Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Wartości odżywcze
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisOndansetron Kabi 2 mg/ml należy do grupy leków nazywanych przeciwwymiotnymi.
Niektóre rodzaje terapii z zastosowaniem leków przeciwnowotworowych (chemioterapia) lub radioterapia mogą powodować nudności i wymioty. Także po zabiegach chirurgicznych mogą występować nudności i wymioty. Ondansetron roztwór do wstrzykiwań pomaga zapobiegać i zmniejszać te dolegliwości.
DawkowanieOndansetron Kabi jest podawany we wstrzyknięciu dożylnym (do żyły) lub, po rozcieńczeniu, w infuzji dożylnej (przez dłuższy czas). Lek zazwyczaj jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę
Dorośli (w wieku poniżej 75 lat):Lekarz zadecyduje o wielkości dawki ondansetronu odpowiedniej dla pacjenta.
Dawka różni się w zależności od sposobu leczenia pacjenta (chemioterapia lub leczenie chirurgiczne), czynności wątroby i sposobu podania: wstrzyknięcie lub infuzja.
W przypadku chemioterapii lub radioterapii zazwyczaj stosowana dawka ondansetronu to od 8 do 32 mg na dobę. Nie wolno podawać pojedynczych dawek większych niż 16 mg.
Do leczenia nudności i wymiotów pooperacyjnych zwykle stosuje się pojedynczą dawkę 4 mg ondansetronu. Do zapobiegania nudnościom i wymiotom pooperacyjnym zwykle stosuje się pojedynczą dawkę 4 mg ondansetronu.
Dzieci w wieku 6 miesięcy i starsze oraz młodzież:W przypadku chemioterapii podaje się zwykle pojedynczą dawkę dożylną 5 mg/m2 powierzchni ciała bezpośrednio przed leczeniem. Dawka podawana dożylnie nie może przekraczać 8 mg ondansetronu.
Dzieci w wieku 1 miesiąca i starsze oraz młodzież:Do leczenia pooperacyjnych nudności i wymiotów podaje się zwykle dawkę 0,1 mg ondansetronu na kilogram masy ciała. Dawka maksymalna to 4 mg ondansetronu we wstrzyknięciu do żyły.
Do zapobiegania pooperacyjnym nudnościom i wymiotom podaje się zwykle dawkę 0,1 mg ondansetronu na kilogram masy ciała. Dawka maksymalna to 4 mg ondansetronu dożylnie (we wstrzyknięciu do żyły). Dawkę należy podawać bezpośrednio przed operacją.
Czas leczenia:Lekarz zadecyduje o czasie stosowania ondansetronu.
Po podaniu dożylnym, można kontynuować podawanie ondansetronu w postaci tabletek lub czopków doodbytniczych do 5 dni.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na ondansetron lub na inny lek z grupy antagonistów receptora serotoninowego 5-HT3 (tj. granisetron lub dolasetron) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent otrzymuje apomorfinę (lek stosowany w chorobie Parkinsona).
Środki ostrożnościNależy powiedzieć lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Nie należy stosować leku Ondansetron Kabi podczas pierwszego trymestru ciąży. Wynika to z tego, że Ondansetron Kabi może nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia rozszczepu wargi i (lub) podniebienia (otworu lub szczeliny w górnej wardze i (lub) podniebieniu). Jeśli pacjentka jest już
w ciąży, podejrzewa ciążę lub planuje zajście w ciążę, przed zastosowaniem leku Ondansetron Kabi powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeżeli pacjentka jest kobietą w wieku rozrodczym, może zostać doradzone zastosowanie skutecznej antykoncepcji.
Skład- Substancją czynną leku jest ondansetron.
W jednym mililitrze znajdują się 2 mg ondansetronu, w postaci chlorowodorku dwuwodnego ondansetronu.
- Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu cytrynian dwuwodny, kwas cytrynowy jednowodny i woda do wstrzykiwań
Działania niepożądaneW przypadku wystąpienia poniższych działań niepożądanych należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę:Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów): ból w klatce piersiowej, wolne i nierówne bicie serca.
Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): natychmiastowe reakcje nadwrażliwości, takie jak swędząca wysypka, obrzęk powiek, twarzy, warg, ust i języka.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): niedokrwienie mięśnia sercowego. Do objawów należą: nagły ból w klatce piersiowej lub ucisk w klatce piersiowej.
PrzechowywanieLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Ampułki należy przechowywać w opakowaniu zewnętrznym, w celu ochrony przed światłem.
Adres producentaWytwórca:
Labesfal - Laboratórios Almiro, S.A.
Zona Industrial do Lagedo,
3465 - 157 Santiago de Besteiros,
Portugalia.
Podmiot odpowiedzialnyFresenius Kabi Deutschland GmbH,
D-61346 Bad Homburg v.d.H,
Niemcy.
Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego:Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 134,
02-305 Warszawa.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.