Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisGrzybice skóry - zwłaszcza w początkowym okresie leczenia, gdy dominują objawy stanu zapalnego - oraz zakażenia mieszane o etiologii bakteryjno-grzybiczej.
DziałaniePreparat przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Mikonazol wykazuje działanie przeciwgrzybicze, m.in. na dermatofity, drożdżaki oraz działa na bakterie Gram-dodatnie i ziarniaki. Chlorowodorek mazipredonu wykazuje wyraźne działanie kortykosteroidowe - działa przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo. Mikonazol wchłania się w bardzo małym stopniu po zastosowaniu na skórę. Mazipredon stosowany miejscowo może przenikać przez skórę do organizmu.
DawkowanieZewnętrznie. Zakażenia grzybicze skóry i paznokci: maść wcierać 1-2 razy na dobę w zakażoną powierzchnię skóry. W zakażeniach grzybiczych paznokci po usunięciu uszkodzonej części paznokcia preparat powinien być zastosowany z opatrunkiem z bandaża. Leczenie należy prowadzić nieprzerwanie aż do całkowitego odnowienia paznokcia. Grzybica przewodu słuchowego zewnętrznego: do przewodu słuchowego zewnętrznego wprowadzać zwiniętą gazę nasączoną maścią 2 razy na dobę, aż do całkowitego wyleczenia. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na izokonazol, tiokonazol i oksykonazol. Gruźlica skóry, opryszczka pospolita, ospa wietrzna oraz inne wirusowe lub bakteryjne choroby skóry. Grzybicze zakażenia owłosionej skóry głowy oraz błon śluzowych. Nie należy stosować na zranioną skórę.
Skład1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg chlorowodorku mazipredonu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.
Działania niepożądaneRzadko: reakcje nadwrażliwości (w tym reakcje anafilaktyczne lub obrzęk naczynioruchowy), miejscowe podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, rumień, kontaktowe zapalenie skóry, świąd, wysypka. Częstość nieznana: wtórne zakażenia, zanik skóry, rozstępy skórne, trądzik posteroidowy, dermatitis perioralis (podczas stosowania preparatu w tym samym miejscu, szczególnie długotrwale); wykwity skórne, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz odbarwienie skóry, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, objawy charakterystyczne dla stosowania kortykosteroidów, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania, stosowania na dużej powierzchni skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym (ściśle przylegającym), a także zahamowanie czynności podwzgórza i przysadki oraz nadnerczy. W przypadku nadwrażliwości na izokonazol, tiokonazol lub oksykonazol może wystąpić alergia krzyżowa. Wchłanianie mikonazolu nie jest klinicznie istotne. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju.
InterakcjeMikonazol podawany w postaci o działaniu ogólnym wykazuje działanie hamujące na CYP3A4/2C9. W związku z ograniczoną ogólnoustrojową dostępnością mikonazolu po podaniu miejscowym, interakcje kliniczne występują bardzo rzadko. U pacjentów przyjmujących doustnie leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, należy zachować szczególną ostrożność i uważnie monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego podczas podawania mikonazolu w postaci o działaniu ogólnoustrojowym. Działania niepożądane i objawy związane ze stosowaniem niektórych innych leków (np. doustnych leków przeciwcukrzycowych i fenytoiny), w przypadku ich jednoczesnego stosowania z mikonazolem, mogą się nasilić. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania innych leków.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.