Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Informacje dodatkowe
OpisNolpaza jest lekiem na receptę. Substancją czynną jest pantoprazol w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego.
Wskazania do stosowania:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza:- Refluksowe zapalenie przełyku.
Dorośli:- Eradykacja Helicobacter pylori (H. pylori) w skojarzeniu z antybiotykoterapią u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną obecnością H. pylori.
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
- Zespół Zollingera-Ellisona oraz inne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu.
DawkowanieSposób podawania:Tabletek dojelitowych nie należy żuć ani kruszyć. Tabletki dojelitowe należy połknąć w całości popijając wodą 1 godzinę przed posiłkiem.
DawkowanieDorośli i młodzież w wieku 12 lat i starszaRefluksowe zapalenie przełyku:1 tabletka dojelitowa produktu leczniczego Nolpaza 40 mg na dobę. W indywidualnych przypadkach dawka może być podwojona (zwiększona do 2 tabletek produktu Nolpaza), szczególnie, gdy brak reakcji na inne leczenie. Wyleczenie refluksowego zapalenia przełyku następuje zazwyczaj w ciągu 4 tygodni. Jeżeli nie jest to wystarczające, wyleczenie następuje zazwyczaj w ciągu kolejnych 4 tygodni.
DorośliEradykacja H. pylori w skojarzeniu z dwoma antybiotykamiU pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy z dodatnim wynikiem testu na obecność H. pylori, eradykacja bakterii jest przeprowadzana z zastosowaniem terapii skojarzonej.
Zaleca się stosować dwa razy na dobę po 1 tabletce produktu leczniczego Nolpaza w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami.
W eradykacji H. pylori drugą tabletkę pantoprazolu należy przyjąć 1 godzinę przed wieczornym posiłkiem. W większości przypadków terapia skojarzona powinna być stosowana przez 7 dni, ale czasami jest przedłużana o kolejne 7 dni. W celu upewnienia się, że choroba wrzodowa została wyleczona, zaleca się dalsze leczenie
pantoprazolem uwzględniając zalecenia dotyczące dawkowania w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Choroba wrzodowa żołądka / choroba wrzodowa dwunastnicy1 tabletka produktu leczniczego Nolpaza na dobę. W indywidualnych przypadkach dawka może być podwojona (zwiększona do 2 tabletek na dobę) szczególnie, gdy nie było reakcji na inne leczenie. Wyleczenie wrzodów żołądka następuje zazwyczaj w ciągu 4 tygodni. W przypadku wrzodów dwunastnicy następuje zazwyczaj w ciągu 2 tygodni.
Zespół Zollingera-Ellisona oraz inne stany chorobowe przebiegające z nadmiernym wydzielaniem kwasuW długotrwałym leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona oraz innych stanów chorobowych przebiegających z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, dawka początkowa wynosi 80 mg na dobę (2 tabletki dojelitowe produktu leczniczego Nolpaza 40 mg). Następnie, dawkowanie można zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od potrzeby wykorzystując pomiary wydzielania kwasu żołądkowego jako miarodajny wskaźnik. W przypadku dawek większych niż 80 mg na dobę, dawkę
taką należy podzielić i podawać dwa razy na dobę. Przejściowe zwiększenie dawki powyżej 160 mg pantoprazolu jest możliwe, ale nie powinno być stosowane dłużej niż jest to konieczne do uzyskania odpowiedniej kontroli wydzielania kwasu.
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie należy stosować dawki dobowej większej niż 20 mg pantoprazolu.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na substancję czynną, podstawione benzoimidazole, sorbitol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Pantoprazolu nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
SkładSubstancja czynna: pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Każda tabletka zawiera 40 mg substancji czynnej.
Substancje pomocnicze:Rdzeń tabletki: mannitol, krospowidon (typ B), sodu węglan bezwodny, sorbitol (E 420), wapnia stearynian.
Otoczka: hypromeloza, powidon (K 25), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, makrogol 6000, talk.
Działania niepożądaneNiezbyt często: zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, uczucie pełności w jamie brzusznej, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zwiększona
aktywność enzymów wątrobowych (aminotransferaz, γ-GT), wysypka, świąd, złamania kości biodrowej lub kości nadgarstka, osłabienie.
Rzadko: agranulocytoza, nadwrażliwość, hiperlipidemia, zwiększone stężenie lipidów (triglicerydów, cholesterolu), depresja, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, zwiększone stężenie bilirubiny, pokrzywka, obrzęk naczynio-ruchowy, bóle stawów, bóle mięśni, ginekomastia, podwyższona temperatura ciała.
Bardzo rzadko: małopłytkowość, leukopenia, dezorientacja.
Nieznana częstość: hiponatremia, hipomagnezemia, hipokalcemia związana z hipomagnezemią, hipokaliemia, omamy, splątanie (szczególnie u pacjentów wrażliwych, jak również nasilenie tych objawów w przypadku ich wcześniejszego występowania), parestezje, uszkodzenie hepatocytów, żółtaczka, niewydolność hepatocytów, zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość na światło, podostra postać skórna tocznia rumieniowatego, kurcze mięśni związane z zaburzeniami elektrolitów, śródmiąższowe zapalenie nerek (z możliwym rozwojem do niewydolności nerek).
Informacje dodatkoweZe względu na silne i długotrwałe hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku pantoprazol może zmniejszać wchłanianie leków, których biodostępność jest zależna od pH soku żołądkowego, np. niektórych azolowych środków przeciwgrzybiczych, takich jak ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol i innych leków, np. erlotynibu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.