Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
- Interakcje
Opis
Mirtagen jest stosowany w leczeniu depresji u osób dorosłych.
Dawkowanie
Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletka szybko się ropusza w ustach, zaleca się ją popić wodą.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest mirtazapina. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu odpowiednich receptorów adrenergicznych i serotoninergicznych. Efektem jej działania jest nasilenie neuroprzekaźnictwa noradrenergicznego oraz serotoninergicznego. Lek nie wpływa na zwrotny wychwyt noradrenaliny i serotoniny. W warunkach in vitro mirtazapina wykazuje niewielkie powinowactwo do ośrodkowych i obwodowych receptorów dopaminergicznych, cholinergicznych i muskarynowych, natomiast silne powinowactwo do ośrodkowych i obwodowych receptorów histaminowych H1. Wydaje się jednak, że przeciwhistaminowe działanie leku jest równoważone przez nasilenie przekaźnictwa noradrenergicznego, jeśli lek jest podawany w dawce co najmniej 15 mg/d, czyli w zalecanym zakresie dawek. Pojedyncza dawka 15 lub 30 mg wywiera korzystny wpływ na typowe zaburzenia snu występujące w depresji, w tym na zwiększoną częstość budzenia się w ciągu nocy, redukcję ilości snu wolnofalowego oraz latencji REM. W dawkach terapeutycznych mirtazapina praktycznie nie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
Skład
Substancją czynną leku jest mirtazapina.
Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej Mirtagen, 15 mg zawiera 15 mg mirtazapiny.
Działania niepożądane
Często senność (która może powodować zaburzenie koncentracji), zazwyczaj występująca w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia, (zmniejszenie dawki nie powoduje zwykle zmniejszenia na działania sedatywnego), zawroty i bóle głowy, zwiększony apetyt. Natomiast koszmary senne, mania, pobudzenie, splątanie, halucynacje, lęk, bezsenność, niepokój psychoruchowy obserwowane się rzadko po zastosowaniu leku. Ponadto mogą wystąpić zamiany obrazu krwi, drgawki, niedociśnienie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, biegunka, wymioty, zaburzenia funkcji wątroby, bóle stawów i/lub mięśni, zmęczenie.
Przeciwwskazania
Nie stosować u osób poniżej 18 roku życia.
Nadwrażliwość na mirtazapinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, padaczkę, choroby serca, niskie ciśnienie krwi, jaskrę, cukrzycę, zaburzania oddawania moczu, niedrożność przewodu pokarmowego, niedrożność jelit.
Ciąża i okres karmienia piersią.
Interakcje
Gdy przyjmujesz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, warfarynę, ketokonazol, cymetydynę. Nie należy stosować mirtazapiny jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) lub w ciągu 2 tygodni po zaprzestaniu terapii inhibitorami MAO.Lek może nasilać sedatywne właściwości benzodiazepin i innych leków uspokajających. Należy zachować ostrożność podaczas stosowania takich leków jednocześnie z mirtazapiną. W przypadku stosowania innych leków serotoninergicznych (np. leki z grupy SSRI i wenlafaksyna) jednocześnie z mirtazapiną istnieje ryzyko wystąpienia interakcji mogącej prowadzić do rozwoju zespołu serotoninowego. Ponadto należy poinformować o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.