Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLeczenie ciężkich postaci łuszczycy, takich jak: łuszczyca erytrodermiczna, uogólniona lub miejscowa łuszczyca krostkowa. Leczenie ciężkich zaburzeń rogowacenia skóry, takich jak: wrodzona rybia łuska, łupież czerwony mieszkowy, choroba Dariera, inne zaburzenia rogowacenia skóry, które nie poddają się innym metodom leczenia.
DziałanieLek przeciwłuszczycowy, pochodna kwasu retynowego. Mechanizm działania acytretyny w łuszczycy i zaburzeniach rogowacenia skóry jak dotąd jest niejasny. Acytretyna doprowadza do normalizacji procesów różnicowania i rogowacenia komórek skóry. Działa wyłącznie objawowo. Po podaniu doustnym acytretyna osiąga Cmax w czasie 1-4 h. Biodostępność pojedynczej dawki doustnej wynosi średnio około 60%, ale może różnić się znacznie u poszczególnych pacjentów (od 36% do 95%). Biodostępność jest największa, gdy acytretyna jest przyjmowana podczas posiłku. Acytretyna wiąże się z białkami w ponad 99%. Przenika przez łożysko w ilościach mogących wywoływać wady rozwojowe płodu. W znaczących ilościach jest wydzielana do mleka matki. Jest metabolizowana poprzez izomeryzację do 13-cis-izomeru (cis-acytretyny) oraz przez glukuronidację i odłączenie części łańcucha bocznego. Jest wydalana z organizmu wyłącznie w postaci metabolitów, w równych ilościach z moczem i z żółcią. T0,5 w fazie eliminacji acytretyny wynosi ok. 50 h, cis-acytretyny - 60 h. Przyjmując liniowy schemat
eliminacji można przewidywać, że ponad 99% preparatu jest wydalane z organizmu w ciągu 36 dni po zakończeniu długotrwałej terapii.
DawkowanieDoustnie. Dorośli. Dawka początkowa: 25 mg (tj. 1 kaps. 25 mg) lub 30 mg (tj. 3 kaps. 10 mg) na dobę przez 2-4 tyg. Dawka podtrzymująca: zwykle 25-50 mg na dobę przez 6-8 tyg.; niekiedy może być konieczne zwiększenie dawki. Dawka maksymalna wynosi 75 mg (tj. 3 kaps. 25 mg) na dobę. U pacjentów z łuszczycą, po uzyskaniu znaczącej poprawy leczenie można przerwać; w razie nawrotu choroby leczenie prowadzi się również wg powyższego schematu. U pacjentów z zaburzeniami rogowacenia skóry zazwyczaj niezbędne jest stosowanie leczenia podtrzymującego z możliwie najmniejszą dawką; może wynosić nawet <20 mg na dobę i nie
powinna przekraczać 50 mg na dobę. Dzieci. Dawka dobowa wynosi około 0,5 mg/kg mc. Niekiedy, przez krótki czas, może być konieczne zastosowanie większych dawek (do 1 mg/kg mc./dobę), ale nie może zostać przekroczona całkowita dawka 35 mg na dobę. Dawka podtrzymująca powinna być ustalona na najmniejszym możliwym poziomie. Ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich objawów niepożądanych podczas długotrwałego stosowania, należy starannie rozważyć możliwe korzyści lecznicze w stosunku do ryzyka terapii. Acytretyna powinna być stosowana u dzieci tylko w przypadku nieskuteczności innych metod leczenia. Dawka powinna być ustalona w zależności od masy ciała. Leczenie w skojarzeniu z innymi lekami. W przypadku stosowania acytretyny w skojarzeniu z innymi metodami leczenia, może być konieczne zmniejszenie dobowej dawki acytretyny, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta. Standardowe leczenie miejscowe może być kontynuowane i nie wpływa na leczenie acytretyną. Sposób podania. Lek przyjmować raz na dobę z posiłkiem lub mlekiem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne retinoidy, ciąża, okres karmienia piersią, ciężkie upośledzenie czynności wątroby lub nerek, przewlekłe zwiększenie stężenia lipidów w osoczu, równoległe stosowanie innych preparatów zawierających wit. A albo inne retinoidy, tetracyklin lub metotreksatu. Nie stosować u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują one skutecznych metod antykoncepcji 4 tyg. przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie oraz przez 3 lata po zakończeniu leczenia.
