Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Preparat jest wskazany:
w leczeniu ostrych napadów dławicy piersiowej
w zapobieganiu napadom dławicy piersiowej przez podawanie leku przed wysiłkiem fizycznym
w leczeniu wspomagającym ostrej niewydolności lewej komory serca.
Dawkowanie
Preparat ma postać roztworu w aerozolu do stosowania podjęzykowego. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli:
Leczenie ostrych napadów dławicy piersiowej: na początku napadu 1 dawkę, jeśli objawy nie ustąpią dawkę można powtarzać co 5 min, maksymalnie do 3 dawek w ciągu 15 minut; jeśli ból nie ustąpi po 3 dawkach, chory powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Najlepiej pozostawać w pozycji siedzącej z uwagi na ryzyko wystąpienia niedociśnienia ortostatycznego.
Zapobieganie napadom dławicy piersiowej po wysiłku fizycznym: 1 dawka przed planowanym wysiłkiem fizycznym.
U osób z ostrym kardiogennym obrzękiem płuc bez hipotonii (tzn. z ciśnieniem skurczowym większym niż 100 mm Hg) 1 dawka, w razie potrzeby powtarzać co 5–10 minut, kontrolując stan kliniczny chorego, w tym ciśnienie tętnicze.
U osób w podeszłym wieku może wystąpić niedociśnienie ortostatyczne i omdlenie. Chorzy z tej grupy powinni zawsze przyjmować preparat w pozycji siedzącej.
Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci ani młodzieży.
Sposób stosowania:
Przed pierwszym zastosowaniem preparatu (a także jeśli preparat nie był używany przez długi czas) należy wykonać kilka naciśnięć pompki, aż do pojawienia się aerozolu. Nie ma potrzeby wstrząsania pojemnika przed użyciem. Podczas przyjmowania dawki pojemnik z lekiem należy trzymać pionowo. Natychmiast po podaniu każdej dawki należy zamknąć usta. Nie należy wdychać aerozolu. W czasie rozpylania należy wstrzymać oddech. Podczas aplikacji zaleca się pozostawanie w pozycji siedzącej. Należy nauczyć się lokalizować wylot zaworu, aby przyjmowanie leku w nocy nie sprawiało trudności.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest triazotan glicerolu (nitrogliceryna), ester gliceryny i kwasu azotowego. Nitrogliceryna uwalnia tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. Silnie i szybko działa rozkurczająco na mięśnie gładkie ścian naczyń krwionośnych. Lek działa silniej na naczynia żylne niż na tętnicze. Rozszerzanie naczyń żylnych powoduje gromadzenie się krwi na obwodzie i zmniejsza powrót krwi żylnej do serca. Rozszerzenie tętniczek zmniejsza ogólny opór naczyniowy i obniża ciśnienie tętnicze. W ten sposób odciąża serce (zmniejsza się opór, który musi pokonać komora serca w czasie wyrzutu krwi i zużycie energii przez mięsień sercowy) i zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. Dodatkowo, rozszerzają się także tętnice wieńcowe, co zwiększa transport tlenu do mięśnia sercowego i jest szczególnie istotne w przypadku choroby niedokrwiennej serca. W rezultacie, u chorych z dławicą piersiową, zwiększa się tolerancja wysiłku fizycznego oraz zmniejsza się częstość występowania i nasilenia bólów dławicowych. Dławica piersiowa jest wyrazem niedostatecznego dostarczania tlenu w stosunku do zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen.
Nitrogliceryna przyjmowana doustnie jest intensywnie rozkładana przez sok żołądkowy, zaś dawka wchłonięta w znacznym stopniu metabolizowana jest w wątrobie. Podanie na błonę śluzową jamy ustnej ogranicza ryzyko rozkładu w kwaśnym pH żołądka. Nitrogliceryna jest szybko wchłaniana do krwioobiegu, bez uprzedniego przejścia przez wątrobę. Pozwala to zwiększyć jej dostępność biologiczną i uzyskać szybki początek działania. Działanie występuje w ciągu 1–1,5 minuty i utrzymuje się około 30 minut.
