Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisNolpaza jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku.
Lek Nolpaza jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.
Wskazania:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza:- W refluksowym zapaleniu przełyku; stan zapalny przełyku (odcinek łączący gardło z żołądkiem), któremu towarzyszy cofanie się kwasu solnego z żołądka do przełyku.
Dorośli:- W zakażeniach bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w skojarzeniu z 2 antybiotykami (leczenie eradykacyjne), w celu usunięcia bakterii i zapobieganiu nawrotom owrzodzenia.
- W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
- W zespole Zollingera-Ellisona i innych stanach chorobowych, związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku.
DawkowanieTabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć w całości, bez rozgryzania lub kruszenia, popijając wodą.
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza:Leczenie refluksowego zapalenia przełykuZalecana dawka to 1 tabletka na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 2 tabletek na dobę.
Okres leczenia w przypadku refluksowego zapalenia przełyku wynosi zazwyczaj od 4 do 8 tygodni.
Lekarz zdecyduje, jak długo należy przyjmować lek.
Dorośli:Leczenie zakażeń bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodami dwunastnicy i wrzodami żołądka w połączeniu z dwoma antybiotykami (leczenie eradykacyjne).Jedna tabletka dwa razy na dobę plus dwie tabletki antybiotyków: amoksycyliny, klarytromycyny lub metronidazolu (lub tynidazolu); każdy antybiotyk należy przyjmować dwa razy na dobę z tabletką pantoprazolu.
Pierwszą tabletkę pantoprazolu należy przyjmować 1 godzinę przed śniadaniem, a drugą tabletkę pantoprazolu 1 godzinę przed kolacją.
Należy przestrzegać instrukcji podanej przez lekarza i przeczytać ulotki umieszczone w opakowaniach antybiotyków. Zazwyczaj czas trwania leczenia
wynosi od 1 do 2 tygodni.
Leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicyZalecana dawka leku to 1 tabletka na dobę. Lekarz może podwoić dawkę.
Lekarz zdecyduje, jak długo należy przyjmować lek.
Okres leczenia w przypadku wrzodów żołądka wynosi zazwyczaj od 4 do 8 tygodni.
Okres leczenia w przypadku wrzodów dwunastnicy wynosi zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.
W przypadku długotrwałego leczenia zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów chorobowych, w których wydzielana jest zbyt duża ilość kwasu solnego w żołądkuZazwyczaj zalecana dawka początkowa leku to 2 tabletki na dobę.
Obie tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. W późniejszym terminie lekarz może zmienić dawkę leku, w zależności od ilości wydzielanego kwasu solnego w żołądku.
W przypadku przepisania większej liczby tabletek niż dwie tabletki na dobę, lek należy przyjmować w dwóch dawkach podzielonych.
Jeśli lekarz przepisze dawkę dobową większą od czterech tabletek na dobę, dokładnie poinformuje on kiedy należy przerwać przyjmowanie leku.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na pantoprazol, sorbitol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej,
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Środki ostrożnościJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza.
Skład- Substancja czynna: pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Każda tabletka zawiera 40 mg substancji czynnej.
- Substancje pomocnicze:
Rdzeń tabletki: mannitol, krospowidon (typ B), sodu węglan bezwodny, sorbitol (E 420), wapnia stearynian.
Otoczka: hypromeloza, powidon (K 25), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, makrogol 6000, talk.
Działania niepożądaneNiezbyt często: zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, uczucie pełności w jamie brzusznej, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zwiększona
aktywność enzymów wątrobowych (aminotransferaz, γ-GT), wysypka, świąd, złamania kości biodrowej lub kości nadgarstka, osłabienie.
Rzadko: agranulocytoza, nadwrażliwość, hiperlipidemia, zwiększone stężenie lipidów (triglicerydów, cholesterolu), depresja, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, zwiększone stężenie bilirubiny, pokrzywka, obrzęk naczynio-ruchowy, bóle stawów, bóle mięśni, ginekomastia, podwyższona temperatura ciała.
Bardzo rzadko: małopłytkowość, leukopenia, dezorientacja.
Nieznana częstość: hiponatremia, hipomagnezemia, hipokalcemia związana z hipomagnezemią, hipokaliemia, omamy, splątanie (szczególnie u pacjentów wrażliwych, jak również nasilenie tych objawów w przypadku ich wcześniejszego występowania), parestezje, uszkodzenie hepatocytów, żółtaczka, niewydolność hepatocytów, zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość na światło, podostra postać skórna tocznia rumieniowatego, kurcze mięśni związane z zaburzeniami elektrolitów, śródmiąższowe zapalenie nerek (z możliwym rozwojem do niewydolności nerek).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.