SkładLek zawiera substancję: acytretyna w dawce 25 mg
Działania niepożądaneBardzo często: suchość lub zapalenie błon śluzowych (np. zapalenie spojówek, kseroftalmia), które może prowadzić do nietolerancji soczewek kontaktowych, suchość i zapalenie błon śluzowych (np. krwawienie z nosa i zapalenie błony śluzowej nosa), suchość ust, pragnienie, zapalenie czerwieni warg, świąd, łysienie, łuszczenie się skóry (na całym ciele, szczególnie na dłoniach i stopach), nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby (przemijające, zwykle odwracalne zwiększenie aktywności aminotransferaz i ALP), zaburzenia lipidowe (podczas leczenia dużymi dawkami acytretyny, obserwowano odwracalne zwiększenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi, zwłaszcza u pacjentów z czynnikami ryzyka i podczas leczenia długotrwałego; nie można wykluczyć zwiększonego ryzyka występowania miażdżycy w przypadku utrzymywania się tych warunków). Często: ból głowy, zapalenie żołądka, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, osłabienie skóry, lepkość skóry, zapalenie skóry, nieprawidłowa struktura włosa, osłabienie paznokci, zanokcica, rumień, ból mięśni i stawów, obrzęk obwodowy. Niezbyt często: zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zapalenie dziąseł, zapalenie wątroby, nadżerki w kącikach ust, pęcherzowe zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło. Rzadko: neuropatia obwodowa. Bardzo rzadko: łagodne nadciśnienie śródczaszkowe, ślepota nocna, wrzodziejące zapalenie rogówki, żółtaczka, ból kości, egzostoza/narośl kostna (leczenie podtrzymujące może powodować progresję hiperostozy kręgosłupa oraz wystąpienie nowych zmian hiperostotycznych i zwapnień pozaszkieletowych, jakie zaobserwowano podczas długotrwałego leczenia systemowego retynoidami). Częstość nieznana: zakażenie sromu i pochwy wywołane przez Candida albicans, nadwrażliwość typu I, zaburzenia słuchu, szumy uszne, nagłe zaczerwienienie, zespół przesiąkania włośniczek/zespół kwasu retynowego, dysfonia, zaburzenia smaku, krwawienie z odbytnicy, ziarniniak ropotwórczy, madaroza (wypadanie rzęs), obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, ścieńczenie skóry, złuszczające zapalenie skóry. W rzadkich przypadkach u pacjentów przyjmujących retynoidy stosowane doustnie zgłaszano występowanie depresji, nasilenie się depresji, lęk i wahania nastroju. Retynoidy mogą poprawić lub pogorszyć tolerancję glukozy. Istnieją nieliczne doniesienia o zmianach kostnych u dzieci, w tym przedwczesnym zarastaniu nasad kości, hiperostozie i zwapnieniach pozakostnych po długotrwałym leczeniu etretynatem (zmiany te mogą wystąpić również podczas leczenia acytretyną).
InterakcjePrzeciwwskazane jest stosowanie acytretyny z: tetracyklinami (ryzyko zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego); metotreksatem (ryzyko zapalenia wątroby); preparatami zawierającymi witaminę A lub z innymi retynoidami (ryzyko hiperwitaminozy A). Małe dawki progesteronu (minipigułki) mogą być niewystarczająco skuteczną metodą antykoncepcyjną podczas leczenia acytretyną. Nie obserwowano interakcji z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (estrogen i progesteron). Acytretyna częściowo zmniejsza zdolność wiązania fenytoiny z białkami (znaczenie kliniczne tego działania nie jest jeszcze znane). Dotychczas nie zaobserwowano interakcji acytretyny z digoksyną, cymetydyną. Jednoczesne przyjmowanie acytretyny i etanolu może powodować powstawanie etretynatu (związek wysoce teratogenny) - kobietom w wieku rozrodczym nie wolno spożywać alkoholu podczas leczenia acytretyną i przez 2 mies. po zakończeniu leczenia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.