Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
OpisOribion jest stosowanym w leczeniu depresji. Uważa się, że wpływa on na pewne substancje w mózgu - noradrenalinę i dopaminę.
DawkowanieLekarz prowadzący zaleca dawkę indywidualnie dla pacjenta. Dawkę leku Oribion należy przyjmować rano. Nie należy przyjmować leku Oribion częściej niż raz na dobę.
Zazwyczaj zalecana dawka dla dorosłych to jedna tabletka 150 mg raz na dobę. Lekarz prowadzący może zalecić zwiększenie dawki do 300 mg raz na dobę, jeżeli po kilku tygodniach leczenia u pacjenta nie następuje poprawa.
Dla niektórych pacjentów dawka 150 mg raz na dobę jest wystarczająca przez cały okres leczenia.
Lekarz prowadzący może zalecić takie dawkowanie w przypadku chorób wątroby lub nerek.
Tabletki leku należy połykać w całości. Nie należy ich żuć, rozkruszać ani dzielić – jeśli tak się zrobi, istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, ze względu na zbyt szybkie uwalnianie substancji czynnej leku w organizmie.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na bupropion lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki, zawierające bupropion;
- jeżeli pacjent ma padaczkę lub występowały u niego w przeszłości napady drgawkowe;
- jeżeli pacjent ma guz mózgu;
- jeżeli pacjent nadużywający alkoholu właśnie zaprzestał picia lub zamierza to uczynić;
- jeśli pacjent zaprzestał ostatnio przyjmowania leków uspokajających lub przeciwlękowych (zwłaszcza benzodiazepin lub leków działających podobnie do benzodiazepin) albo zamierza to uczynić w trakcie przyjmowania leku Oribion;
- jeżeli pacjent ma ciężką chorobę wątroby, taką jak marskość wątroby;
- jeżeli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości zaburzenia odżywiania (np. bulimia lub jadłowstręt psychiczny);
- u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat;
- jeżeli pacjent przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni leki przeciwdepresyjne lub leki stosowane w chorobie Parkinsona zwane inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO). Okres ten może być krótszy w przypadku niektórych typów IMAO, o czym poinformuje lekarz.
Środki ostrożnościU pacjentów z depresją mogą wystąpić czasami myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie. Takie zachowania mogą się nasilić po rozpoczęciu po raz pierwszy przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ może upłynąć pewien czas, zanim te leki zaczną działać. Zwykle jest to około dwóch tygodni, jednak niekiedy dłużej.
W razie wystąpienia kiedykolwiek myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna przyjmować tego leku, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Skład- Substancją czynną leku jest bupropionu chlorowodorek. Każda tabletka zawiera 150 mg bupropionu chlorowodorku.
- Pozostałe składniki:
Rdzeń tabletki: powidon, kwas solny, sodu stearylofumaran.
Skład otoczki: etyloceluloza, hydroksypropyloceluloza, metakrylowego kwasu i etylu akrylanu kopolimer (1:1), krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol, trietylu cytrynian, hypromeloza.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.