Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Skład
OpisW naturalnym
olejku eukaliptusowym znajdują się alfa-terpineol, linalol, pinen oraz eukaliptol. Ma on odświeżający, przenikliwy i czysty zapach oraz przezroczysty kolor. Pozytywnie wpływa na niektóre dolegliwości dermatologiczne, łagodzi schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, dróg oddechowych i działa dezynfekująco. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
DziałanieProdukt, jakim jest olejek eukaliptusowy może być stosowany w celu:
● wspierania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, w tym kaszlu, kataru, zapalenia zatok,
● łagodzenia dolegliwości reumatycznych,
● pobudzania reakcji odpornościowych organizmu,
● upłynniania zalegającej w jamie nosowej wydzieliny,
● rozkurczania oskrzeli,
● orzeźwienia umysłu w trakcie przeziębienia lub zmęczenia,
● odkażania pomieszczeń, w których leżą osoby cierpiące na choroby zakaźne,
● łagodzenia swędzenia skóry, powstałego po ukąszeniu owadów, oparzeniach, pęcherzach,
● zmniejszenia cellulitu i rozstępów,
● ograniczania bólu napięcia przedmiesiączkowego.
DawkowanieMasażNaturalny olejek eukaliptusowy wspiera zabiegi aromaterapii i może być łączony z innymi olejami tłoczonymi na zimno, np. ze słodkich migdałów. Produkt może być również bazą do kremów, które nakłada się na ciało lub skórę twarzy. Jest w szczególności polecany do naskórka suchego, wrażliwego i odwodnionego. Szybko się wchłania.
Kąpiel5 kropli olejku wlać do wanny wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze ok. 35°C. Pod wpływem ciepła, opary produktu są dobrze wchłaniane przez jamę nosową, a także skórę. Kąpiel powinna trwać ok. 30 minut.
Naturalny olejek eukaliptusowy może być również używany do inhalacji w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.
KompresyWykonuje się na bazie roztworów wodnych w połączeniu z innymi olejami bądź ich mieszaninami. Należy zamoczyć w nich kawałek materiału np. ręcznika, bawełnianej ściereczki, chustki lub ligniny i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca. Czynność powtarzać, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Kompresy mogą być wykonywane na ciepło (bóle zęba, ucha, reumatyczne) lub zimno (migrena, skręcenia, opuchlizny).
AromaterapiaKilka kropel olejku eukaliptusowego wlać do kominka do aromaterapii, nawilżacza powietrza lub lampki do jonoforezy. Wdychane opary łagodzą stany napięcia ośrodkowego układu nerwowego oraz udrażniają górne drogi oddechowe.
Unikać kontaktu z oczami. Po dostaniu się do worka spojówkowego należy przemyć dużą ilością wody. Nie stosować na uszkodzony naskórek. Nie nakładać na skórę olejku w stanie nierozcieńczonym, gdyż zwiększa to ryzyko reakcji alergicznych.
SkładMelaleuca Alterinifolia Leaf Oil, D-Limonene, Linalool.