Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Informacje dodatkowe
Opis
Lek Mirena to o kształcie litery „T”, który po założeniu uwalnia hormon – lewonorgestrel do jamy macicy. Kształt litery „T” zapewnia dopasowanie systemu do jamy macicy. W pionowej części systemu znajduje się pojemnik z lekiem zawierający lewonorgestrel. Do pętli w dolnym końcu podstawy systemu przymocowane są dwie nitki, służące do usuwania systemu z macicy.
Lek Mirena jest stosowany w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych niewiadomego pochodzenia.
Dawkowanie
System Mirena zakłada się w ciągu 7 dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego.
System może również zostać założony natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze, pod warunkiem, że nie występuje zakażenie dróg rodnych. System może zostać założony tylko wówczas, gdy macica powróci do swoich normalnych rozmiarów po porodzie i nie wcześniej niż po upływie 6 tygodni od porodu.
System Mirena powinien być zakładany tylko przez lekarza lub pracownika służby zdrowia, mającego doświadczenie w zakładaniu systemu.
Lekarz powinien skontrolować obecność systemu w ciągu 4 do 12 tygodni od jego założenia, a następnie będzie regularnie kontrolował obecność systemu przynajmniej raz w roku.
System Mirena wykazuje działanie antykoncepcyjne przez 5 lat od założenia i po upływie tego czasu należy go usunąć. Jeżeli pacjentka sobie życzy, to po usunięciu poprzedniego systemu można założyć nowy.
Przeciwwskazania
Przeciwskazania do stosowania wkładki Mirena to:- uczulenie na lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- ciąża lub podejrzenie ciąży;
- nowotwory, których wzrost uzależniony jest od działania progesteronu, np. rak piersi;
- istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej (zakażenia żeńskich narządów rozrodczych);
- zapalenie szyjki macicy;
- zakażenia dolnego odcinka dróg rodnych;
- poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy;
- zakażenia macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy;
- stany, które sprzyjają rozwojowi zakażenia;
- nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy;
- rak lub podejrzenie raka szyjki lub trzonu macicy;
- niewyjaśnione nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
- nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy, łącznie z włókniakomięśniakami, jeśli zniekształcają jamę macicy;
- czynne choroby wątroby lub nowotwór wątroby.
Środki ostrożnościSkonsultuj się z lekarzem, który zadecyduje czy usunąć czy też nie system Mirena, jeśli po raz pierwszy w czasie stosowania systemu Mirena wystąpi którykolwiek ze stanów opisanych poniżej:
- migrena, asymetryczne ubytki pola widzenia lub inne objawy, które mogą być oznakami przemijającego niedokrwienia mózgu (okresowe zablokowanie dopływu krwi do mózgu);
- wyjątkowo silny ból głowy;
- żółtaczka (zażółcenie skóry, białkówek oczu i (lub) paznokci);
- znaczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
- ciężka choroba tętnic, jak np. udar mózgu lub zawał serca;
- ostra żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.
System Mirena należy stosować ostrożnie u kobiet z wrodzonymi wadami serca lub wadami zastawek serca, zwiększającymi ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Pacjentkom tym, przy zakładaniu lub usuwaniu systemu, lekarz profilaktycznie poda antybiotyk.
U kobiet chorych na cukrzycę, stosujących system Mirena, należy kontrolować stężenie glukozy we krwi.
Nie zaleca się stosowania systemu jako metody antykoncepcyjnej pierwszego wyboru u młodych kobiet, które dotychczas nie rodziły.
Leku Mirena nie wolno stosować w ciąży lub w przypadku podejrzenia ciąży.
W czasie stosowania systemu Mirena u niektórych kobiet krwawienia miesiączkowe mogą po pewnym czasie zaniknąć. Brak krwawienia miesiączkowego nie zawsze oznacza ciążę. Jeżeli krwawienie miesiączkowe zanikło oraz występują inne oznaki ciąży (np. nudności, zmęczenie, tkliwość piersi), należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badania oraz należy wykonać test ciążowy.
Skład
- Substancją czynną leku jest lewonorgestrel. 1 system terapeutyczny domaciczny zawiera 52 mg lewonorgestrelu.
- Pozostałe składniki leku to: polidimetylosiloksan elastomer; bezwodna krzemionka koloidalna; polietylen; siarczan baru; tlenek żelaza.
Informacje dodatkowe
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.