Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisSchizofrenia. Średnio nasilone i ciężkie epizody manii.
DziałanieSzczegółowy mechanizm działania olanzapiny nie jest znany, prawdopodobnie związany jest z blokowaniem receptorów zależnych od serotoniny (5-HT2A/2C, 5-HT3, 5-HT6), i dopaminy (D1, D2, D3, D4, D5), a także cholinergicznych receptorów muskarynowych (M1–M5), 1-adrenergicznych i histaminowych H1. W większym stopniu oddziaływuje na receptory 5-HT2A niż na receptory D2. Posiada także działanie przeciwmaniakalne i stabilizujące nastrój. Wykazuje korzystny wpływ zarówno na negatywne, jak i pozytywne objawy schizofrenii.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek może być podawany niezależnie od posiłków. Pokarm nie wpływa na wchłanianie olanzapiny. Uwaga! W trakcie leczenia preparatem nie należy spożywać alkoholu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNiestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu albo jeśli stwierdzono u Ciebie ryzyko wystąpienia jaskry z zamykającym kątem przesączania.
SkładLek zawiera substancję: olanzapina w dawce 10 mg
Działania niepożądaneCzęsto: eozynofilia, zwiększenie stężenia cholesterolu i/lub trójglicerydów, zwiększenie stężenia glukozy, cukromocz, zwiększenie apetytu, zawroty głowy, akatyzja (zespół objawów polegających na występowaniu pobudzenia ruchowego, lęku, rozdrażnienia, trudnego do zniesienia niepokoju), parkinsonizm, dyskinezy (nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy kończyn lub całego ciała), niedociśnienie ortostatyczne (znaczny spadek ciśnienia przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą), zaparcia i suchość błony śluzowej jamy ustnej, przejściowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (szczególnie w początkowej fazie leczenia), wsypka, astenia, zmęczenie, obrzęk. Niezbyt często: leukopenia, neutropenia, zaburzenia rytmu serca, nadwrażliwość na światło, łysienie, zwiększenie całkowitego stężenia bilurubiny. Częstość nieznana: trombocytopenia, reakcje alergiczne, rozwój lub nasilenie cukrzycy, napady drgawek, złośliwy zespół neuroleptyczny, mimowolne ruchy powodujące skręcania i wyginanie różnych części ciała (w tym rotacja gałek ocznych), późna dyskineza, objawy odstawienne, zakrzep z zatorami, stany zapalne trzustki, zapalenie wątroby, uszkodzenie mięśni, uczucie parcia na pęcherz, bolesne usztywnienie członka, zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej. Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
InterakcjeNiektóre leki i inne substancje metabolizowane przez ten sam układ enzymatyczny mogą wpływać na stężenie olanzapiny. Karbamazepina i palenie tytoniu mogą powodować zmniejszenie jej stężenia we krwi, fluwoksamina i ciprofloksacyna mogą je zwiększać. W niektórych przypadkach konieczna może być modyfikacja dawkowania przez lekarza.
Węgiel aktywny zmniejsza dostępność biologiczną olanzapiny, lei te powinny być podawane z 2-godzinną przerwą.
Należy zachować ostrożność u pacjentów spożywających alkohol lub stosujących leki mogące hamować aktywność ośrodkowego układu nerwowego.
Nie zaleca się równoległego stosowania olanzapiny i produktów podawanych w leczeniu choroby Parkinsona u pacjentów z chorobą Parkinsona i otępieniem.
Należy zachować ostrożność stosując równolegle olanzapinę i leki, które powodują wydłużenie odstępu QT.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.