Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Momecutan stosuje się w celu leczenia wszystkich stanów zapalnych i świądu skóry, reagujących na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia i/lub alergiczne.
Dawkowanie
Zewnętrznie, na skórę. Cienką warstwę kremu lub maści nakładać na zmienione chorobowo miejsca na skórze raz na dobę. Maść stosować do leczenia bardzo suchej, łuszczącej się i spierzchniętej skóry. Należy unikać stosowania długotrwale (dłużej niż 3 tyg.) lub na rozległe powierzchnie (na więcej niż 20% pc.). Stosowanie na skórę twarzy nie powinno trwać dłużej niż 5 dni. W przypadku poprawy klinicznej zaleca się zmienić lek na słabiej działający glikokortykosteroid. Często przydatna jest tzw. "terapia tandemowa", polegająca np. na stosowaniu raz na dobę mometazonu, a następnie 12 h później odpowiedniego zewnętrznego środka bez substancji czynnej. Odpowiednie może być również leczenie przerywane, tzn. zamienne stosowanie mometazonu i środka stosowanego zewnętrznie bez substancji czynnej w schemacie tygodniowym. Dzieci (>2 lat - krem; >6 lat - maść): stosować przez najkrótszy możliwy czas i w najmniejszej możliwej dawce, zapewniającej skuteczność terapeutyczną. Czas leczenia wynosi maksymalnie 3 tyg. U dzieci lek powinien być stosowany tylko na małe powierzchnie (<10% pc.).
Działanie
Syntetyczny glikokortykosteroid do stosowania na skórę, o silnym działaniu. Wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. W ciągu 8 h przez nieuszkodzoną skórę wchłania się ok. 0,4% furoinianu mometazonu z kremu i ok. 0,7% z maści (bez opatrunku okluzyjnego).
Skład
1 g maści zawiera 1 mg furoinianu mometazonu; maść zawiera monopalmitynostearynian glikolu propylenowego.
Działania niepożądane
Często: mrowienie, kłucie. Niezbyt często: powstawanie grudek, krosty. Bardzo rzadko: zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, jaskra, świąd. Częstość nieznana: zakażenia, czyraki, parestezje, nieostre widzenie, kontaktowe zapalenie skóry, niedobór barwnika, nadmierne owłosienie, rozstępy, trądzikopodobne zapalenie skóry, zanik skóry, ból w miejscu podania, reakcje w miejscu stosowania. Podczas miejscowego stosowania glikokortykosteroidów w pojedynczych przypadkach obserwowano: suchą skórę, podrażnienie skóry, zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry, potówki, teleangiektazje i wtórne zakażenia. Podczas stosowania miejscowych glikokortykosteroidów może wystąpić odwracalne zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga. Ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała, dzieci i młodzież mogą wykazywać większą niż dorośli wrażliwość w odniesieniu do zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga, wywołanych przez miejscowo stosowane glikokortykosteroidy. Przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami może wpływać na wzrost i rozwój dzieci.
Interakcje
Podczas leczenia okolic narządów płciowych i odbytu, substancja pomocnicza – wazelina biała może powodować zmniejszenie odporności na uszkodzenie jednocześnie stosowanych prezerwatyw, czyniąc je mniej skutecznymi. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie, pod opatrunki okluzyjne lub na błony śluzowe, szczególnie u małych dzieci, mogą wystąpić interakcje, jak w przypadku stosowania ogólnoustrojowych glikokortykosteroidów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na furoinian mometazonu, inne glikokortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Trądzik różowaty. Trądzik pospolity. Zanik skóry. Zapalenie skóry wokół ust. Świąd w okolicy odbytu i narządów płciowych. Pieluszkowe zapalenie skóry. Zakażenia skóry bakteryjne (np. liszajec, ropne zapalenie skóry), wirusowe (np. opryszczka zwykła, półpasiec i ospa wietrzna, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny), pasożytnicze lub grzybicze (np. wywołane przez drożdżaki i dermatofity). Zakażenie wirusem opryszczki - półpaśca. Gruźlica. Kiła. Odczyny poszczepienne. Na ogół należy unikać stosowania w obrębie oka i powieki (bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej). Nie stosować na rany lub owrzodzenia skóry. Dzieci: <2 lat (krem) i < 6 lat (maść), ze względu na brak wystarczającego doświadczenia klinicznego.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.