Polocard – co to za marka?
Polocard to marka, która specjalizuje się w produkcji leków bez recepty. Mają one za zadanie ograniczyć agregację płytek krwi, która rodzi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jest to możliwe dzięki stosunkowo niewielkiej zawartości kwasu acetylosalicylowego. Substancja aktywna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Na rynku można kupić tabletki Polocard, które zawierają odpowiednio 75 mg i 150 mg kwasu acetylosalicylowego. Dystrybucją marki na terenie Polski zajmuje się przedsiębiorstwo farmaceutyczne Zentiva.
Lek Polocard mogą przyjmować dorośli i nastolatki powyżej 16. roku życia. Rekomenduje się jego wdrożenie w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, w przebiegu których obserwuje się powstawanie zakrzepów i zatorów.
Jak działają tabletki Polocard?
Tabletki Polocard opracowano, aby zapobiec zakrzepom żylnym, których obecność zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Opierają się na kwasie acetylosalicylowym, znanym niesteroidowym leku przeciwzapalnym. Wspomniana substancja aktywna słynie z właściwości przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Stosuje się ją m.in. przy przeziębieniu i grypie. Naukowcy zauważyli też, że kwas acetylosalicylowy hamuje agregację, czyli zlepianie się płytek krwi. Zapobiega tym samym zakrzepom i zatorom.
Polocard ma postać tabletek dojelitowych, co oznacza, że nie rozpuszcza się w żołądku, gdzie mógłby podrażnić jego śluzówkę, wywołując skutki uboczne. Następuje to dopiero w dwunastnicy, skąd wchłania się od 80 do 100% składnika czynnego.
Polocard – przeciwwskazania
Istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Polocard. Obejmują one:
- alergię na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników,
- alergię na niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- astmę oskrzelową, przewlekłe choroby układu oddechowego, gorączkę sienną i obrzęk błony śluzowej nosa,
- czynną chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- ciężką niewydolność wątroby, nerek i serca,
- zaburzenia krzepnięcia leczone lekami przeciwzakrzepowymi,
- niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- przyjmowanie metotreksatu w dawce 15 mg tygodniowo lub wyższej,
- wiek poniżej 16. roku życia,
- ostatni trymestr ciąży.
Czy Polocard jest na receptę?
Tabletki Polocard można nabyć w aptece bez przepisu lekarza, gdyż mają status leku OTC. Oznacza to również, że nie podlegają refundacji. Występują w dawce 75 mg i 150 mg kwasu acetylosalicylowego. Każdy lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub producenta. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Przekroczenie dopuszczalnej dziennej dawki, jak również łączenie z niektórymi lekami i alkoholem daje skutki uboczne. Niekiedy też zagraża zdrowiu i życiu. Z tego względu przed użyciem leku Polocard trzeba zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
Czy Polocard można przyjmować w trakcie ciąży?
Specjaliści odradzają stosowanie leku Polocard w trakcie ciąży. Badania, które przeprowadzono na zwierzętach, wykazały, że kwas acetylosalicylowy jest teratogenny. Oznacza to, że wywołuje u rozwijającego się płodu poważne wady wrodzone – serca i układu pokarmowego. Poza tym substancja aktywna Polocard jest inhibitorem prostaglandyn, który zwiększa ryzyko poronienia. Zdarza się, że kobiety muszą przyjmować lek, wówczas lekarz dobiera jego minimalną dawkę, którą zażywają tylko przez dwa pierwsze trymestry ciąży. Od 6 miesiąca trzeba go odstawić, gdyż hamuje skurcze macicy i zwiększa ryzyko krwawienia. Ponadto kwas acetylosalicylowy mocno obciąża nerki i wątrobę płodu.