Skład
Preparat zawiera substancję: nitrogliceryna
Działania niepożądane
Jak każdy lek, również Nitromint, może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Najczęściej występują bóle głowy. Często: zawroty głowy, senność, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), astenia (uczucie zmęczenia), obniżenie ciśnienia tętniczego, niedociśnienie ortostatyczne, zwłaszcza podczas rozpoczynania leczenia oraz po zwiększeniu stosowanej dawki. Niezbyt często: omdlenie, nasilenie objawów dławicy piersiowej (reakcja paradoksalna na azotany), zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), sinica, zaczerwienienie skóry, wstrząs krążeniowy, nudności i wymioty. Bardzo rzadko: methemoglobinemia, niedokrwienie mózgu, zaburzenia oddychania, niepokój ruchowy, zgaga, nieprzyjemny zapach z ust, złuszczające zapalenie skóry, wysypka polekowa. W okresie stosowania preparatu może wystąpić przemijające niedotlenienie krwi z powodu redystrybucji przepływu krwi w obszarach pęcherzyków płucnych o lepszej i gorszej wentylacji (skutkiem rozszerzenia naczyń).
Interakcje
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Przeciwwskazane jest przyjmowanie preparatu równolegle z lekami z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, takimi jak np. sildenafil, wardenafil czy tadalafil; równoległe stosowanie może spowodować wystąpienie ciężkiego, nieodwracalnego niedociśnienia tętniczego i stanowić zagrożenie życia.
Przeciwwskazane jest równoległe stosowanie riocyguatu (stymulator cyklazy guanylowej, lek stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego).
Nie wolno spożywać alkoholu w trakcie stosowania preparatu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu zwiększa ryzyko niedociśnienia tętniczego i omdleń.
Stosowanie preparatu równolegle z lekami przeciwnadciśnieniowymi i innymi lekami mogącymi obniżać ciśnienie tętnicze (np. leki rozszerzające naczynia krwionośne, antagoniści wapnia, leki moczopędne, beta-blokery, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, sapropteryna) może nasilać działanie obniżające ciśnienie tętnicze; możliwe wystąpienie objawowego niedociśnienia tętniczego.
Acetylocysteina może nasilać rozszerzające naczynia krwionośne działanie preparatu.
Stosowanie preparatu może wpływać na zwiększenie dostępności biologicznej dihydroergotaminy. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, ponieważ dihydroergotamina działając przeciwstawnie do nitrogliceryny może powodować skurcz naczyń wieńcowych.
Azotany mogą zmniejszać przeciwzakrzepowe działanie heparyny. Należy zachować ostrożność i ściśle monitorować leczenie przeciwzakrzepowe podczas przyjmowania azotanów i heparyny.
Chorzy leczeni wcześniej preparatami zawierającymi organiczne azotany (np. diazotanem izosorbidu, monoazotanem izosorbidu) mogą wymagać większych dawek preparatu, skutkiem wystąpienia zjawiska tolerancji na azotany.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (z wyłączeniem kwasu acetylosalicylowego) mogą zmniejszać odpowiedź na działanie preparatu.
Zastosowanie preparatu z amifostyną i kwasem acetylosalicylowym może nasilać jego działanie przeciwnadciśnieniowe.
Kwas acetylosalicylowy może powodować zwiększenie stężenia nitrogliceryny we krwi, prawdopodobnie skutkiem zmniejszenia klirensu. Ponadto, podczas równoległego stosowania, hamowanie czynności płytek krwi nasila się.
Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia interakcji disulfiramu z etanolem, zawartym w preparacie.
Przeciwwskazania
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne azotany.
Pozostałe przeciwwskazania do stosowania preparatu:
-dławica piersiowa spowodowana kardiomiopatią przerostową ze zwężeniem drogi odpływu
-przyjmowanie leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, takich jak np. sildenafil, wardenafil czy tadalafil
-stany, w których możliwe jest zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego, np. uraz głowy, krwotok mózgowy
-przyjmowanie riocyguatu (stymulator cyklazy guanylowej).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.