Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Mensinorm 75 j.m. jest stosowany:- do pobudzenia owulacji u kobiet, u których nie występuje owulacja i leczenie innymi lekami (cytrynian klomifenu) nie przyniosło oczekiwanych rezultatów,
- do pobudzenia rozwoju kilku pęcherzyków jajnikowych (i tym samym kilku komórek jajowych) u kobiet poddawanych leczeniu niepłodności.
Lek Mensinorm to wysoce oczyszczona ludzka gonadotropina menopauzalna należąca do grupy leków nazywanych gonadotropinami.
Każda fiolka liofilizowanego leku zawiera 75 j.m. ludzkiego hormonu folikulotropowego (ang. follicle stimulating hormone, FSH) i 75 j.m. ludzkiego hormonu luteinizującego (ang. luteinising hormone, LH). W celu zwiększenia całkowitej aktywności LH dodano ludzką gonadotropinę kosmówkową (ang. human chorionic gonadotrophin, hCG) - hormon naturalnie obecny w moczu kobiet w ciąży.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Leczenie preparatem powinno być rozpoczynane pod kontrolą lekarza doświadczonego w leczeniu zaburzeń płodności. Pierwsze wstrzyknięcie preparatu należy wykonać pod bezpośrednim nadzorem lekarskim.
Dawkę ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji jajników.
Lek Mensinorm stosuje się w formie wstrzyknięcia podskórnego (podanie podskórne) lub wstrzyknięcia domięśniowego (podanie domięśniowe).
Każdą fiolkę leku można wykorzystać tylko jeden raz, a wstrzyknięcie powinno nastąpić jak najszybciej po przygotowaniu roztworu do wstrzykiwań.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Mensinorm, jeśli pacjentka cierpi na którekolwiek z poniższych schorzeń:- uczulenie (alergia) na menotropinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Mensinorm,
- powiększone jajniki lub torbiele jajników niespowodowane zaburzeniami hormo-nalnymi (zespół policystycznych jajników),
- krwawienie o nieznanej przyczynie,
- nowotwór jajnika, macicy lub piersi,
- powiększenie (guz) przysadki lub podwzgórza (część mózgu).
Środki ostrożnościPrzyjmowanie niniejszego leku zwiększa ryzyko wystąpienia schorzenia o nazwie zespół hiperstymulacji jajników. W przypadku wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników leczenie zostanie przerwane i konieczne będzie niedopuszczenie do zapłodnienia. Pierwszymi objawami hiperstymulacji jajników są ból w podbrzuszu, nudności, wymioty i zwiększenie masy ciała. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W poważnych, choć rzadkich przypadkach może dojść do powiększenia jajników i zebrania się płynu w jamie brzusznej lub klatce piersiowej.
Stosowanie leku Mensinorm, podobnie jak sama ciąża, może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Zakrzepica polega na utworzeniu się zakrzepu krwi w naczyniu krwionośnym, najczęściej w żyłach kończyn dolnych lub płuc.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Mensinorm zastrzyk nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.
Skład
- Substancją czynną leku jest menotropina.
Każda fiolka liofilizowanego leku zawiera 75 j.m. ludzkiego hormonu folikulotropowego (FSH) i 75 j.m. ludzkiego hormonu luteinizującego (LH).
W celu zwiększenia całkowitej aktywności LH dodano ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) - hormon naturalnie obecny w moczu kobiet w ciąży.
Działania niepożądane
Działanie niepożądane opisane poniżej jest poważne i wymaga podjęcia natychmiastowych działań w razie jego wystąpienia. W przypadku wystąpienia poniższego działania niepożądanego należy zaprzestać stosowania leku Mensinorm i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem:Często (występuje u 1–10 na 100 osób):
- Zespół hiperstymulacji jajników (objawy obejmują tworzenie się torbieli na jajnikach lub powiększenie istniejących torbieli, ból podbrzusza, uczucie pragnienia, nudności, wymioty, oddawanie zmniejszonych ilości stężonego moczu oraz zwiększenie masy ciała).
Zgłaszano również przypadki występowania następujących działań niepożądanych:Bardzo często (występuje u nie więcej niż 1 na 10 osób):
- ból głowy,
- opuchnięty lub wzdęty brzuch.
Często (występuje u od 1 na 100 osób do 1 na 10 osób):
- ból brzucha lub uczucie dyskomfortu,
- ból w miednicy,
- ból pleców,
- uczucie ciężkości,
- uczucie dyskomfortu w piersiach,
- zawroty głowy,
- uderzenia gorąca,
- uczucie pragnienia,
- nudności,
- uczucie zmęczenia,
- ogólne uczucie rozbicia,
- wystąpienie reakcji w miejscu wstrzyknięcia, takiej jak ból i zapalenie (częstsze w przypadku podania domięśniowego niż podskórnego).
Rzadko (występuje u 1 na 10 000 do 1 na 1 000 osób):
- skręt jajnika (obrót jajnika powodujący bardzo silny ból w podbrzuszu).
Bardzo rzadko (występuje u od 1 na 100 000 do 1 na 10 000 osób):
- choroba zakrzepowo-zatorowa (utworzenie się zakrzepu w naczyniu krwionośnym, oderwanie się tego zakrzepu i przemieszczenie wraz z krwią, a następnie zablokowanie przez zakrzep innego naczynia krwionośnego).
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Przechowywać fiolkę i ampułko-strzykawkę z
rozpuszczalnikiem w tekturowym pudełku w celu ochrony przed światłem.
Adres producenta
IBSA Farmaceutici Italia srl
Via Martiri di Cefalonia, 2
26900 Lodi - Włochy
Podmiot odpowiedzialny
IBSA Farmaceutici Italia srl
Via Martiri di Cefalonia, 2
26900 Lodi - Włochy
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.