Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Oekolp Forte globulki to lek, który należy do grupy leków zwanych hormonalna terapia zastępcza (HTZ) do stosowania dopochwowego. Lek zawiera żeński hormon płciowy estriol (estrogen). Oekolp forte stosowany jest u kobiet po menopauzie, co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek.
Lek Oekolp forte jest stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak suchość lub podrażnienie. W terminologii medycznej zjawisko to określa się jako „zanikowe zapalenie pochwy”. Jest ono spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów w organizmie i występuje naturalnie po menopauzie.
Jeśli przed menopauzą usunięte zostaną operacyjnie jajniki (zabieg zwany owariektomią), wytwarzanie estrogenów zmniejsza się bardzo szybko.
Działanie
Globulki dopochwowe dla kobiet po menopauzie Oekolp forte działają poprzez zastępowanie estrogenu, który jest normalnie wytwarzany przez jajniki kobiety. Lek jest podawany dopochwowo, a więc hormon jest uwalniany tam, gdzie jest potrzebny. Może to łagodzić dyskomfort odczuwany w pochwie. Poprawa może być zauważalna dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach.
Poza opisanymi powyżej wskazaniami Oekolp forte może być także stosowany w celu:
- przyspieszenia gojenia ran pooperacyjnych u kobiet poddanych operacjom pochwowym,
- dokładnej oceny wymazu szyjkowego u kobiet w okresie pomenopauzalnym.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych zwykle stosuje się 1 globulkę na dobę przez pierwsze tygodnie (maksymalnie 4 tygodni), następnie dawkę zmniejsza się stopniowo do 1 globulki dwa razy w tygodniu.
W celu poprawy gojenia się ran u kobiet po menopauzie, u których wykonywano zabiegi pochwowe, zazwyczaj stosuje się 1 globulkę na dobę w okresie 2 tygodni przed zabiegiem i 1 globulkę dwa razy w tygodniu w okresie 2 tygodni po zabiegu.
W celu ułatwienia interpretacji wyników wymazu z szyjki macicy u kobiet po menopauzie zazwyczaj stosuje się 1 globulkę co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie wymazu.
Stosuje się Oekolp dopochwowo. Globulkę należy wprowadzić głęboko do pochwy, w pozycji półleżącej, przed udaniem się na spoczynek nocny. Globulek nie należy stosować doodbytniczo.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- jeśli pacjentka ma uczulenie na estriol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli obecnie występuje lub w przeszłości występował rak piersi albo jeśli istnieje podejrzenie raka piersi,
- jeśli występuje nowotwór estrogenozależny, na przykład rak endometrium (błona wyścielająca wnętrze macicy), lub istnieje podejrzenie takiego nowotworu,
- jeśli występuje krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie,
- jeśli występuje nieleczone nadmierne pogrubienie błony wyścielającej wnętrze macicy (hiperplazja endometrium),
- jeśli obecnie lub kiedykolwiek w przeszłości występowały zakrzepy krwi w naczyniach krwionośnych (zakrzepica żylna), na przykład w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich) lub w naczyniach płucnych (zatorowość płucna),
- jeśli występują zaburzenia krzepnięcia krwi (takie jak np. niedobór białka C, niedobór białka S lub antytrombiny),
- jeśli występują obecnie lub niedawno występowały schorzenia spowodowane obecnością zakrzepów krwi w naczyniach tętniczych, takie jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub dławica piersiowa,
- jeśli występuje obecnie lub kiedykolwiek w przeszłości występowała choroba wątroby, a wyniki testów czynnościowych wątroby nie powróciły do normy,
- jeśli występuje rzadka choroba krwi zwana „porfirią”, która jest dziedziczona przez członków rodziny.
Środki ostrożnościNależy poinformować lekarza, jeśli pacjentka choruje na zapalenie wątroby typu C i stosuje leczenie, w skład którego wchodzą leki takie jak ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir podawane z rybawiryną lub bez. Jednoczesne przyjmowanie tych leków z niektórymi lekami zawierającymi estrogeny może powodować podwyższenie wyników badań czynności wątroby (zwiększenie aktywności enzymu wątrobowego ALT); ryzyko, że zdarzy się to po zastosowaniu leku Oekolp forte, jest obecnie nieznane.
Oekolp forte nie jest środkiem antykoncepcyjnym. Jeśli od ostatniej miesiączki upłynęło mniej niż 12 miesięcy lub kobieta nie ukończyła 50 lat, należy stosować antykoncepcję, żeby uniknąć zajścia w ciążę. Należy zasięgnąć porady lekarza.
Stosowanie wyłącznie estrogenowej HTZ w postaci tabletek przez długi czas może zwiększać ryzyko rozwoju raka błony śluzowej macicy (endometrium).
Dane wskazują, że stosowanie leku Oekolp forte nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet, które nigdy wcześniej na niego nie chorowały. Nie wiadomo, czy lek Oekolp forte może być bezpiecznie stosowany u kobiet, które chorowały na raka piersi.
Ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest około 1,5-krotnie większe u kobiet stosujących HTZ niż u tych, które takiej terapii nie stosują. Liczba dodatkowych przypadków udaru mózgu związanych ze stosowaniem HTZ zwiększa się z wiekiem.
Lek Oekolp forte jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u kobiet po menopauzie.
Kiedy konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych krwi, należy poinformować lekarza lub pracowników laboratorium o stosowaniu leku Oekolp forte, ponieważ może on wpływać na wyniki niektórych testów.
Skład
- Substancją czynną jest estriol.
- 1 globulka dopochwowa zawiera 0,5 mg estriolu.
- Pozostałe składniki to: butylohydroksytoluen, cetomakrogol 1000, monorycynoleinian glicerolu, tłuszcz twardy.
Działania niepożądane
W zależności od stosowanych dawek oraz wrażliwości pacjentki mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- obrzęk i zwiększona tkliwość piersi,
- niewielkie krwawienie z pochwy,
- zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,
- nudności,
- zatrzymanie płynu w tkankach, zwykle objawiające się w postaci obrzęków kostek lub stóp,
- miejscowe podrażnienie lub świąd,
- objawy grypopodobne.
U większości pacjentek objawy te ustąpią po upływie kilku pierwszych tygodni leczenia.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Adres producenta
DR. KADE Pharmazeutische Fabrik GmbH
Rigistrasse 2,
12277 Berlin,
Niemcy.
Podmiot odpowiedzialny
InPharm Sp. z o. o.
Strumykowa 28 / 11,
03-138 Warszawa,
Polska.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.