Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisPreparat jest wskazany w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z:
• nadciśnieniem ocznym
• przewlekłą jaskrą z otwartym kątem przesączania.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest tymolol, lek z grupy beta-blokerów (inna stosowana nazwa to beta-adrenolityki). Działanie tych leków polega na zablokowaniu pewnego typu receptorów, nazywanych receptorami adrenergicznymi typu beta. Są to receptory pobudzane w warunkach fizjologicznych przez uwalnianą po aktywacji współczulnego układu nerwowego adrenalinę lub noradrenalinę. Farmakologiczne zablokowanie receptorów uniemożliwia ich pobudzenie, a przez to ogranicza skutki działania adrenaliny czy noradrenaliny na tkanki docelowe posiadające receptory beta. Preparaty z tej grupy stosowane są głównie jako leki przeciwnadciśnieniowe i w przebiegu chorób układu sercowo–naczyniowego. W postaci kropli do oczu tymolol jest stosowany miejscowo, do worka spojówkowego, gdzie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej. Nie wpływa na szerokość źrenicy ani na akomodację oka.
Z worka spojówkowego tymolol dobrze penetruje do struktur oka; w znacznym stopniu wchłaniany jest do krwi i może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Początek działania tymololu występuje w ciągu 10–30 minut, a działanie maksymalne w ciągu 1–2 godzin po podaniu miejscowym do oka.
DawkowaniePreparat ma postać kropli do oczu. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli:
Zwykle początkowo stosuje się 1 kroplę roztworu 0,25% do worka spojówkowego 2 razy na dobę; jeżeli działanie okaże się niewystarczające, lekarz zaleci stosowanie 1 kropli roztworu 0,5% 2 razy na dobę, do worka spojówkowego.
Zalecana jest regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Preparat może być stosowany w leczeniu skojarzonym. Nie zaleca się jednak równoległego stosowania 2. miejscowo działających beta-blokerów.
U niektórych chorych stabilizację obniżonego ciśnienia wewnątrzgałkowego uzyskuje się po kilku tygodniach stosowania. Chory powinien pozostawać pod nadzorem lekarskim; dla oceny skuteczności leczenia wymagany jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego po ok. 4 tygodniach stosowania preparatu. O ile to będzie możliwe, po uzyskaniu stabilizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego, lekarz może zalecić stosowanie preparatu 1 raz na dobę.
Jeżeli wcześniej w leczeniu jaskry stosowane były inne leki, lekarz określi indywidualny schemat zmiany sposobu leczenia.
Należy pamiętać, że stosowanie doustnych beta-blokerów, także powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego; w przypadku rozpoczęcia stosowania tych leków, należy skonsultować się z lekarzem, który określi czy stosowanie tymololu w postaci kropli do oczu jest nadal konieczne.
Dzieci i młodzież:
Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży, lekarz może zalecić stosowanie preparatu w tej grupie wiekowej jedynie w jaskrze pierwotnej wrodzonej lub młodzieńczej, w okresie oczekiwania na decyzję o leczeniu operacyjnym lub o zastosowaniu innych rodzajów leczenia (w przypadku niepowodzenia leczenia operacyjnego).
Jeżeli lekarz uzna, że oczekiwane korzyści przeważają nad możliwym ryzkiem, może zalecić stosowanie preparatu o najniższej zawartości substancji czynnej (stężenie 0,1%) w dawce 1 kropla 1 raz na dobę. W razie konieczności, gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe nie zostanie obniżone, lekarz może zalecić ostrożne zwiększenie dawki maksymalnie do 1 kropli 2 razy na dobę. Między dawkami należy wówczas zachować odstęp 12 godzin.
Po podaniu 1. dawki należy przez 1.–2. godzin uważnie obserwować dziecko w gabinecie lekarskim oraz, do chwili przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, ściśle monitorować pod kątem wystąpienia miejscowych lub ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
U dzieci i młodzieży preparat stosuje się wyłącznie w leczeniu tymczasowym.
Sposób podawania:
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jednorazowa dawka powinna wynosić nie więcej niż 1 kroplę.
Po podaniu preparatu można zmniejszyć jego ogólnoustrojowe wchłanianie uciskając palcem przewód nosowo-łzowy przez ok. 2 minuty wraz z zamknięciem powieki na około 3.–5. minut.
Przed zastosowaniem preparatu należy umyć ręce. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza powierzchni oka ani powiek, ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Zakażenie może powodować poważne uszkodzenia oczu lub utratę wzroku.
PrzeciwwskazaniaNiestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie:
-nadreaktywność dróg oddechowych, w tym astma oskrzelowa (obecnie lub w przeszłości) lub ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc
-bradykardia zatokowa
-zespół chorego węzła zatokowego
-blok zatokowo-przedsionkowy
-blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia (u chorych bez stymulatora serca)
-wstrząs kardiogenny
-objawowa niewydolność serca.
Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży.
SkładTimolol
Działania niepożądaneJak każdy lek, również Oftensin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Leki z grupy beta-blokerów stosowane miejscowo do worka spojówkowego, mogą być wchłaniane i powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane, charakterystyczne dla tej grupy leków.
Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu: podrażnienie (pieczenie, kłucie, łzawienie, zaczerwienienie), zapalenie brzegów powiek, zapalenie rogówki, opadanie powiek, obniżenie wrażliwości rogówki, zaburzenia widzenia, widzenie podwójne, pęcherzyca oczna, suchość oka, odwarstwienie naczyniówki po zabiegach filtracyjnych.
Możliwe jest wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych: bóle i/lub zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, udar/niedokrwienie mózgu, zmniejszenie szybkości przewodzenia przedsionkowo-komorowego, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zatrzymanie czynności serca, niedociśnienie tętnicze, nasilenie zaburzeń krążenia obwodowego (nasilenie objawów zespołu Raynauda, nasilenie chromania przestankowego, zimne stopy i dłonie), nudności, wymioty, biegunka, suchość w jamie ustnej, bezsenność, depresja, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci, nasilenie objawów miastenii (w tym opadanie powiek), parestezje, łysienie, zaostrzenie łuszczycy, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, reakcje anafilaktyczne i wstrząs, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka), skurcz oskrzeli u chorych na astmę oskrzelową lub obturacyjne choroby dróg oddechowych, duszność, kaszel, zaburzenia funkcji seksualnych (impotencja), hipoglikemia, maskowanie objawów hipoglikemii, toczeń rumieniowaty układowy.
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.
Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat stosowany jest równolegle z beta-blokerami działającymi ogólnoustrojowo, ze względu na ryzyko nasilenia działania zmniejszającego ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego: możliwe zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia) i znaczne niedociśnienie tętnicze.
Nie zaleca się równoległego stosowania dwóch miejscowo działających beta-adrenolityków.
Tymolol nie wpływa lub wpływa tylko w niewielkim stopniu na szerokość źrenicy, jednakże podawanie tymololu jednocześnie z adrenaliną może spowodować rozszerzenie źrenicy.
Tymolol może wpływać na metabolizm, a zatem na stężenie i działanie: cymetydyny, ranitydyny, haloperidolu, amiodaronu, chinidyny, pochodnych fenotiazyny i innych leków metabolizowanych z udziałem izoenzymu 2D6 cytochromu P450. Leki te mogą wpływać na stężenie tymololu i nasilać lub osłabiać jego działanie.
Chinidyna, fluoksetyna, paroksetyna i inne leki hamujące aktywność izoenzymu 2D6 cytochromu P450 mogą hamować metabolizm tymololu i nasilać jego działanie, co może prowadzić do ogólnoustrojowej blokady receptorów beta i skutkować wystąpieniem niedociśnienia tętniczego oraz zmniejszeniem częstotliwości rytmu serca (bradykardia).
Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli preparat jest stosowany równolegle z lekami przeciwnadciśnieniowymi, takimi jak np. rezerpina, klonidyna, metylodopa, guanetydyna, guanfacyna, ze względu na ryzyko zmniejszenia częstotliwości rytmu serca (bradykardia) i siły skurczu mięśnia sercowego oraz wystąpienia znacznego niedociśnienia tętniczego; zalecana jest ścisła obserwacja lekarska w przypadku konieczności stosowania takiego leczenia skojarzonego.
W okresie stosowania preparatu nie należy nagle przerywać stosowania leków przeciwnadciśnieniowych, takich jak klonidyna, ze względu na ryzyko nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego.
Stosowanie beta-blokerów z antagonistami wapnia przyjmowanymi doustnie (np. werapamil. diltiazem) jest dopuszczone wyłącznie u osób z prawidłową czynnością serca i wymaga zachowania szczególnej ostrożności oraz uważnego nadzoru lekarskiego. Należy unikać miejscowego stosowania beta-blokerów, takich jak tymolol z antagonistami wapnia przyjmowanymi doustnie (np. werapamil, diltiazem), ponieważ może to prowadzić do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca, zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego, niedociśnienia tętniczego i niewydolności serca.
Równoległe stosowanie beta-blokerów w postaci kropli do oczu oraz glikozydów naparstnicy, leków przeciwarytmicznych (w tym amiodaron) lub parasympatykomimetyków (leki o działaniu cholinergicznym) może powodować zmniejszenie szybkości przewodzenia przedsionkowo-komorowego, bradykardię oraz niedociśnienie tętnicze.
W okresie stosowania preparatu nie należy stosować anestetyków wziewnych; mogą wystąpić interakcje tych związków z preparatem prowadzące do wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Jeżeli planujesz jakikolwiek zabieg operacyjny wymagający znieczulenia, koniecznie poinformuj lekarza o stosowaniu leku z grupy beta-blokerów.
Należy zachować szczególną ostrożność jeżeli preparat jest stosowany równolegle z insuliną lub doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi; beta-blokery mogą nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych oraz maskować objawy hipoglikemii; należy kontrolować stężenie glukozy we krwi, szczególnie często w początkowym okresie leczenia. Konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwcukrzycowych przez lekarza.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.