Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisPreparat jest wskazany u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia:
· w refluksowym zapaleniu przełyku.
Preparat jest wskazany u dorosłych:
· w celu eradykacji Helicobacter pylori (H. pylori) w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną przez H. pylori
· w chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy
· w zespole Zollingera-Ellisona oraz innych stanach chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest pantoprazol, pochodna benzimidazolu, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (ta grupa leków oznaczana jest niekiedy skrótem IPP). Substancja ta blokuje enzym - pompę protonową (ATP-azę K+/H+) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka, przez co hamuje wydzielanie kwasu solnego przez te komórki. W ten sposób zmniejsza się kwasowość (zwiększa się pH) soku żołądkowego. Stopień zahamowania zależy od dawki i dotyczy zarówno podstawowego jak i stymulowanego wydzielania kwasu solnego. Dodatkowo, w stopniu proporcjonalnym do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego, zwiększa się wydzielanie gastryny.
Pantoprazol po podaniu doustnym wchłania się szybko, stężenie maksymalne we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godziny po podaniu. Posiłek nie wpływa na wartość stężenia maksymalnego ani na dostępność biologiczną leku, może jedynie opóźnić wystąpienie działania. Po 2-tygodniowym leczeniu za pomocą pantoprazolu ustąpienie objawów jest osiągane u większości chorych. Pantoprazol metabolizowany jest głównie w wątrobie z udziałem układu enzymatycznego cytochromu P450, metabolity w większości wydalane są z moczem, częściowo także z żółcią. Pantoprazol przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.
DawkowanieLek jest w postaci tabletek dojelitowych przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować przed posiłkiem, połykać w całości (nie rozgryzać, nie żuć ani nie kruszyć) popijając wodą.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki będące pochodnymi benzimidazolu czy też na orzeszki ziemne lub soję.
SkładLek zawiera substancję: pantoprazol w dawce 20 mg
Działania niepożądaneNiezbyt często mogą się pojawiać: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia (widzenie niewyraźne), ból i dyskomfort w nadbrzuszu, biegunka, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, reakcje alergiczne (świąd, wysypka), astenia, męczenie, złe samopoczucie, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zaburzenia snu. Rzadko lub bardzo rzadko wystąpić mogą: zaburzenia hematologiczne (leukopenia, małopłytkowość), bóle stawów, bóle mięśni, zwiększone stężenie lipidów (trójglicerydy, cholesterol), zmiany masy ciała, podwyższenie temperatury ciała, obrzęki obwodowe, zwiększenie stężenia bilirubiny, depresja, dezorientacja, omamy, stany splątania, uszkodzenie wątroby, żółtaczka, niewydolność wątroby, śródmiąższowe zapalenie nerek, reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne (w tym pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy np. dotyczący twarzy, krtani, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie, wstrząs anafilaktyczny), nadwrażliwość na światło oraz ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy.
InterakcjePantoprazol zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku i w ten sposób zmniejsza kwasowość (zwiększa pH) soku żołądkowego. Dlatego pantoprazol może zmniejszać wchłanianie niektórych leków, takich jak np. azole przeciwgrzybicze (ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol), erlotynib.
Nie zaleca się równoległego stosowania preparatu z atazanawirem. Preparat może znacznie zmniejszać biodostępność i skuteczność działania atazanawiru i innych leków stosowanych w leczeniu zakażeń wirusem HIV, których wchłanianie zależy od pH.
Podczas równoległego stosowania preparatu z lekami przeciwzakrzepowymi, pochodnymi kumaryny (warfaryna, fenprokumon) zalecane jest oznaczanie czasu protrombinowego i parametru INR na początku leczenia, po zakończeniu oraz w razie nieregularnego stosowania pantoprazolu.
Pantoprazol jest metabolizowany w wątrobie z udziałem układu enzymatycznego cytochromu P450. Dotychczas nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji pantoprazolu z lekami metabolizowanymi przez cytochrom P450.
Nie stwierdzono interakcji pantoprazolu z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy ani z antybiotykami takimi jak: klarytromycyna, amoksycylina, metronidazol.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.