładPilocarpine
Działania niepożądaneMogą wystąpić reakcje miejscowe: podrażnienie rogówki (świąd, ból, kłucie i pieczenie), światłowstręt, przekrwienie spojówek, ból głowy, łzawienie, zaburzenia widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki (szczególnie u pacjentów z krótkowzrocznością), krwotoki w obrębie ciała szklistego, zmętnienie soczewki (szczególnie przy długotrwałym stosowaniu). Mogą także wystąpić uogólnione reakcje nadwrażliwości, ślinotok, wzmożona potliwość, wymioty, nudności, biegunka i skurcz oskrzeli. W pojedynczych przypadkach obserwowano odwarstwienie siatkówki (ryzyko zwiększa się u pacjentów z chorobą siatkówki w wywiadzie). Preparat może upośledzać zdolność widzenia. Podczas leczenia należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie należy prowadzić po zmroku.
InterakcjeGdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, stany, w których zwężenie źrenicy jest niepożądane, np. ostre i przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej oraz niektóre postaci jaskry wtórnej, stwierdzone odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie, lub stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki. Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe, leki cholinolityczne. Jeżeli stosujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to konieczne. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.